Csak a bennfentesek tudják, hogy Szerbia ennek a növénynek a termesztésében 3. a világon

A világ éves szilvatermése 11,6 millió tonna körül alakul, Kínában évente 6 millió tonna, Indiában 700 ezer tonna szilvát takarítanak be. Szerbia a szilvatermelés tekintetében a világon a harmadik helyet foglalja el, éves termelése 500 ezer tonna körül alakul. Az Európai Bizottság adatai szerint az unió legnagyobb szilvatermelő tagországa Románia (az itt termett szilva többsége ipari célú feldolgozásra kerül), valamint Franciaország, Spanyolország, Olaszország és Lengyelország volt az elmúlt években.

Franciaországban közel 32,8 ezer tonna szilvát takaríthatnak be 2018-ban. Spanyolországban a szilva nagyobb terméskieséssel zárta az idényt, különösen a kis és közepes méretűeknél. Ez egyben azt is jelentette, hogy az árak magasabbak voltak, mint 2017-ben.

Magyarországon a szilva az alma és a meggy után a harmadik helyen áll a termelési volument tekintve (Fotó: Pixabay, Skitterphoto)
Magyarországon a szilva az alma és a meggy után a harmadik helyen áll a termelési volument tekintve (Fotó: Pixabay, Skitterphoto)

Németországban a szilva termőterülete 4,2 ezer hektárra bővült az elmúlt években: Baden-Württembergben 1,8 ezer hektárt, a Rajna-vidék-Pfalzban 880 hektárt ért el. A németországi statisztikai hivatal (Destatis) becslése szerint az idén 60,5 ezer tonna szilva teremhet, szemben az előző évi rendkívül gyenge 23,9 ezer tonnával. Az elmúlt tíz év átlagához (46,2 ezer tonna) képest a szilva mennyisége az idén várhatóan csaknem egyharmadával lehet magasabb.

Az EU belső piacán 2017-ben a legnagyobb frissszilva-exportőr Spanyolország volt, majd Olaszország következett a sorban, míg a vezető importőr Németország, majd az Egyesült Királyság és Lengyelország volt. Az unió külkereskedelmi egyenlege friss szilva tekintetében negatív volt 2017-ben: 55,4 ezer tonna export állt szemben 111,5 ezer tonna importtal. A közösség határain kívülről (elsősorban a Dél-afrikai Köztársaságból) érkező szilva főleg Hollandiába és az Egyesült Királyságba kerül. A harmadik országok felé a fő célpiac Brazília.

Magyarországon a szilva az alma és a meggy után a harmadik helyen áll a termelési volument tekintve. A szilva termése az 1990-es évek óta (150 ezer tonna) csökkent, 2017-ben 72 ezer tonna körül alakult. A szilvaültetvények nagy része elöregedett, az ültetvények alig 15 százaléka öntözött. Kevés az intenzív művelésű, korszerű állomány. A KSH legfrissebb gyümölcsültetvény-összeírási adatai szerint Magyarországon összesen 6,5 ezer hektáron termesztettek szilvát 2017-ben. A szilvaültetvények több mint fele Szabolcs-Szatmár-Bereg, Bács-Kiskun és Pest megyében található. A legkedveltebb szilvafajta a Cacanska lepotica, amely 2017-ben a szilvaültetvények 26,6 százalékát foglalta el. Ezt követte a Stanley (22,3 százalék) és a President (6,5 százalék). Szakértők szerint az idén a szilva termése átlagos, a minőség jó.

Magyarország frissszilva-külkereskedelmi egyen-lege pozitív volt az elmúlt években. A kivitel 8,8-12,4 ezer tonna között mozgott az elmúlt három évben (a termés közel 25 százaléka). Az export főleg a németországi piacra irányul. A külpiaci lehetőségek jobb ki-használása érdekében fontos lenne a folyamatos jelenlét (az egészen koraitól a kései érésű szilvafajtákig) az európai piacon. A Magyarországra – jellemzően szezonon kívül – importált friss szilva mennyisége 680-1800 tonna között alakult az elmúlt években.

A Budapesti Nagybani Piacon a belföldi szilva a 24. héten lépett piacra átlagosan 380 forint/kilogramm termelői áron. A szilva termelői ára 12 százalékkal volt alacsonyabb (238 forint/kilogramm) a 25–43. héten az elmúlt év azonos időszakához viszonyítva.

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Csökkent az őszibarack és az alma ára Változatosan mozogtak a belföldi gyümölcsök heti bruttó termelői árai a 30. héten a Budapesti Nagybani Piacon. Csökkent az őszibarack és az alma ára, ...
Áremelkedés a hazai gyümölcsök körében 3 százalékot emelkedett a hazai gyümölcsök ára a vidéki nagybani piacokon. Az Alexander körte ára 50 százalékos drágulást mutatott, míg a Vilmos körte...
Stagnáló gyümölcsárak Budapesten Összességében stagnálás jellemezte a gyümölcsárakat a Budapesti Nagybani Piacon, de volt néhány kivétel. A legnagyobb áremelkedést az Italia csemegesz...
Emelkedett az importból származó gyümölcsök ára vi... 8 százalékkal kell többet fizetni ezen a héten az importgyümölcsökért a vidéki nagybani piacokon. A nem jelölt származású ananász ára emelkedett legin...
Kevesebbet fizetünk a gyümölcsökért Budapesten... Átlagosan másfél százalékkal lettek olcsóbbak a gyümölcsök a Budapesti Nagybani Piacon ezen a héten. A legnagyobb áremelkedést a Starking alma produká...
Csökkentek a hazai gyümölcsárak vidéken 4 százalékkal lettek olcsóbbak a gyümölcsök a vidéki nagybani piacokon az elmúlt héten. A Golden alma ára szegeden 60 százalékot zuhant, míg a nem jel...