Egyre többen foglalkoznak a gyógynövények termesztésével, főleg azok, akik nem szeretnek kémiai úton előállított gyógyszereket szedni a betegségek ellen. A gyógynövényágazat nemcsak hasznos, de biztos megélhetést nyújtó ágazatnak is számít hazánkban.
Jelenleg összesen 20-25 ezer ember megélhetését biztosítja a gyógynövényágazat Magyarországon. Nem csak termesztéssel, hanem gyógynövények gyűjtésével is jó megélhetési alapot lehet biztosítani, a saját földterülettel nem rendelkező emberek is űzhetik ezt a foglalkozást. Éves szinten a gyógynövény- termesztésből és gyűjtésből származó termelési érték eléri a 10 milliárd forintot.
A múlt század végén még mintegy 40 ezer hektáron foglalkoztak vele. Az ágazat szinte hungarikumnak számított, mostanra azonban már lenyomta az erős külföldi konkurencia.

A betakarított és begyűjtött gyógynövényeket a termesztők rendszerint alapanyagként adják tovább. Amennyiben ezen a tendencián tudnak változtatni és inkább feldolgozott termékként értékesítik a gyógynövényeket, jóval nagyobb bevételre tehetnek szert a további hozzáadott értékek miatt.
Az egész országban gyűjtik például a vadgesztenyét, Északi-Magyarországon a csipkebogyót és a cickafarkfüvet, ami az Alföldön is igen elterjedt. Dél-Dunántúlon az aranyvesszőfű a gyakori, míg Hajdú-Biharban és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében a csalán a fő fókusz. A kamillát elsősorban az Alföldön gyűjtik.
Fontos lenne az ágazat versenyképességének javítása érdekében a termesztési és feldolgozási technológiákat fejleszteni, modernizálni. Nemrégiben elkészült a gyógynövény-stratégia is, amely irányt mutat a fejlesztésekkel kapcsolatban.
A jelenleg gyógy- és fűszernövény termesztésre bevont földterület mérete 21 ezer hektár körül mozog hazánkban.
Bővebb tájékoztatást a gyógynövény-stratégiáról ide kattintva olvashat >>!