Hihetetlen, de igaz: rövid idő alatt megtérül egy csepegtető öntöző rendszer kiépítése

Már államilag is támogatják az öntözést, ráadásul szinte minden esetben megtérül a beruházás, mégsem bővül az elvárható mértékben az öntözött területek nagysága Magyarországon. Sőt, korszerű és energiatakarékos technológiák is elérhetőek, mint például a Metra Kft. által forgalmazott AquaTraXX csepegtetőszalag. Az okokat Nagy Tamással, a vállalat kereskedelmi szervezőjével, a Magro.hu munkatársa járta körül.

Hogyan látja az öntözés helyzetét a magyar agráriumban?

Pozitív vagyok, mert szemléletváltozás történt. Állami szinten is teljesen egyértelműen támogatják az öntözést. Már a termelők is tisztában vannak az éghajlatváltozás negatív következményeivel, és ennek következtében a nagy többségük kíván is öntözni. Különösen igaz ez a kertészetekre, ahol már meg is valósultak a beruházások. Sajnos, a szántóföldi növénytermesztők egy jelentős része még mindig inkább bízik az állami kárenyhítésben, a földalapú támogatásban, a kedvező időjárásban és nem gondolkodik az öntözésben. Mert az említett támogatásokkal megszerzi azt a jövedelmet, ami számára nem teszi nélkülözhetetlenné az öntözés.

Hogyan születik meg a döntés, megtérülési számok alapján kalkulálnak a gazdálkodók?

Igen, persze, a gazdák végeznek ilyen számításokat, de a kalkulációnak van egy óriási bizonytalansági tényezője, ami alapján a döntés megszületik: a termény átvételi ára. Ez az, ami kiszámíthatatlan és a bizonytalanságot okozza. Ha jók a terményárak, akkor már gyenge termés esetén is nyereséges a termelés, ami elkényelmesíti a gazdát, ha pedig olcsó, akkor nincs rá pénze. Tehát összességében én nem érzem a nagy elszántságot a változtatásra e téren a szántóföldi gyakorlatban.

Milyen technológiák a legelterjedtebbek?

Tapasztalataim szerint, modern technológiákat használnak, aminek elsősorban gazdaságossági okai vannak.

Nagy Tamás, a Metra Kft. kereskedelmi szervezője
Nagy Tamás, a Metra Kft. kereskedelmi szervezője

Mindenki a pénztárcáját nézi. Minél több vizet, minél nagyobb nyomással juttatunk ki, annál több energiaráfordítást és pénzt igényel. Ezért a mikroöntözés van elterjedőben Magyarországon. Számtalan korábban öntöződobot vásárló próbál takarékosabb öntözési módszerekre áttérni. Állami szinten is a víztakarékos öntözést támogatják, hiszen már kiderült, hogy Magyarországon a leginkább öntözést igényló területeken – mint például az Alföldön -, nincs megfelelő mennyiségű víz. Tehát ami van, azt be kell osztani és minél kevesebben felhasználni belőle.

A mikroöntözés elterjedése mellett milyen tendencia figyelhető még meg?

Kezdenek kiszorulni a kistermelők. Teljesen egyértelműen látszik, hogy nem bírják a versenyt. A nagyobb táblákon gazdálkodók, a nagyobb gazdaságok uralják a piacot. Ők rendelkeznek a megfelelő anyagi eszközökkel ahhoz, hogy a legmodernebb öntöző berendezéseket megvásárolják. Már automatizálnak és a tápanyag-felhasználást is úgy szervezik, hogy minél gazdaságosabban tudják a megfelelő tápanyagot kijuttatni.

A mikroöntözés egyik megjelenési formája a csepegtető öntözés. Mik ennek a technológiának a legfőbb előnyei?

Röviden összefoglalva az, hogy víz- és energiatakarékos. Víztakarékos, mert csepegtetve akkor jut ki a víz, amikor arra a növénynek a legnagyobb szüksége van, tehát amikor asszimilál. Energiatakarékos pedig azért, mert kis nyomáson juttatjuk ki a vizet, így nincs szükség szivattyúra.

Mi a legfőbb gátja annak, hogy a szántóföldi növénytermesztésben is elterjedjen az SDI, azaz a felszín alatti csepegtető öntözés?

Egy nagyon érdekes emberi tényező: az emberek szeretik látni a vizet. Bizalmatlanok az olyan berendezésekkel szemben, amelyek „láthatatlanul” működnek. Pedig műszerekkel, nyomásmérő órákkal pontosan nyomon lehet követni az elhasznált víz mennyiségét. A rendszer automatizálható, így azonnal látható, ha bármi gond adódik a rendszerben. Emiatt a földalatti öntözés még mindig nem elég népszerű. Ehhez szemléletváltásra van szükség, de a folyamat elindult, főleg a modern felfogású fiatalok körében.

Nem került még szóba a csepegtető öntözés egy további előnye, hogy a technológia lehetővé teszi a tápanyag kijuttatást is.

Valóban, ezt mindig hangsúlyozzuk. Ily módon környezetbarát módon juttathatók ki a vízoldható tápanyagok. Nagyon fontos, hogy a tápanyagokat akkor juttassuk ki, amikor arra a növénynek szüksége van. Ezzel a módszerrel környezetbarát, és költséghatékony módon végezzük a tápanyagpótlást, hiszen a tápanyag mindig hasznosul. Ez egy nagyon nagy előnye csepegtető öntözésnek.

Ha megnézünk egy kukoricaföldet az USA-ban, akkor csak a nagy és egészséges növényeket látjuk, irigykedünk a hatalmas termésre és nem értjük az okát. Pedig az ok meghatározható: csepegtetőcsövek vannak a földben és azokon keresztül juttatják ki a vizet és a tápanyagot a gazdák. Ez Magyarországon még várat magára.

AquaTraXX csepegtető szalag közelről (Forrás: Metra Kft.)
AquaTraXX csepegtető szalag közelről (Forrás: Metra Kft.)

A felügyelet nélkül, hosszabb időre magára hagyott eszközök esetében mindig gondot jelent a lopás és a károkozás. Mi jellemző erre a technológiára ezen a téren?

Pozitívuma a technológiának, hogy a berendezések többsége műanyagból van, míg a lopások elsősorban a fémalkatrészeket érintik. Mivel az eszközöket beássuk a föld alá, így lopással nem kell számolnunk. Mivel pedig a csövek 30-40 cm mélyen vannak, ezért a vadak sem tudják bántani.

Milyen terméstöbbletet lehet elérni a csepegtető öntözéssel?

Végeztettünk egy kísérletet a Szarvasi Egyetemmel, ahol tudományosan kimutatták, hogy ilyen esetben 11 tonnát meghaladó termésátlagot érhetünk el hektáronként, a kontroll parcellán elért 7 tonnával szemben. Tehát rentábilis és racionális öntözésbe beruházni.

Mindez nemzetgazdasági szempontból is óriási jelentőségű lenne, hiszen Magyarországon nincsenek ásványkincsek viszont amit megtermelünk a szántóföldön vagy a kertészetekben, azt exportálhatjuk, javítva a külkereskedelmi mérlegen.

A 4 tonnányi terméstöbblet gyakorlatilag bármilyen terményárnál megtérülővé tesz a csepegtető öntözésbe való beruházást.

Így van, és ráadásul nagyon nagy öntözhető területek vannak még Magyarországon kihasználatlanul.

Milyen hatása van az öntözésnek a gyümölcstermesztésben?

Köztudott, hogy a nyugat-európaiak védekezni próbálnak a kelet-európai árudömping ellen. Bizonyos méretnagysághoz kötik, hogy átvegyék a terményt. Viszont olyan terméket előállítani, amit Nyugat-Európában jó áron értékesíteni lehet, azt ma már csak öntözéssel lehet. Egyöntetűen homogén és nagyméretű gyümölcsökre van szüksége az exportpiacnak.

AquaTraXX csepegtető szalag (Forrás: Metra Kft.)
AquaTraXX csepegtető szalag (Forrás: Metra Kft.)

Mi az a probléma, amitől a jelenleg öntözők a leginkább szenvednek?

A magyarországi vizek nagy részének magas a vas- és részben a sótartalma. Ennek következtében gyakran lép fel nemkívánatos kémiai reakció, ami miatt viszont az öntözőberendezések nyílásai időről-időre eltömődnek. Szerencsére az általunk forgalmazott márkánál, az AquaTraXX-nál ez nagyon kis mértékben fordul elő. Úgy alkották meg a technológiát, hogy ennek ellenálljon. Más csepegtető szalagokhoz hasonlítva, sokkal kevesebb dugulás történik, tehát a termelők a technológiát folyamatosan, az egész szezonban tudják használni. Ez óriási előny, így nem véletlen, hogy a márkánk piacvezető Magyarországon. Ezt a pozíciót szeretnék megtartani a jövőben is. Számtalan márka próbál betörni a magyar piacra időről-időre, de egyiknek sem sikerült. Nem tudnak olyan csepegtetőszalagot gyártani, ami a rossz minőségű hazai vízzel megfelelően működni tudna.

De sokat tehetnek a gazdálkodók is egy csepegtetőszalag életartamának meghosszabbításáért. Egy ilyen rendszer lényege ugyanis a szűrés. Ezért próbálunk minden termelőt meggyőzni arról, hogy alkalmazza a vízszűrést a használat során.

Milyen további előnyei vannak még az AquaTraXX-nak?

Könnyen és egyenes vonalban lefektethető. Ez nagyon fontos szempont, mert megkönnyíti az öntözőrendszer telepítését. Nem igényel különösebb erőfeszítést és a használat során sem adódik vele probléma.

Toro csemegtető gombák (Forrás: Metra Kft.)
Toro csemegtető gombák (Forrás: Metra Kft.)

És végezetül, a járvány miatt hadd tegyünk fel egy már-már kötelező kérdést. Hogyan érinti a céget a koronavírus?

Nehezebbé vált a beszállítás, de a piaci kereslet szerencsére nem esett vissza. Látszik, hogy a termelők dolgoznak. A szántóföldön nincsen tömeg, ott lehet dolgozni.


A Metra Kft.-ről röviden:

A Metra Kft. 1989-es megalakulásától kezdve foglalkozik gépipari termékek importjával és forgalmazásával, lassan 20 éve pedig értékesít öntözéstechnikai és tápoldatozó eszközöket és berendezéseket. A forgalmazott termékek egyik csoportja felöleli az automata öntözőberendezések teljes körét (vezérlők, mágnes-szelepek, szórófejek, csepegtető gombák és csepegtető csövek) az amerikai Toro cég Irritrol márkanevű, termékcsaládjával, másik a kertészeti mikroöntözés (gyümölcsös ültetvények, szabadföldi, fóliasátras és üvegházi zöldség- és dísznövénytermesztés) valamennyi technológiájához szükséges világszínvonalú, víz és energiatakarékos, nagy megbízhatóságú amerikai és izraeli megoldásokat. Közel két évtizede kiemelkedő szerepet játszanak a hazai termesztésben a Toro AquaTraXX csepegtetőszalagjai, Irritec szerelvényei valamint izraeli csepegtető gombái, párásítói és mikroszórófejei. További információ a cég weboldalán található ide kattintva: https://metra.hu/

(x)

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Így gondozza gyümölcsfáit! Hasznos információkat tartalmazó cikkekre bukkantunk a Kapanyél blogján. Legyen kis, vagy nagy kertről, virágokról, vagy gyümölcsökről, ültetvényekről...
Hasznos tanácsok a kerti munkákhoz Elérkezett az igazi nyár, s ahogy az lenni szokott, a kertésznek viharokkal és rekkenő hőséggel kell számolnia. Ezekben a hetekben a betakarítás, vala...
Valóban csak a nők kertészkednek? Mik a kertészkedés leggyakoribb problémái? Mik a megoldások? Mi a helyzet a vegyszermentes gyomirtással? Melyek az öntözés legelterjedtebb módozatai? ...
Palántanevelési tippek Ugyan még csak lassan, de közeleg a tavasz, így sokan palántanevelésbe kezdenek. Sok örömünk lehet a folyamat közben, de sok bosszúság is érhet! Cikkü...
Öntöznének a gazdák, ha lenne rá lehetőségük... Jelen pillanatban 130 ezer hektáron tudnak a gazdák öntözés mellett növénytermesztéssel foglalkozni, de ez még nem ideális. Egyre több öntözési igénny...
Többen kaphatnak kárenyhítő támogatást! Nőtt a mezőgazdasági kibocsátás súlya; április végén orosz állategészségügyi vizsgálat lesz Magyarországon; öntöznének a gazdák, ha lenne elég víz. Ag...