Hatalmas pusztítással fenyegetnek az aprócska kártevők

Szakemberek szerint 4 évente végeznek komolyabb pusztítást a mezei pockok a mezőgazdasági területeken. Ahogy változik az éghajlat, ez a 4 éves ciklus is módosulni látszik. 2 év telt el az előző invázió óta és most megint aggódnak a gazdák: felszaporodtak a rágcsálók a földeken, komoly károkat hagyva maguk mögött.

Az enyhe tél, a kevés csapadék és a sok táplálék a három követelménye annak, hogy a mezei pockok sikeresen túlszaporodjanak. Mindhárom megvolt az előző évben, így nem csoda, hogy már panaszkodnak a gazdák a mezei pocok invázió miatt.

Szapora állatról van szó. Évente akár tíz alkalommal is ellik a nőstény és olykor akár 10 utódot is világra hoz egyszerre. Csongrád, Békés, Bács-Kiskun és Hajdú-Bihar megyéből is sorra érkeznek a hírek, melyek szerint komoly kártétel van kialakulóban a mezei pockok miatt.

Egy alkalommal akár 10 utódot is világra hozhat a nőstény mezei pocok. Nem csoda, hogy ilyen hirtelen képes felszaporodni a szántóföldeken. (Fotó: blog.xfree.hu/)
Egy alkalommal akár 10 utódot is világra hozhat a nőstény mezei pocok. Nem csoda, hogy ilyen hirtelen képes felszaporodni a szántóföldeken. (Fotó: blog.xfree.hu)

 

Szakemberek úgy tartják, hogy 100 négyzetméteren, ha 2-nél több lakott pocokjárat található, az már veszteséget von maga után a termésben. A helyzet ebben a formában tényleg aggasztó, ugyanis vannak olyan évelő kultúrák szerte az országban, ahol 100 négyzetméterre 20-40 lakott járat is jut! De nem csak az évelőkben, hanem az őszi vetésben is komoly károkat okozhatnak a kistestű rágcsálók. A védekezés tehát már több, mint indokolt.

Jellemzően vegyszeres módszerrel védekeznek a gazdák ellenük, de megfelelő talajmunkákkal is le lehet csökkenteni a számukat a területeken. A kémiai szereket a lakott járatokba kell szórni, illetve talajba kell taposni.

Akit ez a látvány fogad a szántóföldjén, nem lehet nyugodt...
Akit ez a látvány fogad a szántóföldjén, nem lehet nyugodt…

 

Idén viszont engedélyt kaptak a termelők a várható hirtelen egyedszám növekedés miatt, hogy az évelő kultúrákban a teljes területet megszórják a pocok elleni szerekkel. A többi kultúránál azonban továbbra is csak a lakott járatokat lehet kezelni.

És ha ez még nem lenne elég teher a gazdáknak, a pocok mellett a hörcsög is a szokottnál nagyobb egyedszámmal képviselteti magát a szántóföldeken. Ember legyen a talpán, aki meg tudja állítani a kártevők elszaporodását…

Forrás: hirado.hu

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Védekezésre nem alkalmazható növényvédőszerek... Időszerűek a növény védőszeres kezelések, azonban nem minden szer engedélyezett. Sok  szer kárt okozhat a méh állományban és más populációkban i...
MÁRTON JÓZSEF DÍJ a Fenntartható Magyar Mezőgazda... Mindig örülünk, ha a mezőgazdaságban olyan önálló kezdeményezések jönnek létre, amelyek a jobb életet, a kiszámítható fejlődést támogatják. Különösen ...
Július 1-től bírságot ér a parlagfű! A parlagfű nagyon sok ember életét keseríti meg, emellett nem kis terhet ró az egészségügyre sem. Évek óta szervezett keretek között igyekeznek vissza...
GMO: Áldás vagy csapás? Kb. 2 hete adtunk hírt azokról a szerencsétlen indiai eseményekről, tragédiákról melyek hátterében a GMO ( genetikailag módosított növények) ipari alk...
Növény-egészségügyi vizsgálatok támogatása Az egyes növény-egészségügyi vizsgálatok vissza nem térítendő támogatása június 24-től csak az új formanyomtatványon igényelhető. A „Kifizetési kérel...
Védje meg kukoricáját, paprikáját! Támad a tőzeglégy, a tőzegszúnyog és a gyökértetű. A kukoricában megjelent a gyökértetű. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) azt javasolja, hogy az ...