Gyógynövények is gyönyörködtethetnek a díszkertben

Két legyet egy csapásra, így is felfoghatjuk, ha a díszkertbe gyógynövényt ültetünk. A jövő évi ágyások tervezésekor érdemes figyelembe venni, hogy sok növénynek nem csak egyféle hasznosítási módja lehetséges. Sok olyan fajra akad példa, legyen az egynyári, kétnyári vagy évelő, amelyek maximálisan beleillenek egy díszkerti ágyásba, és emellett van még egyéb hasznuk is.

Az utóbbi években a díszkertek nagyon előtérbe kerültek – a haszonkertek, családellátó kertek rovására. Míg pár évtizeddel ezelőtt természetes volt, hogy ha a konyhában szükség volt egy-két hozzávalóra, azt a kertből szedtük össze, ma ezeket is a boltból vesszük meg. A tendencia azért is furcsa, mert egy díszkertet ugyanúgy gondozni kell, mint egy zöldségekkel, fűszerekkel beültetett haszonkertet, tehát a kényelemre nem fogható rá az, hogy a boltból egyszerűbb megvenni.

A csicsóka gumója a fagy iránt érzéketlen, ezért ősszel nem szedik ki, hanem egyszerre mindig csak annyit, amennyi pár napi felhasználásra elégséges
A csicsóka gumója a fagy iránt érzéketlen, ezért ősszel nem szedik ki, hanem egyszerre mindig csak annyit, amennyi pár napi felhasználásra elégséges (Fotó: Pixabay)

Emellett egy alapvetően esztétikai célokat szolgáló pihenőkertnél sem alapkövetelmény, hogy csak dísznövények lehetnek benne. Eddig az szólt a családellátó kertek mellett, hogy amit ott megtermelünk, tudjuk, mikor és mivel volt permetezve, és a terményeket akkor szedhetjük le, amikor a legízletesebbek, nem pedig a boltok polcain kényszerérnek be.

Zöldséget nemcsak vásárolni, termelni is lehet!

A megugró élelmiszerárak várhatóan visszafordítják azt a trendet, miszerint zöldséget, gyümölcsöt csak vásárolni lehet.

Azok számára, akik kis lépésekkel akarnak munkálkodni a díszkert részbeni haszonkertté alakításán, kimondottan jó megoldás elsőként olyan növényeket beválogatni az ágyásokba, amelyek nemcsak szépek, de gyógy- vagy fűszerező, ízesítő hatással is rendelkeznek. Rengeteg erre alkalmas növény van, főleg, ha arra gondolunk, hogy szinte az összes növény szép is.

A bazsalikomoknak (Ocimum basilicom) számos színes levelű vagy fodros változata van, amelyek nagyon látványosak lehetnek az ágyásokban, de balkonládában vagy nagyobb cserepekben, összeültetésekben is. Bordó, szinte fekete levelű fajtái jól mutatnak az egynyári ágyásokban. A bazsalikom akár teaként is fogyasztható, de kiváló saláták ízesítésére és számtalan étel fűszerezésére.

A paradicsomos ételekhez nagyon jól illik a bazsalikomok íze. A bélgázképződési gondok kezelésére, felfúvódás ellen szélhajtó tulajdonsága miatt használják, ezért fűszerként előnyös olyan ételek elkészítésénél, amelyekről köztudott, hogy puffasztanak. Segíti a nehezen emészthető táplálékok feldolgozását, megelőzi az émelygést, kiváló a gyomorrontás elkerülésére és kezelésére.

Látványosak a virágok

Az egynyáriaknál maradva, a festőmályva (Alcea rosea var. nigra) nagyméretű szoliter növény, díszváltozatai többnyire egynyáriak, de enyhe teleken áttelelhetnek, az alapfaj pedig évelő.

Az évelő típusok első évben csak tőlevélrózsát képeznek, és a második évtől mennek virágszárba.

Virágai nagyon látványosak. Megszárított virágszirmaival vigyázni kell, mert könnyen visszanedvesedhetnek, amitől penészedhetnek. A drogjában poliszacharidok, nyálka, cseranyag és antocián található. Utóbbinak köszönhetően alkalmazható szörpök, likőrök, borok vagy üdítőitalok festésére. A teájában lévő nyálka bevonja a nyálkahártyákat, ezzel csökkenti a köhögési ingert, de a húgyutak és a bélcsatorna hurutos megbetegedései ellen is alkalmazható. Külsőleg gyulladásos bőr borogatására használták.

A perilla vagy feketecsalán (Perilla frutescens) Japánban nagyon sokrétűen felhasznált faj, többféle levélszín- és formaváltozattal. A szinte fekete mellett zöld változata is van. Japánban leves, mártás, sőt rágógumi is készül perillaízesítéssel. Nálunk főleg gyógynövényként ismert, de igen látványos növény, így a díszkertben is helyet kaphat.

A körömvirág szirmai – főleg a sötét narancssárga színűek – belsőleg gyomor- és bélrendszeri fekélyek, májproblémák, valamint menstruációs panaszok kezelésére alkalmasak
A körömvirág szirmai – főleg a sötét narancssárga színűek – belsőleg gyomor- és bélrendszeri fekélyek, májproblémák, valamint menstruációs panaszok kezelésére alkalmasak (Fotó: Pixabay)

Egynyáriként tartható, de a következő évben újravetés nélkül is kikelnek elszóródott magjai. Dísznövényként való felhasználását színes és fodros leveleinek, valamint 60-80 centiméteres magasságának köszönheti. Emellett szinte minden része használható: sziklevelei fűszerként, zsenge levelei zöldségként, idősebb levelei üdítőital, tea, szörp alapanyagaként. Aromás víz is készíthető belőle egyszerű hideg áztatással. Indiában a perilla magjait a sütéshez, főzéshez használt curry elnevezésű fűszerkeverékek egyik alapanyagaként használják. Csírazöldségként, mikrozöldként is nevelhető.

Körömvirág, borágó

Az egynyáriak közül érdemes kiemelni még a körömvirágot (Calendula officinalis) és a borágót (Borago officinalis), amelyek már tudományos nevükben is jelzik a gyógyhatást.

A körömvirág szirmai – főleg a sötét narancssárga színűek – belsőleg gyomor- és bélrendszeri fekélyek, májproblémák, valamint menstruációs panaszok kezelésére alkalmasak. A körömvirág hatóanyagai között megtalálhatók a flavonoidok, szeszkviterpének, karotinoidok, kumarin és illóolajok is. Virága elősegíti a sebgyógyulást, emellett gyulladáscsökkentő, bőrnyugtató és immunerősítő hatással rendelkezik. Alkalmazható nehezen gyógyuló, enyhe égés okozta sebek, hegesedések, ekcéma, bőrviszketés, pattanások, véraláfutás, enyhébb napégés okozta sérülések kezelésére.

A borágó levelét uborkaszerű íze miatt salátaként fogyasztották, kék virágai pedig sokféle étel, akár sütemények, saláták, szendvicsek díszítője volt. Fogyasztását ne vigyük túlzásba, mert állatkísérletek eredményei alapján azt állítják a kutatók, hogy ennek a növénynek a nagy mennyiségű fogyasztása máj-, genetikai és fejlődési zavarokat, valamint akár rákot is okozhat.

A sáfrányos szeklice (Carthamus tinctorius) virágával leves színezhető, ízesíthető a valódi sáfrányhoz hasonlóan. Talán ezért a pótló szerepe miatt pórsáfránynak, szegények sáfrányának is nevezik.

A perillából Japánban leves, mártás, sőt rágógumi is készül. Nálunk főleg gyógynövényként ismert, de igen látványos növény, így a díszkertben is helyet kaphat
A perillából Japánban leves, mártás, sőt rágógumi is készül. Nálunk főleg gyógynövényként ismert, de igen látványos növény, így a díszkertben is helyet kaphat (Fotó: Pixabay)

A hamisított sáfrány és az igazi

Korábban ezzel hamisították az igazi sáfrányt, lévén jóval könnyebben termeszthető, és több fűszeralapanyagot ad a virága. Eredetileg Afrika trópusi részéről származik, de hazánkban is nagyon könnyen termeszthető egynyári növényként. Húslevesek, mártások, tészták, sütemények, rizsételek, de sajtok, gyógyteák és italok színezésére, ízesítésére használják.

Ugyancsak színezésre használják még a borászatban, gyógyszerészetben és ízjavító hatása miatt a cukrásziparban is. Felhasználásakor a vörös szín eléréséhez jóval többet kell használni, mint a sárgához. Forrázata gyomornyugtató hatású, csillapítja a gyomorhurut és a gyomorrontás tüneteit. Mérsékli a székrekedést, valamint a bélgörcsöket és a bélhurutot. Támogatja a máj munkáját. 

Az évelők évekig helyükön maradhatnak, és napjainkban egyre népszerűbbek. A bíbor kasvirág (Echinacea purpurea) ismert immunerősítő gyógynövény, ám emellett sokféle díszváltozata is ismert.

Alkoholos kivonatként vagy szirup formában elkészítve fokozza a szervezet ellenálló képességét a vírusfertőzések és gyulladások ellen. A friss növényből nyert présnedvet (enyhe hőkezelés után) felső légúti megbetegedések megelőzésére adják. A nehezen gyógyuló sebek, fekélyek, valamint a nyálkahártya gyulladásának kezelésére összeállított kenőcsök egyik összetevője. Külsőleg alkalmazva gyulladásgátló.

A csicsóka sárga virágaival díszít

A csicsóka (Helianthus tuberosus) nyáron nagy zöldtömegével, ősz felé sárga virágaival díszíti a kertet. Gumója a fagy iránt érzéketlen, ezért ősszel nem szedik ki, hanem egyszerre mindig csak annyit, amennyi pár napi felhasználásra elégséges. Fogyaszthatjuk nyersen salátákban, párolhatjuk, főzhetünk belőle szószokat, kifacsart levéből kitűnő turmixital készíthető naranccsal, citrommal, mézzel, almával. Köretként csicsókalepényt sütnek belőle vagy krumplipürészerűen készítik el, és kelbimbóhoz, csirkéhez adják.

A csicsóka gazdag inulinforrás. Az inulin vízben nem oldódó nagyméretű rost, poliszacharid, csak a vastagbél baktériumflórája képes valamelyest feldolgozni, ezért étvágycsökkentő és hashajtó hatású, de felfúvódást is okozhat. Különösen elhízásnál és cukorbetegségnél ajánlják, valamint a bélflóra regenerálásához, de ezen túlmenően is széles körű gyógyhatást tulajdonítanak neki.

A csicsókát kozmetikai készítményekben is alkalmazzák.

A muskotályzsályát (Salvia sclarea) régebben muskotályborok ízesítésére és gyógyító célokra is felhasználták, például vizelethajtásra és vértisztításra, továbbá meghűlés és köhögés esetén. Emésztési problémáknál is ezt a gyógynövényt hívták segítségül, illetve külsőleg, borogatásként használták nehezen gyógyuló sebekre. Menstruációs fájdalmak ellen ülőfürdő formájában használható. A gyógynövényből nyert illóolaj csillapítja a fejfájást, emellett nyugtató hatással bír.

Jól mutat a díszkertben a levendula és a rozmaring is

A levendula (Lavandula intermedia vagy L. angustifolia) és a rozmaring (Rosmarinus officinalis) szintén ismert gyógy- és fűszernövények, amelyek díszkertben is jól mutatnak. A rozmaring fagyérzékenyebb, ezért biztonságosabb dézsásként tartani és fagymentes helyen teleltetni.

Igen látványos két nagyméretű és egymáshoz valamelyest hasonló növény az articsóka (Cynara cardunculus var. scolymus) és a máriatövis (Silybum marianum). Az articsókánál az elhúsosodott virágzati tengely és fészekpikkelyeinek töve képvisel táplálkozási értéket, ez fogyasztható zöldségként. Macerás a pucolása és az elkészítése, de nagyon ízletes.

Az antik világ drága ínyencsége: az articsóka

Az antik világban drága ínyencségnek számított: nem annyira íze, mint inkább vélt vágykeltő hatása miatt. Ezt ugyan nem sikerült tudományosan igazolni, de az articsóka a mediterrán konyha jóvoltából igen elterjedt.

Magas a rost- és ásványisó-tartalma, ezen kívül fontos foszfor-, kalcium-, magnézium-, vas- és káliumforrás, gazdag A-, B1-, B2-, valamint C-vitaminban. Erősíti a szívet, ahogyan a magas koleszterinszint, a cukorbetegség és a magas vérnyomás kordában tartásában is jó szolgálatot tehet. Serkenti az epetermelést, ezért az emésztési zavarokban szenvedők számára is gyógy­írt jelenthet.

Főzet formájában általános erősítő, csillapítja a makacs köhögést, a leveléből készített teát vese- és hólyagpanaszok esetén alkalmazhatjuk sikeresen. Az articsóka nagyobb mennyiségben tartalmaz folátot, ami a folsav természetes változata, valamint bőségesen megtalálható benne a bélflóra helyreállításában fontos szerepet játszó inulin.

A máriatövis pedig nagy mennyiségben tartalmaz olajat és fehérjét, viszont gyógyászati szempontból a szilimarinnak nevezett vegyületkeverék miatt jelentős, mely a maghéjban található és májregeneráló hatású.

(Forrás: Kerti Kalendárium – magyarmezogazdasag.hu)

Share Button

Kapcsolódó cikkek

5 jó tanács, mit és hogyan ültessen Új, még nem próbált növényt termesztene, vagy most vágna bele először a zöldségtermesztésbe? Olvassa el, mi az az 5 tanács, amelyeket mindenképpen érd...
Magyarok is részt vesznek a nemzetközi parlagfű-ku... Nemzetközi kutatási program indult a sokaknak egészségügyi panaszt okozó, a szántóföldi növénytermesztésben nagy károkat előidéző gyom, a parlagfű job...
Milyen évet zár idén a mezőgazdaság? Szakértők vál... Vegyes eredményeket, de összességében jó évet jelenthet a mezőgazdaságnak a 2014-es esztendő. A szántóföldi növénytermesztésben ugyan nem biztosított ...
Bábolnai Gazdanapok Idén már 29. alkalommal rendezik meg a Bábolnai Gazdanapokat Bábolnán. Lássuk, hogyan alakult eddig, és még mi várható a 4 napos rendezvényen. Szepte...
Integrált szervezet szolgálja ki a növénytermesztő... A Nitrogénművek Zrt. sajtótájékoztató keretében mutatta be új, integrált szervezetét, amely a vetőmagtól a terménykereskedelemig átfogóan szolgálja ki...
AgroCon 2014 – Fókuszban a növénytermesztés... 2014. november 4-én az IIR Magyarország szervezésében kerül megrendezésre az AgroCon 2014 konferencia Kecskeméten, a Granada Konferencia, Wellness és ...