Ez várhat a magyar gazdaságra is a koronavírus miatt

A járvány pusztítása következtében nem csak az emberi szervezet esik áldozatul a covid-19 nevezetű vírusnak, a gazdaság is megsínyli a koronavírus terjedését. Ennek következtében ugyanis jelentősen visszaeshet az ipari termelés és a kereskedelem is. Az országok elsőszámú célja a vírus terjedésének megakadályozása, ami, az óvintézkedések következtében a feldolgozóipar leállásához is vezethetnek.

A koronavírus már világszintű járvánnyá nőtte ki magát. (Fotó: Pixabay, _freakwave_)
A koronavírus már világszintű járvánnyá nőtte ki magát. (Fotó: Pixabay, _freakwave_)

A hírek szerint, Kína már túl van a nehezén, így számadás készíthető, mi történt a gadaságával az elmúlt hónapokban, ami mintául szolgálhat arra is, mi várható az európai országok gazdaságával – köztük a magyarral – a közeljövőben.

Eljött az első eset, amikor Kína ipari termelése csökkenésnek indult azóta, hogy megkezdték az adatok nyilvánossá tételét. Januárban valamint februárban az ipari termelés a vártnál sokkal nagyobb mértékben esett vissza. Míg legrosszabb esetben is csak 3%-os csökkenéssel számoltak, addig az adatok elemzését követően ez az arány közel ötszörösére ugrott, ugyanis 13,5%-os csökkenést mutattak ki az elemzők.

Az a szektor, amely a legnagyobb veszteséggel debütált a járvány miatt a feldolgozóipar, ott ugyanis 15,7%-kal csökkent a termelés, mindeközben az energiaforrások termelésében is csökkenés mutatkozott, itt 7,1%-os visszaesést mutattak ki az előző év ugyanezen időszakához képest.

Tulajdonosi összetétel alapján is változások következtek be, ez pedig a külföldi finanszírozású vállalatokat érintette leginkább, itt 21,4% csökkenést mértek, míg a részvénytársaságok termelésénél 14,2%, az állami vállalatoknál pedig 7,9% zsugorodás volt tapasztalható. A magánszektorban a termelés 20,2%-kal esett vissza.

A kiskereskedelmi szektor is erősen érintettnek számít, ugyanis ott az előrejelzések szerint 4%-os csökkenéssel számoltak a kutatók, viszont ehhez képest a zsugorodás mértéke elérte a 20,5%-ot. Ebben a szektorban azonban a vendéglátást érte a legnagyobb veszteség: a kiskereskedelmi forgalom itt 43,1%-kal esett vissza az előző évi adatokhoz képest. Az internetes vásárlások területén nem mutatkozik túl nagy visszaesés, itt mindössze 3%-kal kell számolniuk a kínaiaknak, a házikarantén következtében ugyanis az otthon élők inkább előnyben részesítik az internetes vásárlást.

Az állóeszköz-beruházások is zsugorodásnak indultak, holott eddig még ezen a területen sosem jelentkezett csökkenés. Jelenleg 24,5 százalékos csökkenés érzékelhető, ami sokkal nagyobb az elemzők várt értékéhez képest, ami 2% volt.

A kínai statisztikai hivatal azt fűzte hozzá a fenti adatok közléséhez, hogy bár a járvány nagy csapást mért az országra, és annak gazdasági tevékenységére, hatásai rövidtávúak lesznek, ugyanis mivel a megfékezés sikeresnek bizonyult, Kína ismét elindulhat a fejlődés útján.

A kínai statisztikai hivatal szóvivője szerint Kína makrogazdasági politikája erőteljesebb lesz a jövőben a járvány hatásainak, valamint a külső, gazdaságot fenyegető kockázatok megoldása érdekében.

A kínai ipari és információs technológiai minisztérium közlése alapján a Kínában gócpontnak számító Hupej tartomány kivételével – amelyet januárban vettek karantén alá- a legtöbb tartományban a nagyvállalatok 95 százaléka kezdte meg az ismételt működést. A kis- és közepes vállalatokról ez nem mondható el, náluk ugyanis csak azok 60%-a kezdte meg működését.

Az elemzők viszont ennek ellenére is azzal számolnak, hogy az első negyedévet Kína gazdasága visszaeséssel fogja zárni. A statisztikai hivatal szóvivőjének elmondása szerint azonban a márciusi hónap sokat fog számítani ebben az értékelésben, ugyanis amíg a január-február egyben 60%-ot képez, a március önmagában 40 százalékot ad a GDP értékéhez.

A hitelező bankok is felkészülnek az őket érő hitelköltségek kifizetésére, a járvány során ugyanis sok vállalat szorul most a bankok segítségére.

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Szeptemberi helyzetkép a kevésvérűség-járvánnyal k... Már májusban is szóltak hírek arról, hogy több helyen lovakat kellett elaltatni a fertőző kevésvérűség-járvány terjedésének megakadályozása miatt. Az ...
Újabb területeken hódít a kéknyelv betegség Tovább bővült a korlátozás alá eső területek száma, miután a laboratóriumi vizsgálatok újabb szarvasmarha állományokban mutatták ki a kéknyelv betegsé...
Függőleges erdő épül Kínában a szmog ellen Élő, lélegző felhőkarcoló. Ez az ötlet is csak a kínaiak fejéből pattanhat ki – egy kis olasz közreműködéssel. Igaz, rá is vannak kényszerülve. A jele...
Kimerültek a készletek, mégis olcsó a szója Sosem látott kereslet jellemzi a szójapiacot, ami miatt a készletek szinte teljesen kimerültek. A szója ára ennek ellenére továbbra is alacsonyan tud ...
40 év alatti gazdák ingyen mehetnek Kínába, haR... Sosem látott lehetőség áll most az Európai Unió fiatal gazdái előtt. Az unió és Kína összefogásának köszönhetően ugyanis az uniós fiatal gazdálkodók 1...
Ami Kínának hosszú távú kockázat, Magyarországnak ... Komoly nehézségekkel küzdenek az élelmiszer-ellátási láncok. A kereslet globális szinten egyre nagyobb a népesség növekedésével, míg a kínálat egyre c...