Figyeljen a talaj pH-ra epreskert létesítésekor

Az egyik legkorábban beérő és fogyasztható, egyúttal legfinomabb gyümölcsünk a szamóca. A gyümölcs telepítése nem nehéz és gondozása sem okoz komoly fejtörést, bemutatjuk, mégis mikre kell figyelni, és miket kell betartani termesztésekor.

A szamóca leginkább a homokos-vályog és a barna homoktalajokon érzi jól magát, így ezeken a földeken lehet a legkönnyebben termeszteni. Persze nem csak ezeken a talajtípusokon érhetünk el jó termést, minden közömbös talajon megterem, ahol bőséges tápanyaghoz és vízhez jut. A lúgos talajokon ugyanakkor szenved, 8-as pH feletti érték esetén gyorsan elpusztul.

Mivel a növény rendkívül fényigényes – és a szamóca éréséhez is közvetlen napfény szükséges – a kert legnaposabb részére célszerű ültetni a fiatal palántákat. De vigyázat! Ne ültessük olyan helyre, ahol az előző 3 évben paradicsomot, paprikát, burgonyát, padlizsánt, málnát vagy szedret termesztettünk. Ezek a növények ugyanis mind olyan gombát hordoznak – pl. vertiliumos hervadás -, amelyek beágyazódnak a talajba és később az epret is képesek károsítani.

Bárkitől beszerezhetünk eperpalántát, akinek egészséges, bőven termő növényei vannak
Bárkitől beszerezhetünk eperpalántát, akinek egészséges, bőven termő növényei vannak

 

A szamóca ültetését ideális esetben augusztusban végezzük. Telepítés előtt alaposan trágyázzuk meg a talajt, valamint ha szükséges, végezzünk talajfertőtlenítést. Ezt követően alakítsunk ki ágyásokat majd takarjuk le őket fekete fóliával. A fóliás takarás rendkívül hasznos, ugyanis nem fog gyomosodni a szamócáskert, valamint az érett eperszemek nem szennyeződnek. A fóliára vágjunk lyukakat, ezeken keresztül ültessük be a fiatal palántákat.

Palántákat rendkívül egyszerűen szerezhetünk. A szamóca ugyanis gondoskodik saját maga szaporításáról. A kifejlett növények úgynevezett ostorindákat növesztenek, amely végén új szamócanövény fejlődik, ami elkezd legyökerezni. Amikor már elég fejlett a gyökérzete, hogy önmagát ellássa, az ostorinda – ami az anyanövényhez kapcsolja – elszárad és már a saját gyökérzetén keresztül látja el magát. Ezeket a fiatal növényeket bátran palántázhatjuk az őszi ültetési szezonban, a következő tavasszal már szépen fognak teremni.

Amennyiben tavasszal szeretnénk szamócatermesztésbe fogni, úgynevezett frigó palánták ültetésével ez is megoldható. A frigó palántákat az előállítók hűtőházban teleltetik át és tavasszal hozzák forgalomba. Ezeket a palántákat március vége felé ültethetjük el és rá 70 napra már teremni is fognak.

Konyhakerti és nagyüzemi körülmények között is rendkívül hatékony a fóliás takarás
Konyhakerti és nagyüzemi körülmények között is rendkívül hatékony a fóliás takarás

 

A szamócát folyamatosan gondozni kell, ha nem használunk talajtakaró fóliát. Ebben az esetben állandóan gyommentesen kell tartani a földet, valamint kapálni is kell a növényeket. A nyár folyamán a műtrágyázásról és a lombtrágyázásról is gondoskodni kell.

A szamóca legismertebb betegsége a szürke penész, kártevői közé pedig a meztelencsiga és a takácsatka tartozik.

Az előző évek tapasztalataiból kiindulva a fólia alatt termelt szamóca már május elején megjelenik a piacon, az ára viszont rendkívül magas ,2500-3000 forint is lehet kilónként. Május vége felé azonban – jó idő esetén – már a szabadföldi szamóca is elérhető lehet a kofáknál, ekkor már csak 7-800 forint körül alakul majd a termés ára.

Az is látszik a rendelkezésre álló adatokból, hogy míg a 2000-es évig 12-13 ezer tonna szamócát is betakarítottak idehaza a gazdák, addig az utóbbi években ez a szám már csak 4500 tonna körül alakult.

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Már tart az eperszezon – mire kell figyelni? Legkorábbi szabadföldi gyümölcs Magyarországon a szamóca, közkeletű, de téves nevén az eper. Termesztése nem bonyolult, ha odafigyel rá a gondos gazda...
Olykor a sok eső is árthat Zamatos, nagy szemű, mutatós és édes, beérett a hazai szabadföldi eper. Kilóját e hét elején 900-1200 forint között kínálták Tolna megyében. A termelő...
Az otthon termett szamóca gyakran nem jut el a kon... Gyümölcseink (vagy zöldségeink) között a legkényesebb a szamóca. Szezonja most van. Sokkal többen kedvelik, mint ahányan termesztik. Kiskerti, szabadf...
Mi legyen a szamócával, ha már leérett? A szamóca szezonja szépen lassan lecseng, de ezek után se hanyagoljuk el a növényeket, hiszen - bizonyára - jövőre is szeretnénk termést. Annyit eláru...
Hogyan alakul az eper ára az idén? Ez is elérkezett, megkezdődött a hazai szamócaszüret. Persze még csak a fóliák alól lehet érett szamócát (epret) szüretelni, a szabadföldire még várni...
Válság szélén a szamócaágazat Magyarországon az idén várhatóan nagyjából 30 százalékkal kevesebb szamóca terem a fagyok okozta károk miatt. A NAK szamóca-körképe szerint a legnagyo...