Már ismert, milyen betegségek megelőzésére kapható támogatás

Megjelent a földművelésügyi miniszter rendelete az egyes állatbetegségek és zoonózisok (állatról emberre vagy emberről állatra terjedő megbetegedés) felszámolására, az ellenük való védekezésre és figyelemmel kísérésükre irányuló nemzeti programok 2017. évi finanszírozásának szabályairól.

A hétfői Magyar Közlönyben közzétett rendelet szerint  pénzügyi hozzájárulás vehető igénybe a tenyész-, tojó- és brojlercsirke, valamint pulykaállományokban előforduló szalmonellózis (zoonózist okozó szalmonella), a klasszikus és az afrikai sertéspestis, a baromfiban és a vadon élő madarakban előforduló madárinfluenza, a fertőző szivacsos agyvelőbántalmak (TSE), a szarvasmarhák szivacsos agyvelőbántalma (BSE) és a súrlókór, a veszettség, valamint a kéknyelv betegség felszámolására, az ellenük való védekezésre és figyelemmel kísérésükre irányuló éves és többéves nemzeti programokra.

Megjelent az állatbetegségek felszámolásának idei finanszírozásáról szóló rendelet
Megjelent az állatbetegségek felszámolásának idei finanszírozásáról szóló rendelet

A szalmonellózis esetében egyebek mellett a bakteriológiai vizsgálatok, és a szerotipizálás költségeire, a felszámolt állatállomány és tojások értékéért az állattartó részére fizetendő kárenyhítésre, az oltóanyagok beszerzésére, valamint hatósági laboratóriumi vizsgálatok költségeire vehető igénybe 4,028 millió eurónak megfelelő forintösszeg.

A klasszikus sertéspestis tekintetében a pénzügyi hozzájárulás a vaddisznók virológiai és szerológiai vizsgálatainak költségeire, valamint a vaddisznókból történő mintavétel költségeire vehető igénybe. A keretösszeg a végrehajtási időszakra 72 900 eurónak megfelelő forintösszeg.

Az afrikai sertéspestis esetében az elhullott vaddisznók bejelentésének ösztönzésére, a vaddisznók és a házi sertések virológiai vizsgálatainak, a belőlük vett mintavételnek a költségeire, az országhatáron történő fertőtlenítés, továbbá a betegségről szóló tájékoztató anyagok elkészítésének költségeire kapható hozzájárulás, a keret 393 061 eurónak megfelelő forintösszeg.

A madárinfluenzánál laboratóriumi vizsgálatok költségeire, valamint a tenyésztett baromfiból és vadon élő madarakból történő mintavétel költségeire biztosítanak 328 000 eurós keretet.

A TSE (BSE és súrlókór) tekintetében a pénzügyi hozzájárulás gyorstesztek, megerősítő és diszkriminatív elsődleges molekuláris vizsgálatok költségeire, valamint a genotípus vizsgálatok költségeire vehető igénybe, a keret 451 234 eurónak megfelelő forintösszeg.

A veszettség esetében a veszettség antigénjének vagy antitestjeinek kimutatására végzett, illetve biomarker kimutatására irányuló laboratóriumi vizsgálatok költségeire, a vakcinát tartalmazó csalétkek titrálásának költségeire, az oltóanyag beszerzési és kihelyezési költségeire, valamint figyelemfelhívó kampány költségeire vehető igénybe a pénzügyi hozzájárulás, amelynek kerete 2 824 451 eurónak megfelelő forintösszeg.

A kéknyelv betegségnél virológiai és szerológiai vizsgálatok költségeire, valamint a mintavétel költségeire 59 453 eurónak megfelelő forintösszeg vehető igénybe.

 

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Újabb lépfene megbetegedések Békés megyében Békés megyében újabb lépfene-gyanús esettel találkoztak a szakemberek. A betegségre elsősorban a kérődzők fogékonyak, de vigyázat, állatról emberre is...
Engedélyt kaptunk a megelőző vakcinázásra A bőrcsomósodáskór elleni védekezés a betegség legutóbbi megjelenése óta folyamatos napirendi témának számít, uniós szinten is. A legutóbbi, megelőzés...
Komoly madárinfluenzaveszélyt jelentenek a hazai h... Az állategészségügyi szolgálat és a baromfitartók elővigyázatos és szabálykövető intézkedései ellenére is jelentős veszélyt jelent a hazai baromfiáll...