A tűzifa kitermelése és kereskedelme sokszor az illegalitás határán mozog

A tűzifa témaköre meglehetősen sikamlós terület. Az előállítása és a kereskedelme sokszor a szürke gazdaságba esik. Pedig a fogyasztók és a legális értékesítés érdekében biztosítani kell(ene) a nyomon követhetőséget a teljes kereskedelmi láncban. A tűzifa-kereskedelem leggyakoribb problémája az új típusú szállítójegy hiánya, valamint annak hibás kitöltése.

Az élelmiszerekhez hasonlóan a fatermék esetében is törvényi előírás, hogy nyomon követhető legyen. Ennek egyik fontos kelléke a szállítójegy, amit megfelelően kitöltve nyilvántartásban is rögzíteni kell. A nyilvántartásokat a kereskedőknek 5 évig kell megőrizniük.

A tűzifa kereskedelme során védik a fogyasztót és a kereskedőt is.
A tűzifa kereskedelme során védik a fogyasztót és a kereskedőt is.
Tűzifa-kereskedelem: a tároláskor is be kell jegyezni

A fatermék nyomon követhetőségét nem csak szállításkor, hanem a telephelyeken való tárolás idején is biztosítani kell. Ennek hiányában az ellenőrök kénytelenek arra következtetni, hogy a fatermék illegális kitermelésből származik. A hatóság törekszik az együttműködésre a faanyag kereskedelmi lánc azon szereplőivel, akiknél az ellenőrök érzékelik az új jogszabályi előírások betartása iránti igyekezetet. A nyilvánvalóan szándékos kötelezettségszegés esetén azonban a hivatal a rendelkezésére álló legszigorúbb eszközöket fogja alkalmazni.

A NÉBIH a szállítójegy nélküli szállítás esetén szabálysértési eljárást kezdeményez, kisebb jogszabálysértéseknél pedig figyelmeztetésben részesíti a kereskedőket. A tűzifa vásárlásához praktikus tanácsokat találhatnak az alábbi linken is.

TŰZIFÁT CSAK OKOSAN!

  1. Lehetőleg a nyár elején vegye meg tűzifáját!
  2. Ha van rá lehetősége, már előző nyáron vegye meg tüzelőjét!
  3. A kínált, de az Ön számára ismeretlen fafajú tüzelőnek nézzen utána, kérje szakember segítségét.
  4. Ha teheti, inkább köbméterben mérve, térfogatra vegye a tüzelőt, így könnyebben ellenőrizhető a mennyisége, a fa víztartalma pedig nem befolyásolja a megvett mennyiséget!
  5. Ha tömegre vásárolt a tűzifa, figyeljen oda, hogy csak hitelesített mérlegen mért, mérlegjegy, vagy más, mérlegelést hitelesítő dokumentum alapján kiállított számla birtokában fizessen.
  6. Csak olyan legálisan működő értékesítőtől vásároljon, aki/amely a termékre vonatkozó adatokkal ellátott szállítójegyet és tűzifavásárlási tájékoztatót is biztosít.
  7. Győződjön meg az adott tűzifa egységcsomag tényleges faanyag-tartalmáról és annak egységárát hasonlítsa össze más kereskedők által kínált hasonló termékek árával.
  8. Takarással védje a tüzelőjét a csapadéktól, de oldalról hagyja szellőzni!
  9. Ha száraz fával fűt, akár 30%-ot is spórolhat!
  10. Ha úgy érzi, vagy azt tapasztalja, hogy megtévesztés áldozata lett és az eladó nem hajlandó egyeztetésre, őrizze meg az eladótól kapott bizonylatokat és írja meg panaszát a NÉBIH-nek.

A faanyag kereskedelmi láncról további hasznos információkat talál a NÉBIH honlapján.

A legnépszerűbb tűzifa fajták

Magyarországon leggyakrabban négyféle fából lesz tüzelő.

Sokan az akácfát részesítik előnyben, pedig szárazon viszonylag csekély, csak 14,8 MJ/kg-os fűtőértékkel rendelkezik. Jellemzően 6-8 hónap alatt éri el felhasogatott állapotban a legjobb minőséget. Pozitívuma, hogy nyersen is jól ég, bár ilyenkor nem képes produkálni a maximális fűtőértékét.

tölgy is népszerű, ugyanis 15,1 MJ/kg-os fűtőértékével a legjobb tűzifának minősül. Hasogatott állapotban az akácnál lassabban, 7-9 hónap alatt szárad ki. Míg az akác a fűtési rendszerek gyors felfűtésében a legjobb, a tölgy viszont a már felfűtött rendszerek hosszantartó magas hőmérsékleten tartásában jeleskedik.

bükk fűtőértéke 15,6 MJ/kg, a tölgyhöz hasonlóan a már felfűtött rendszerek hő tartására alkalmas leginkább. Száradási ideje elérheti a 9 hónapot is. Ezt hátrányként értelmezhetjük és az sem túl előnyös, hogy rendkívül sok hamu keletkezik az égése során.

gyertyán száradási ideje szintén kiemelten hosszú, 9 hónap is lehet. Hőtartása kiváló, így ezt a fát is a felfűtött rendszerek melegen tartására használhatjuk leginkább. Előnye, hogy az égése során kevés hamu keletkezik, valamint fűtőértéke eléri a 15,8 MJ/kg-ot.

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Az erdészeti hatóság felülvizsgálja az erdőgazdálk... Felülvizsgálják a természetes személynek minősülő erdőgazdálkodók Erdőgazdálkodói Nyilvántartásba bejegyzett adatait. A határozatokat várhatóan 2014. ...
Országos előadássorozat indult az erdészeti támoga... Vidéki fórumokat szervez a NAK és az FM a 2014-2020-as vidékfejlesztési támogatások új erdészeti jogcímeinek igénybevételéről. Az előadások helyszíne...
Az éghajlatváltozás az erdőket is veszélyezteti... Az éghajlatváltozás, a felmelegedés, a légszennyezés veszélyt jelent az erdőkre -többek között ez is elhangzott szerdán az európai erdők konferenciájá...
Eltűnnek a mezőgazdaságban dolgozók? A kérdés jogos, mert tényleg egyre kevesebben dolgoznak a mezőgazdaságban. De mi lehet ennek a fokozatos munkaerő-csökkenésnek az oka? Erre keresünk v...
Online ismerhetjük meg jobban erdeinket Egy online portál segítségével sokkal pontosabb képet kaphatunk az erdők és fák szerepéről, valamint a biomassza készletekről, mint korábban. A portál...
Íme, a nyáron megjelenő pályázatok listája! Az idei nyár sem múlhat el pályázatok nélkül. Többek között kertészetek korszerűsítésére, jégesőkár megelőzésre és erdészeti technológiák korszerűsíté...