Magyar okoskaptár mentheti meg a méheket az atkától

Végleg leszámolhat a méhek egyik legádázabb ellenségével, a varroa atkával egy hazai fejlesztés. A digitális technológiával felszerelt, mobil konténerekben elhelyezett hengerfészkes okoskaptár segítséget nyújt a méhbetegségek megelőzésében. Ráadásul ideális körülményeket teremtve jelentősen növeli a termelékenységet is. A szenzoraik kiszűrik a külső fenyegetéseket, a korszerű megoldásai lehetővé teszik az automatizált működést, valamint a méh­egészségügyi és élelmiszer-biztonsági nyomon követhetőséget is.

A témát a Magyar Idők írta meg, az ő anyagukból szemléztünk. A hazai innováció véget vethet a méheket évtizedek óta pusztító atkafertőzésnek. Az Apicon Zrt. által kifejlesztett intelligens technológia azon kívül, hogy az ágazatban előforduló összes problémára megfelelő választ kínál, a globális beporzási krízis kezelésé­ben is segítséget nyújthat – írja a lap.

Az okoskaptár többféle méhész-problémára nyújt megoldást - képünk illusztráció
Az okoskaptár többféle méhész-problémára nyújt megoldást – képünk illusztráció

Dömöcsök Béla, a startup cég alapítója és vezérigazgatója a Magyar Időknek elmondta: szükségessé vált a technológiaváltás, mert a méhészek világszerte még mindig az 1851-ben feltalált kaptárokkal dolgoznak. Ám az ágazatban jelentkező kihívások kezelésére ezek az eszközök már nem alkalmasak.

Az atka közel 50 éve pusztít Magyarországon

A magyar méhkolóniákra az 1970-es évek közepétől egyre nagyobb veszélyt jelent a varroa atka. A méhek testét átfúró, abból táplálkozó vektorparazita az immunrendszert megkerülve nyit utat a kórokozóknak. Az elmúlt évtizedekben sokféle házi praktikával, méhészeti vegyszerrel és genetikai megoldásokkal próbálták megóvni a méheket a világszerte elterjedt élősködőtől. De eddig nem találtak olyan módszert, amely megnyugtató eredményt hozott volna.

Érzékelve a varroaprobléma megoldása iránti globális piaci igényt, 2009-ben önálló kutatás-fejlesztésbe kezdtünk. Akkoriban vált nyilvánvalóvá, hogy az akár nagy távolságra is a virágok közelébe szállítható kaptárokban élő mézelő méhek már a közeljövőben kulcsszerepet játszanak az élelmiszertermelés és környezetünk biológiai sokféleségének fenntartásában – mondta a szakember. Az új ApiCon koncepció elsődleges céljává tehát a sikeres beporzás lehetőségének megteremtése vált.

A beporzás és a méztermelés elősegítése digitális megoldást, új partnerek és tőke bevonását igényelte. Ezt követően alakult meg az Apicon Zrt., amelyhez 2015-ben csatlakozott egy szoftverfejlesztő partner, a Smart Id Technologies Kft. A kísérleti fejlesztést mindeddig finanszírozó és ipari hátterét adó Acryltechnikával együtt mára sikerült egy olyan méhészettechnológiai eszközt kifejleszteni, amely igazi áttörést eredményezhet a varroa atka elleni védekezésben. Úgy, hogy egyszerre akadályozza az élősködők szaporodását és lehetővé teszi a nagy mennyiségű gyűjtőméhvel rendelkező, úgynevezett szuperkolóniák létrehozását, illetve fenntartását.

Így működik az okoskaptár

A kolónia aktív időszakában rendszeres időközönként kismértékben elfordítjuk a hengerfészket. Ezzel megakadályozzuk az atkák elszaporodását. A telelésre felkészített méhcsaládok fészke tehát vegyszerek alkalmazása nélkül, hőkezeléssel az atkáktól és az emésztési rendellenességet okozó nozémától is mentessé tehető – mondta a szakember a Magyar Időknek.

Az okoskaptár ezen kívül figyeli a külső hőmérsékletet, a páratartalmat, a szélsebességet, és a már aktív kolónia méheit csak akkor engedi ki, ha a külső körülmények optimálisak a repülésre, illetve a gyűjtésre. A technológia tehát amellett, hogy biztosítja a maximális higiéniát a kaptáron belül, fokozottan ügyel a méhek védelmére, ráadásul a beépített alkalmazásoknak köszönhetően pontos nyomon követhetőséget biztosít. Így például a méz földrajzi eredete, mennyisége, a termelés környezeti és technológiai paraméterei is dokumentálhatók.

Várják a befektetőt

Dömöcsök Béla elmondta, hogy a berendezés prototípusa már elkészült, a fejlesztésnek az Európai Unió több tagállamában, Ukrajnában, a FÁK-országokban és Kanadában kiterjesztett, érvényes szabadalmi oltalma van. Az Amerikai Egyesült Államokban pedig folyamatban van a szabadalmaztatás. A start­up célja, hogy egy befektető segítségével elindulhasson a termék hazai sorozatgyártása. Ezt követően franchise-rendszerben a világ minden táján elérhetővé tennék a technológiát.

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Méhészeti támogatás kifizetése kezdődött a napokba... Újabb anyagi támogatásban részesülnek a hazai méhészek. Ezúttal a varroa atka elleni védekezésre, valamint a méhcsaládok szinten tartására irányul az ...
Pályázatok, támogatások – 2015-ben ezekre pályázha... 2015 a támogatások éve volt a mezőgazdaságban. Rengeteg pályázat került kiírásra és sok gazda jutott vissza nem térítendő uniós vagy éppen állami támo...
Pályázatok, támogatások – 2015-ben ezekre pályázha... 2015 a támogatások éve volt a mezőgazdaságban, rengeteg pályázat került kiírásra és sok gazda jutott vissza nem térítendő uniós vagy éppen állami támo...
Kétmilliárd gazda sorsáért felelnek a méhek A vadméhek már évszázadok óta nagymértékben segítik a világunk növénytermesztését. Egy friss tanulmány szerint – melyet a FAO hozott nyilvánosságra - ...
Fontos határidő közeleg a méhészeknek! Lényeges időpontot jegyeznek be most a méhészek naptáraikba, április 6-ig lehet ugyanis egy fontos méhészeti támogatás kifizetését igényelni. Nem tito...
Megkezdődött a méhészeti támogatások kifizetése... A napokban megkezdődött több méhészeti támogatás kifizetése is. Jó hír, hogy némi keretátcsoportosításnak köszönhetően jelentősen növekedett a támogat...