Az Inbioar egy olyan biotechnológiai projekt Argentínában, amely növényi kivonatokból származó termékek kifejlesztésével foglalkozik a növényvédelem érdekében, fitokémián (vagyis a növények kémiai vizsgálatán) és ökológián keresztül.
A projekt vezetője egy helyi rádióműsorban magyarázta el, hogy miért tudják a gyomnövények elnyomni a termesztett növényeket.

A kutatás keretében két éven át több mint 100 gyommintát gyűjtöttek be Argentína különböző tájairól, és azt állapították meg, hogy stressz alatt ezek a gyomok kémiai anyagot bocsátanak ki magukból, ami meggátolja más növények növekedését, vagyis természetes herbicidet (gyomirtó szert) termelnek.
Az is elhangzott hogy a gyomnövények által termelt herbicidek nagyságrendileg összhangban vannak a növényvédelmi iparág arányaival, sőt, még hatékonyabbak is: hektáronként 2 kilogramm, vagy még annál is kisebb mennyiségű szer is elég lehet a kívánt hatás kiváltására.
A projekt keretében két prototípust hoztak létre, egy herbicidet és egy gombaölő szert. Utóbbi hektáronként 2,5 kilogrammtól hatásos. Ezek az értékek majdnem azonosak a kereskedelmi termékek kijuttatási arányaival.
A kutató egy konkrét esetről is beszélt. Egy helyi, széles körben elterjedt gyomnövény két olyan gyomirtó vegyületet állít elő, amelyeket visnaginnek és khellinnek nevezünk. Ezt az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériumával (USDA) szabadalmaztatták, és Japánban jelenleg már használják is.
Állítólag ezek a természetes termékek probléma- és panaszmentesen alkalmazhatók a városi területeken is.
Az Inbioar projekt a közelmúltban 250 ezer dolláros befektetést kapott.
Írásunk az Origo cikke alapján készült.