A figyelem a dohányágazatra irányul!

Várhatóan a következő napokban jelenik meg a Magyar Közlönyben a dohányágazat támogatási rendszeréről szóló rendeletcsomag. A dohánytermesztéshez évente összesen 5 milliárd forintot kaphatnak majd a termelők, az összeg nagyobb részét, 3,5 milliárd forintot átmeneti nemzeti támogatásként, a fennmaradó 1,5 milliárdot pedig a de minimis forrásból folyósítják majd számukra.

Ez hektáronként átlagosan 900 ezer forintos támogatás lesz, amit a gazdálkodók számára, az idei támogatási feltételek teljesítése esetén, várhatóan 2016 második negyedévben fizetnek ki. A dohánytermelők az új rendszerben való részvételének igényeit a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) fogadja majd a rendelet megjelenését követően.

A termeléshez az Európai Unió által indított szerkezetátalakítási program részeként kaphattak brüsszeli támogatást a gazdálkodók, az uniós politika változásával azonban már nem lehet termeléshez kötött támogatásokat folyósítani a dohányágazat számára, és a korábbi programot sem lehet önmagában folytatni.

Az EU által nem támogatott agrárcélokra lényegében csak de minimis, azaz csekély összegű támogatást lehet fordítani, valamint limitálttá vált az egy-egy termelő által egyéb más jogcímen elérhető támogatás összege – mondta a helyettes államtitkár. Az új, a hazai költségvetésből finanszírozott, 5 milliárd forint összegű támogatási rendszer a korábban is meglévő átmeneti nemzeti támogatás folytatásából, a szerkezetátalakítási program “közös feltételrendszerként való továbbviteléből”, valamint a de minimis konstrukcióból áll össze.

5 milliárd forintnyi támogatáshoz juthatnak a dohánytermesztő gazdák évente
5 milliárd forintnyi támogatáshoz juthatnak a dohánytermesztő gazdák évente

 

Ez a három elem lényegében a maximumot hozza ki a jelenlegi uniós támogatási környezetben, amelyet a dohányágazat számára folyósítani lehet. A gazdálkodóknak 2020-ig várhatóan ezzel a nemzeti támogatási keretrendszerrel kell számolniuk.

Az idén az eredetileg 2014-re meghirdetett, de 2015-ben kifizetett támogatás keretében a Burley dohányfajtánál hektáronként átlagosan közel 500 ezer forintot, a Virginia esetében közel 660 ezer forintot kaptak a termelők. A korábban a dohányágazatra el nem költött támogatásokat hozták át erre az évre és fizetnek ki.

Az új, egymásra épülő támogatási konstrukciók célja, hogy a termelést és a foglalkoztatást lehetőség szerint fenntartsák. A jövő évtől átmeneti nemzeti támogatásból például az a termelő részesülhet, aki a szerkezetátalakítási programban jogosultsággal rendelkezik és aktiválja azt.

A programban való részvételt, illetve a jogosultságra vonatkozó szándékot a vonatkozó jogszabály kihirdetése után, szeptember 14-től október 7-ig kell az MVH-nál jelezniük a termelőknek. A cél az, hogy a jogosultságokról az MVH december végéig döntést hozzon, ami azért fontos, mert a következő években ez a támogatási jogosultság lesz az a referencia, amely a források elérését teszi lehetővé a gazdálkodóknak.

A de minimis támogatással kapcsolatban kiderült, az Európai Unió termelőnként három évre 15 ezer euró, a feldolgozói tevékenységhez kötődően pedig szintén három évre, maximum 200 ezer euró olyan támogatás lehívását engedi, amelyet nem köt konkrét feltételhez. A most induló új rendszer a termelők esetében kombinálja és kiterjeszti a termelői és feldolgozói támogatási lehetőségeket: minden dohánytermelő három családtagja után például igénybe vehet évente további 5-5 ezer eurót.

Az új rendszer a termelők esetében kombinálja és kiterjeszti a termelői és feldolgozói támogatási lehetőségeket
Az új rendszer a termelők esetében kombinálja és kiterjeszti a termelői és feldolgozói támogatási lehetőségeket

 

Bényei Illés, a Madosz elnöke elmondta, az idén háromszáz hektárral csökkent a dohány termőterület 2014-hez képest. Az aszályos nyár eleji, majd nyár végi esős időszak okozta visszazöldülés miatt mennyiségi és minőségi terméscsökkenéssel kell számolniuk a termelőknek, véleménye szerint az augusztusban tapasztalt, 25 százalékos terméskiesés azonban valamelyest kompenzálható lesz.

A korábbi adatok szerint a leszerződött 8200 tonnás termésmennyiség helyett 7000 tonna körüli termés várható az ország 4400 hektáros dohánytermő területén.

Forrás: MTI

Share Button

Kapcsolódó cikkek

400 millió euróból kártalaníthatják az európai ter... Az Európai Bizottságnak 400 millió eurós (125 milliárd forint) alap áll rendelkezésére ahhoz, hogy kártalanítsa az EU-tagállamok mezőgazdasági termelő...
Jövőre teljesíteniük kell a gazdáknak a zöldítési ... Már most készülniük kell a gazdálkodóknak a 2015-ös zöldítési követelmények teljesítésére - hívja fel az érintettek figyelmét a szaktárca a kormányzat...
Átlagtermések és terméshozamok Befejeződött az aratás; sok alma és csemegekukorica lesz; átalakul az uniós támogatási rendszer szerkezete; jelentünk a júniusi termelői árakról; mind...
Orosz embargó – Magyarország a zöldség-gyümö... Magyarország haladéktalanul az EU Mezőgazdasági Különbizottsága napirendjére kérte a zöldség-gyümölcs támogatás tárgyalásának ügyét, miután Brüsszel s...
Orosz embargó – FM: Magyarország több mint 4... Az orosz importtilalom negatív hatásainak kivédésére bevezetett második európai uniós keretből Magyarország 4 295 tonna gyümölcs-és zöldségféle után k...
FM: a kormány segíti a dohánytermelőket A kormány elkötelezett a dohánytermelők iránt, s az európai uniós szerkezetátalakítási támogatás megszűnése után, ha a korábbinál szerényebb mértékben...