Eközben a zöldségpiac júliusban

Legutóbb június végén összegezte a zöldségtermelés helyzetét a FruitVeb, most pedig azokat a termelésre ható tényezőket tekintette át, amelyek júliusban jelentősen befolyásolták az ágazat munkáját. Az időjárás az elmúlt évekhez képest átlagosnak mondható; a hőmérséklet nem volt szélsőséges, szerencsére kevés volt a hőségnap, ami kedvezően hatott a növények fejlődésére. Rossz volt viszont, hogy július közepén az éjszakai hőmérséklet helyenként túl alacsony volt, így az ekkor virágzó növények kötődése (pl.: görögdinnye 2-3. közű termése) nem volt megfelelő.

A csapadék szélsőséges eloszlásban, helyenként hirtelen, nagy mennyiségben érkezett. A szinte minden nap lezúduló kisebb-nagyobb záporok, zivatarok, a párás klíma kedvezett a gombás és baktériumos betegségeknek, ezért a növényvédelemre a legtöbb kultúránál nagyobb figyelmet kellett fordítani. Az állati kártevők is megtalálták a kultúrákat, az elmúlt évekhez hasonlítva intenzívebb fertőzésveszély volt a levéltetvekből és a molykártevőkből. Összességében elmondható, hogy július hónap időjárása kedvezőbb volt, mint az elmúlt évek hasonló időszaka. Azt, hogy milyen állapotban vannak a termesztett zöldségfajok, a FruitVeb közleménye foglalta össze.

A zöldségpiaci helyzetkép hozott néhány érdekességet júliusban is
A zöldségpiaci helyzetkép hozott néhány érdekességet júliusban is

Szabadföldi termesztés

Csemegekukorica

Az időjárás kedvez a növények fejlődésének, a legkorábbi vetések betakarítása a napokban elkezdődött, valamint a későbbi vetések is jól fejlődnek. Ahol nincs elég csapadék, ott a hiányzó vizet öntözéssel pótolják. A jó minőségű csöves étkezési kukorica elmúlt évekhez képest hetekkel korábban jelent meg a piacokon. A molyfertőzésekre oda kell figyelni, mert jóval nagyobb a kártevőnyomás, mint más években.

Zöldbab

Idén a gazdák 2.500 – 3.000 hektáron termelnek zöldbabot. A korai vetésű babok betakarítása megkezdődött, a szakaszos vetésnek köszönhetően a munkálatok várhatóan szeptember végéig tartanak majd.

Zöldborsó

Befejeződött a betakarítás július első dekádjában. Az elmúlt évek egyik legrosszabb terméseredménye volt. A betakarított termés a szerződött mennyiségnél átlagban mintegy 20-30 százalékkal lett kevesebb. Ennek oka egyrészt a késői, a talajok állapota miatti nem ideális időben történő vetés, és a virágzás alatti rendkívül meleg május volt.

Ipari paradicsom

Eddig nem volt komolyabb elemi kár (pl. jég), viszont a sok csapadék miatt intenzívebb a gyomosodás. Ezért a gépi gyomirtás mellett valószínűleg egy kézi gyomirtásra is szükség van. Több helyen gondot okoz a paradicsomvész (peronoszpóra), a gyakori esőzések miatt kifejezetten nehéz megoldani a növényvédelmet.

Hagymafélék, gyökérzöldségek

A vetés elhúzódása és az áprilisi csapadékhiány miatt több helyen tőszám problémák vannak. A korai fajták – áttelelő fokhagyma, zöldre vágott fokhagyma, frisspiaci értékesítésre szánt gyökérzöldségek – betakarítása folyamatos. A tárolásra termesztett fajtáknál a gyomosodásra és a növényvédelemre kell odafigyelni. A kevesebb hőségnap és a jellemzően 20 fok alatti éjszakai hőmérséklet e növényfajoknak és a káposztaféléknek eddig kimondottan kedvezett.

Káposztafélék

A káposztafélék termesztésénél a sokféle fajnak és tenyészidőszak következtében változatos az állomány összetétele. Ennek köszönhetően a tárolásra szánt fajták ültetése július elejéig tartott, a betakarítás pedig május végétől folyamatos. A legfontosabb ápolási munkák itt is a növényvédelem, tápanyag-utánpótlás és a gyomok elleni védekezés voltak. Helyenként jelentős a hernyófertőzés, a karfiolnál pedig számottevő a molytetű fertőzése.

Szabadföldi konzervuborka, paprikafélék

Tovább csökkent ezeknek a növényfajoknak a termelése, főleg a munkaerőhiány miatt. Ezért elképzelhető, hogy a feldolgozók az idén nem jutnak elegendő alapanyaghoz. Eddig nem jelentkezett komolyabb elemi kár vagy növény-egészségügyi probléma. A szabadföldi paprikánál komolyabb veszélyt a baktériumos fertőzések jelenthetnek. A szedések folyamatosan, egész a fagyokig tartanak.

Görögdinnye

A nehéz indulás ellenére (csapadékos április eleje, későbbi ültetés) hamarabb jelent meg a magyar dinnye a piacokon, mint az elmúlt években. A belföldi ellátás folyamatos. A virágzás alatt túl alacsony éjszakai hőmérséklet miatt viszont a 2. 3. kötődések nem megfelelőek. A békési körzetben nagyon sok terület a sok csapadék miatt felgyomosodott, így ott sok helyen már be is fejezték a termelést. Kisebb gondok adódnak ugyan – túlérettség, nem friss a dinnye -, de a minőség jellemzően jó. A hűvösebb, csapadékosabb időjárás miatt a fogyasztás július közepén kissé visszaesett. Amennyiben a termelésre és fogyasztásra is kedvező lesz az időjárás, akkor szeptember elejéig biztonságosan el lehet látni a belföldi piacot jó minőségű görögdinnyével. Elindult az export, de viszonylag alacsony árral és a mennyiségek sem nagyok. A mennyiségi előrejelzések szerint valószínű kevesebb görögdinnye jut exportra az idén.

Zöldséghajtatás

Paprikafélék, paradicsom, uborka

Az április-májusi meleg felgyorsította a növények fejlődését. Emiatt a hidegfóliába ültetett kultúrákról a szokásosnál 2-3 héttel hamarabb lehetett a termést leszedni. Ez – főleg a paprikaféléknél – június végén és július elején viszonylagos túlkínálatot eredményezett a piacokon. Az export ekkor még nem indult meg, a belföldi piac pedig nehezen tudta felvenni a 20-30 százalékos többletet. Július közepén stabilizálódott a piac. Megindult az export is, így mostanra egyensúlyi helyzet alakult ki. A piac szempontjából mindig kritikus a július vége – augusztus 20. közötti időszak, idén viszont ekkor is kiegyensúlyozott kereslet-kínálati helyzetet vár a FruitVeb. Paradicsomból az elmúlt évekhez képest az idén többet tudtunk értékesíteni a belföldi piacokon. Ez egyrészt az egyre jobb minőségnek, másrészt a cherry típusok termesztésének és egyre nagyobb népszerűségének is köszönhető. Egyelőre nem jelentkezett a hajtatásban komolyabb növény-egészségügyi probléma. A biológiai és az integrált növényvédelem a legtöbb termelőnél jól működik. Idén az elmúlt évekhez viszonyítva nagyobb gondot okoznak a levéltetvek, poloskák és egyes molykártevők.

Egyéb problémák a zöldségtermelésben

Az elmúlt 7 hónap tapasztalata, hogy az akut munkaerőhiány már a technológiai folyamatok megfelelő időben történő elvégzését is akadályozza, a szedések késése (pl.: görögdinnye – túlérett termés) valamint a gyomosodás is veszélyeztetik a gazdaságos termelést. A megnövekedett költségeket (munkabér, inputanyagok, szállítás stb.) nem kompenzálják a termelői árak, mert azok az elmúlt évek szintjén maradtak. A technológiai, technikai szint javításával, illetve hozamnövekedéssel ezt némiképp tompítani lehet. Főleg a kézimunka igényes kultúráknál félő, hogy az elkövetkezendő időben tovább csökken a termelés, valamit fontos beruházások maradhatnak el – írja a FruitVeb közleménye.

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Blog indult… A MHO cikke rólunk Blog indult a gazdák jó kereskedéséhez Magyar Hírlap Online - 2013. június 3., hétfő Hiánypótló mezőgazdasági blogot indított a Magro.hu, az onlin...
Mi a helyzet a zöldség és gyümölcspiacokon? Az Agrárgazdasági Kutató Intézet június 4-én tette közzé legfrissebb gyümölcs és zöldségpiaci árfigyelését, melyből és a két héttel korábbi jelentés...
A zöldséghajtatás technológiai korszerűsítése... A mezőgazdaságban kiemelt szerepe van a különböző fejlesztéseknek, manapság már sok hazai termelőnek és befektetőnek fontos, hogy a legkorszerűbb zöld...
Import nagykereskedelmi zöldség- és gyümölcsárak a... Francia Condor burgonya érkezett, melynek kilója 110 forint. Az olasz 15 mm alatti koktélparadicsom ára nem változott, továbbra is 600 forint, míg a n...
Vidéki nagybani piacok: a belföldi zöldségek brutt... A Kecskemét Nagybani piacon a szabadföldi Desire burgonya ára csökkent 10 százalékkal, a 22. héten 100 forintba került kilója. A Condor szabadföldi b...
Budapesti fogyasztói piacok: a belföldi zöldségek ... A Rozella szabadföldi burgonya ára a Fehérvári piacon 128 forint/kilogramm, míg a Fény utcaiban 149 forintot kérnek el kilójáért. A primőr újburgonya...