Folyamatos fejlesztésekkel és innovációkkal egy XXI. századi pozícióba lendíti a magyar agráriumot a Pannonia Bio

10 éve az induláskor még kérdéses volt, hogy a Pannonia Bio, akkori nevén Pannonia Ethanol által képviselt koncepciónak, illetve üzleti modellnek van-e egyáltalán létjogosultsága Magyarországon. Az elmúlt évtized egyértelmű válaszokat adott: nemcsak létjogosultsága van, de rengeteg potenciállal is bír. Folyamatos fejlesztéseikkel és innovációikkal egy XXI. századi pozícióba tudják lendíteni a magyar agráriumot – véli Hódos Ferenc a cég stratégiai igazgatója. A szakember az idei év újdonságáról, az év végén a termelését megkezdő árpafehérje-gyártó üzemegységről is beszélt.

Hogyan értékeli a cég első 10 évét?

A 10 éve elindult gyártás jelentős mérföldkő a társaság életében. A 2010-es évek elején, amikor a cég megalakult, több mint 40 üzem kapott engedélyt hasonló tevékenység végzésére csak Magyarországon, de a miénk volt az egyetlen beruházás, ami határidőn és költségkereten belül el is készült, illetve elkezdte a termelést. Az elmúlt időszakban több bővítésen, fejlesztésen esett át az üzem, egy évtized alatt innovációs vezetővé váltunk a gabonafeldolgozásban a globális piacon. Nagyléptékű megoldásokat honosítottunk meg, világviszonylatban is jelentős biofinomítói innovációkat vezettünk be és hoztunk el a magyar piacra. Ennek eredményeként jelentős mennyiségű fehérjét adunk vissza az élelmiszerláncba.

Hódos Ferenc, a Pannonia Bio stratégiai igazgatója

A kezdeti időkben még „csak” fehérjetakarmányt és bioüzemanyagot állítottunk elő, mára viszont már biofinomítóként üzemeltetjük a gyáregységet. Ez azt jelenti, hogy a beérkező takarmánykukorica minden elemét felhasználjuk, a rostját, a keményítő- és fehérjetartalmát, de egyéb beltartalmi összetevőit is. Mindegyikből feldolgozott, hozzáadott értékkel bíró termék készül, és mindegyik elemhez különböző fejlesztési projekteket hajtottunk végre, illetve tervezünk ilyet véghez vinni a jövőben. Ha előre tekintek a következő 10 évre, akkor immár a biofinomítói fejlesztés középpontjában a fehérjegyártás és -előállítás szerepel. Idén év végétől már nemcsak takarmánykukoricából, hanem árpából is állítunk elő fehérjetermékeket. Minél nagyobb hozzáadott értékű technológiák alkalmazásával, minél magasabb koncentrátumú fehérje előállítása a célunk. Az árpaüzem esetében évi 150 ezer tonnás kidarálási kapacitással számolunk a kezdeti időszakban. 65%-os fehérje tartalmú, árpa alapú élelmiszeripari minőségű fehérjét állítunk elő. Egy olyan termék lesz, ami takarmány célú felhasználásra és alternatív fehérjeforrásként is alkalmazható majd.

Az árpa egyben egy új alternatívát is jelent a gazdák számára, amikor a vetésforgót tervezik. A takarmánykukorica mellett, most már az árpa esetén is tudnak az országon belül egy olyan stabil feldolgozóval és felvásárlóval kalkulálni, aki folyamatos és kiszámítható keresletet generál.

Hogy haladnak a munkálatok?

Az utolsó simítások folynak, novemberben kezdjük meg a próbaüzemet. Egy külön gyáregységről beszélünk, ami egy speciális technológiát fog alkalmazni és a világ 10 legnagyobb árpafeldolgozója közé tartozik majd.

Hány százalékos kapacitással működött az üzem az elmúlt években?

Normál években, de büszkén mondhatom, hogy még a koronavírussal terhelt évek alatt is, minden nehézség ellenére, meg tudtuk oldani, hogy teljes kapacitáson futhasson az üzem, ami azért is különösen fontos, mert a nehéz időszakban a megszokott szerepünket töltöttük be a piacon. Így mindazon gazdák, akik a terményük értékesítése kapcsán számoltak velünk, azok a rendkívülihelyzetben is számíthattak a Pannonia Bio-ra.

Az új üzemegység indulásával és annak 150 ezer tonnás árpaigényével, a kukoricafelhasználásunk csökkeni fog, 15-20-kal kisebb igénnyel fogunk jelentkezni a piacon. Ez most különösen előnyös, mivel az aszály miatt egy soha nem látott alacsony kukoricatermés várható az országban.

Idén is be tudják majd szerezni a bő 1 millió tonna kukorica Magyarországról?

A soha nem látott mértékű aszály jelentősen érintette a hazai termést, így az ország hosszú idő után először importra fog szorulni. Kihívásokkal teli időszakra készülünk, jelen helyzetben is már megvásárolt importtal is csökkentjük majd a gabonapiacra eső nyomást.

Említette, hogy a következő 10 évnek a fehérjetermelés áll majd a fókuszában. Hogyan lehet előre lépni még ezen a területen?

Mind a mezőgazdaság, mind az élelmiszeripar fehérjeigénye nagymértékben növekszik, ezért a fehérje előállítása világviszonylatban is stratégiai területté válik, ezért a következő évtizedben már nem etanolgyártóként, hanem biofinomítóként folytatjuk működésünket, ahol az alternatív fehérjék állnak majd a középpontban. A hazánkban elérhető, keményítőben gazdag gabonából kiváló minőségű, GMO- és antibiotikummentes takarmány és élelmiszeralapanyagokat kívánunk előállítani.

Nemcsak a 65%-os árpafehérjében gondolkodunk, hanem egy kukorica alapú, 55%-os fehérje tartalmú termékünk is a piacra fog kerülni. Terveink között szerepel továbbá még olyan, úgynevezett szuperfehérje alapanyagok előállítása is, ahol már 70-80%-os, de akár e feletti is lehet fehérjetartalom, amely egy sor új felhasználási lehetőséget teremt az élelmiszeriparban.

A takarmányozás vagy az humánélelmezés felé nyitnának inkább?

Az induló árpaüzem már tervezésében is Food Grade, azaz élelmiszerminőségű termékek gyártására alkalmas, míg a hagyományos gyáregységünk ezirányú fejlesztése is folyamatosan zajlik. Várhatóan a következő év során már a kukoricából származó valamennyi fehérje termék is teljes egészében Food Grade minőségű élelmiszert tudunk előállítani. Így az értékesítés iránya a takarmány- mellett az élelmiszeripar is. Egy olyan forradalom küszöbén állunk, ahol drasztikusan megváltozik az, hogy mit eszünk. Drámaian kisebb ökológiai lábnyom mellett folyik majd a termelés, mint amit a hagyományos megoldások kívánnak. Másképp fogalmazva, olyan termékfejlesztési útvonalat tűztünk ki célul, ami jobb és fentarthatóbb lesz a ma elérhető alternatívákhoz képest.

Mire gondol pontosan?

A klímaváltozás hatása megkerülhetetlen a vállalkozások és az emberek számára is. A Pannonia Bio a jelenlegi tevékenységével, a biofinomítójával, az előállított termékeivel és a portfóliójában található megújuló energia termelő egységeivel évente összesen egy millió tonnával csökkenti az üvegházhatású gáz-kibocsátást. Az általunk előállított bioüzemanyagnak a fosszilis üzemanyaghoz képest 76%-kal kisebb az ÜHG-emissziója.

Egyébként elmúlt 10 éves tevékenységünknek, valamint a további hazai bioetanol gyártók tevékenységének köszönhetően, világszinten az USA és Brazília mögött Magyarország a 3. az egy főre jutó bioetanol-előállításában, tehát Magyarország egy megújuló energia előállító nagyhatalom. Ez egy olyan tény, amiről kevés szó szokott esni, viszont annál nagyobb büszkeségre ad okot.

Tevékenységünkkel hozzájárulunk tehát a fosszilis energiahordozóktól való függőség csökkentéséhez, és a zöldátmenet egyik legreálisabb, megújuló energiaforrását állítjuk elő. Ezzel párhuzamosan fenntarthatóbb és jobb élelmiszer- és takarmány-alapanyagokat készítünk, tovább van egy olyan organikus talajjavító termékünk, amivel visszadunk a talajnak abból, amit a termesztés folyamán a növények elhasználnak belőle. Hozzávetőlegesen százezer hektár tápanyag-utánpótlását tudjuk ezzel a szerves, organikus talajjavító termékkel támogatni.

Mit érdemes erről a szerves trágyáról tudni?

Ez a Pannonia Grow nevű termékünk, ami jelenleg száraz, pelletált formában elérhető, de már dolgozunk a folyékony változatán is. Szervesanyag- és nitrogénpótlásra alkalmas, ráadásul mivel megszerezte az organikus minősítést, nemcsak a műtrágya kiváltására használható a hagyományos szántóföldi környezetben, hanem a bio gazdaságokban is. Ezzel a biofinomítónk vissza is ad a termőföldnek, oda ahonnan az alapanyagunk származik. Komoly terveink vannak tehát a következő évekre. Az új árpaüzemünktől hasonló mérvű eredményeket várunk, mint amit a kukorica terén elértünk, így minden gazdát arra bíztatok, hogy számoljon a Pannonia Bio-val a következő években is, ahogy azt eddig is tették.

(x)

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Elkészült a milliárdos gluténmentes zabfeldolgozó ... Gluténmentes zabfeldolgozó üzemet épített a GOF Hungary (Gabona-, Olajos és Fehérje-növények Termelését Koordináló) Kft. Nyíregyházán. Az 1,3 milliár...
5,65 milliárd forinttal száll be a Magyar Fejleszt... Mintegy 17,5 millió euró, vagyis ‭5,652 milliárd forint‬ értékű befektetési forráshoz jut az Opus Global-hoz tartozó Kall Ingredients Kft. működtette...
Komoly fejlesztés Dunaföldváron: hulladék- és mara... Fejlett bioüzemanyagot előállító finomítót épít dunaföldvári telephelyén a Pannonia Bio Zrt. A cég 3 éves, 150 millió eurós beruházási programjának r...
A Pannonia Bio határtalan lehetőségeket nyit a gab... Európát egyszerre fenyegeti a közelgő klímakatasztrófa és annak már most tapasztalható negatív hatásai, az élelmiszer ellátási láncok átszerveződése ...
Közel 1 millió tonna kukoricát vásárol hazai terme... Európa legnagyobb, egy telephelyen működő biofinomítója, a dunaföldvári Pannonia Bio az előzetes tervek szerint várhatóan július közepétől indítja el...
Javuló hozam, egészséges termés – a Pannonia... Félidejéhez érkezett Magyarországon a kukorica betakarítása. Az eddigi tapasztalatok alapján elmondható, hogy jól jártak azok a gazdák, akik a tavaly...