Magyarország egyik leghíresebb múzeuma a budapesti Városligetben található. Ez a Magyar Mezőgazdasági Múzeum, ami egyben Európa legnagyobb mezőgazdasági gyűjteménye is. Az intézménynek otthont adó Vajdahunyad várát Alpár Ignác tervezte az 1896-os millenniumi ünnepség alkalmából. Az épület önmagában is igazi látványosság, valódi építészeti különlegesség. A falakon belül pedig a magyar agrárium múltját őrzi.
Mivel a mezőgazdaság akkoriban az ország legnagyobb húzóágazata volt, így még 1896-ban az akkori földművelésügyi miniszter, Darányi Ignác írta alá a mezőgazdasági témájú múzeum alapító okiratát. Ezzel is jelezték az ügy fontosságát. Végül a Magyar Királyi Mezőgazdaság Múzeum 1907-ben költözött be az addigra tartós anyagból újjáépített Vajdahunyad várába – írja az Agráriumblog.hu oldal.

A Hidaskapun keresztül lehet megközelíteni főbejáratot, amit két oldalról román kori és gótikus várfalak fognak közre. A középkort idézi a kolostor kerengő, a főbejáraton pedig barokk jegyek találhatóak. A dómhomlokzat gyönyörű elemei a rózsaablakok, amik Róth Miksa művész műhelyében készültek.

Ezek az állandó kiállítások a múzeumban
A múzeumban több állandó kiállítás is működik, így például megtekinthető a magyar mezőgazdaság története a XX. század közepéig, érdekes bemutató készült a lovakról és Kincsemről. Külön kiállítást tartanak az állatok háziasításáról, az erdészetről, a magyar szőlőről és a borászatról, a halászatról és a vadászatról is. A kiállítások mellett az épületben működik a szintén 1896-ban alapított szakkönyvtár is, mely ma már több mint 100 ezer könyvtári egységet tartalmaz.
A Magyar Mezőgazdasági Múzeum és Könyvtár Európa-szerte egyedülálló módon mutatja be a mezőgazdaság történetét.
Az itt dolgozó szakemberekkel, 9 állandó és számtalan időszaki kiállításával, 40 gyűjteményével az intézmény bemutatja a hazai mezőgazdaság, erdészet, vadászat, halászat, a szőlő és a bor, a domesztikáció, az erdők és növények, valamint a lótartás fejlődését és történetét. Időrendbe állítva tekinthetik meg a látogatók az egykor, vagy még ma is világrekordnak számító szarvas-, dámvad-, őz- és vaddisznótrófeákat. A toronytúrákkal és a vártörténeti sétákkal pedig az épületegyüttes történetét ismerhetik meg az érdeklődők. Korábban itt írtunk arról, hogy az épületben egy eddig nem ismert szobára bukkantak a felújítási munkálatok közben.