Olívaolajat szűzen, extrán, simán és pogácsából

Az olívaolaj termőhelytől és termelőtől függően nagyon változatos színben, aromában és ízben is. Egy dologban viszont az olajok is egyeznek, extra minőségük miatt nyersen, közvetlen fogyasztásra ajánlott, és az élettani hatása is ennek a legkedvezőbb. A gasztronómia egyik legfontosabb kelléke, az üzletek polcain bőséges a kínálat belőle. Nem is lehet könnyen kiigazodni a különféle elnevezéseken, pedig azok az olaj különféle minőségét jelzik.

A Magyar Mezőgazdaság írt a témáról, ezt az anyagot szemléztük. Az olívaolaj az olajfa (Olea europaea) terméséből, vagyis az olajbogyóból préseléssel előállított zöldessárga, édeskés ízű, folyékony növényi zsiradék. Már az ókorban nagyon kedvelték, Homérosz folyékony aranynak nevezte, az olajág pedig a béke jelképévé vált. Az olívaolaj a vallási szertartások kelléke volt, gyógyszerek alapanyagaként, lámpába olajként, szappan készítésére és bőrápolásra is használták.

Évezredek óta kedvelt az olívaolaj: ételre, testre, gyógyszerbe, szappanba használják
Évezredek óta kedvelt az olívaolaj: ételre, testre, gyógyszerbe, szappanba használják

A legértékesebb a szűz olívaolaj, ezt úgy készítik, hogy az olajbogyóból mechanikus úton, préseléssel vagy centrifugálással nyerik ki az olajat. Az olaj savtartalmától függ, hogy ezen belül milyen besorolást kap. Az extra szűz olívaolaj áll az élen, hiszen ez az olívabogyóból nyerhető legjobb minőségű olaj. A szabadsav tartalma nem haladja meg 0,8 tömegszázalékot.

Alapkövetelmény, hogy a bogyók szedését követően 24 órán belül meg kell kezdeni a sajtolást, ellenkező esetben a gyorsan meginduló erjedés kedvezőtlenül befolyásolja az olaj minőségét.

  • Az extra szűz olívaolajat préselés után legtöbbször leszűrik, mivel a benne maradó szilárd anyagok, a gyümölcshús és a magok finom törmeléke csökkentheti az olaj eltarthatóságát. De sok termelő kínál extra szűz olívaolajat szűretlenül is, amire egyre nagyobb az igény.
  • A szűz olívaolaj, hasonló módszerrel készül, mint az extraszűz. A különbség, hogy a bogyó sajtolásakor nem kell megfelelni annyira szigorú előírásoknak, a savtartalma pedig kissé magasabb, íze kevésbé karakteres, de nyers fogyasztásra ajánlott.
  • Sima olívaolaj néven kerül forgalomba az az olaj, ami még ugyan hideg sajtolással készül, de magas savtartalma miatt finomítási eljárással egy kis extra szűz olajjal javítják fel. Ezt inkább sütéshez és főzéshez ajánlják.
Olívaolajként adják el a sansa, pomace és oruio nevű termékeket is

Ezek valójában olívapogácsa-olajok. Ez a hideg préseléssel készült olaj mellékterméke, amikor a visszamaradt olívatörkölyt, ami a kipréselt héjakból, magokból, és gyümölcshúsból áll, a kilúgozó üzemekben vegyi eljárással nyerik ki belőle a maradék olajat. Így gyártják az emberi fogyasztásra még alkalmas legalacsonyabb minőségű olívaolajat. Valamivel olcsóbbak, mint a hagyományos olívaolaj, de élettani hatásuk meg sem közelíti a szűz olívaolajokét- írja a Magyar Mezőgazdaság.

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Több 10 ezer spanyol olívatermelő tiltakozott az a... Rengeteg spanyol olívatermelő vonult utcára a spanyol fővárosban, Madridban azért, hogy tiltakozzon az alacsony fogyasztói árak és az ágazatot súlyos...
Veszélyben az európai olajpiac Az egész európai olívaolaj-piac veszélyben van, ahogy a spanyol, olasz és görög gazdák is, akik a fa termesztésével foglalkoznak. Ennek oka, hogy ism...
A Balatonnál készül az első magyar olívaolaj a Balaton-felvidéken termett bogyókból elkészült az első, hazai termésből sajtolt extra szűz bio olívaolaj. Kereskedelmi forgalomba nem kerül, mert a...