Három évtized alatt 350 ezer tonna sós snack készült a győri gyárban

Az elmúlt 30 évben szinte minden európai országba indult már az Intersnack Vállalatcsoport magyar üzeméből kamion, az itt készült lisztes alapú termékek piaci részesedése a kelet-közép-európai térségben 11%. Ezzel a cég dobogós helyet foglal el a sóspálcikák, perecek és krékerek regionális piacán. A győri üzem fennállása során mintegy 350 ezer tonna sós ropogtatnivalót gyártott le. A termelés a Stickletti sós pálcika gyártásával indult az 1992-ben. Kis győri snack-történelem.

A győri helyszín kiválasztásában annak idején közrejátszott, hogy a közeli Bécs és Frankfurt között jó a légi közlekedés, így a német anyacég szakemberei személyes jelenlétükkel is segíthették a gyár építését és beüzemelését. A Győr-Moson-Sopron megyei Győr hagyományosan fejlett ipari kultúrája, a kisalföldi búza és malomipar közelsége, valamint a város kiterjedt sütőipara is a helyszín mellett szóltak. Az Intersnack Vállalatcsoport világszerte közel 40 gyártóüzemet működtet eltérő gyártási profilokkal és regionális piacokkal. A győri üzem fő feladata ma az, hogy a magyar és környékbeli országok piacai számára gyártson sós pálcikát, perecet és krékert, valamint az ezekből kevert ropogtatnivalókat.

Három évtized alatt 350 ezer tonna sós snack készült az Intersnack győri gyárában
Három évtized alatt 350 ezer tonna sós snack készült az Intersnack győri gyárában

A termékek története

Az első gyártósoron sóspálcikák készültek, de már az 1990-es években elindult a népszerű Gold Fischli, a Maxi Mix és a Party Mix gyártása is. A tésztás technológia telepítését hamarosan követték a puffasztott snack-ek előállítására alkalmas így az Intersnack egyik legismertebb terméke, a Pom Bär is a győri gyárból kerül a polcokra. Az első évek néhány 100 tonnás gyártási mennyisége mostanra évi 13-14 ezer tonnára emelkedett. Az elmúlt évtizedekben több 100 különböző receptúrájú, formájú, márkájú terméket gyártott a magyarországi üzem, köztük a burgonyás és sajtos Sticklettit. Ezek a tésztájukban ízesített sóspálcika receptúrák a győri csapat saját fejlesztései és a környékbeli országokban egyedül az Intersnack forgalmazza őket.

A Győrben folyó élelmiszerfeldolgozás fél évezredes múltra tekint vissza és a Kisalföld kedvező adottságainak köszönhetően régóta jelentős szerepet játszik a térség életében a sütőipar is. Ezt a hagyományt vittük tovább az elmúlt 30 évben az Intersnacknél” – mondta el Lukács Dénes, a vállalat magyarországi üzletág igazgatója.

A győri üzem fennállása során mintegy 350 ezer tonna sós ropogtatnivalót gyártott le
A győri üzem fennállása során mintegy 350 ezer tonna sós ropogtatnivalót gyártott le

A Magyarországon felhasznált összes étkezési búza (malmi búza) mintegy 1,5 százalékát dolgozza fel liszt formájában a győri Intersnack gyár. Közel 400 ezer tonna lisztből sütöttek Sticklettit, Gold Fischlit, Maxi Mixet és más győri sós snack termékeket Győrben az elmúlt 30 év alatt. Ez a mennyiség az egész Dunántúl egyéves étkezési búza termését teszi ki. A győri gyár jelenleg is a magyarországi malmi búza egyik legnagyobb felhasználója.

Győr polgármestere is méltatta az üzemet

„Az Intersnack Magyarország Kft. története valódi sikertörténet. Egy kicsit Győré is, hiszen mára, a cég városunkban lévő üzeme a vállalatcsoport egyik központja lett. Az itt gyártott termékek nagy hányadát adják a német tulajdonú vállalkozás teljes bevételének. Győr polgármestereként büszke vagyok arra, hogy állandó otthont talált a vállalat a városunkban, az pedig feltétlen örömmel tölt el, hogy az Intersnack 350 győri és Győr környéki munkavállalónak nyújt biztos megélhetést. A mára már vállalati történelemmé lett elmúlt 30 évre büszkék lehetnek a tulajdonosok és a munkavállalók is. A következő 30 évhez pedig sok sikert, és ha lehet, még komolyabb eredményeket kívánok” –mondta Prof. Dr. Dézsi Csaba András, Győr polgármestere.

A győri gyártású termékek a vállalat árbevételének több mint 74 %-át teszik ki. Az üzem az Intersnack Vállalatcsoport kelet-közép-európai lisztes snackgyártó központja, amelynek fontosságát a folyamatosan bővülő export is mutatja. A társaság tavaly 10,6 ezer tonna terméket gyártott a külföldi piacok számára, az export értéke 7,2 milliárd forint volt.

Share Button