Halálos betegséget is jelezhetnek a szőlőlevelek tünetei – videókkal

Javában tart a szüreti időszak. Az előző napokban lehullott eső nem fogja berobbantani a szőlőkben a szürkepenészt, de azért a növényvédősök még járják a szőlőket. Így ősz felé egyre gyakrabban fordulnak elő olyan levéltünetek, amelyekről érdemes szót ejteni. Tigriscsíkos leveleknek hívják a növényvédősök az ESCA tüneteit. Ez a mozaikszó nem egy károsítót jelöl, hanem magát a tünetegyüttest. Ahogyan a kajszi gutaütését is több gomba, baktérium és fitoplazma faj okozhatja, úgy a szőlő korai tőkepusztulása (ezt nevezzük ESCA-nak) is több gombafaj eredménye lehet.

Nehéz meghatározni a fertőzést beindító elsődleges kórokozót, mert később, a legyengült növényen egyéb gombák is megtelepedhetnek. Az biztos, hogy a sok élettani ok mellett, a taplógombák is főszerepet játszanak a tőkék lassú elhalásában. Alattomos betegség, 10-15 év alatt akár a teljes ültetvény is kipusztulhat. Most felismerhetőek a beteg növények, az a legjobb, ha kivágják a tünetes töveket. Sajnos más lehetőségünk nincs a gyógyításra, így talán meg lehet akadályozni a fertőző gombák tovább terjedését – írta Zsigó György az ÖMKi honlapján.

Végzetes betegséget is jelezhetnek a szőlőlevelek tünetei: a szőlő korai tőkepusztulása (ESCA) ellen nincs más megoldás, csak a kivágás - képünk illusztráció
Végzetes betegséget is jelezhetnek a szőlőlevelek tünetei: a szőlő korai tőkepusztulása (ESCA) ellen nincs más megoldás, csak a kivágás – képünk illusztráció

A kígyóaknás szőlőmoly

A kacskaringós rajzolatokat a kígyóaknás szőlőmoly okozza. Magyarországon 2014-ben írták le először, azóta egyre több kertben feltűnik. Két vagy három nemzedékét említi a szakirodalom és így szüret környékére szaporodik fel annyira, hogy már feltűnnek a károsított levelek. A videón az „aknamunkája” látható, a járatok végén a barna bábkamrákkal. Ökológiai szőlőültetvényekben, ahol a rovarkártevők elleni védekezés amúgy is az aljnövényzetben (például virágzó élő sortakaróban) élő természetes ellenségekre alapul, egyelőre nem szükséges védekezni.

Így károsít a kígyóaknás szőlőmoly

Permetezéssel lehet védekezni

Déli országokban, -ahol már jobban elterjedt- sem okoz gazdasági kárt, bár kétségtelenül nagyon feltűnő a kanyargó, fehér akna a levél felületén. Egyelőre elég, ha leszedik a fertőzött leveleket. Érdemes megjegyezni, hogy az imágó a szőlő kérgében telel át és innen indul rajzása a szőlő rügyfakadásakor. A lemosó permetezés után a rügypattanáskor végzett permetezés lehet tehát az első jól időzített és több célból végrehajtott védekezésre kínálkozó alkalom, hogy megpróbáljuk távol tartani ezt a kellemetlen kártevőt.

A a szőlő korai tőkepusztulása (ESCA)
Share Button