Figyeljen erre, ha önnél is fut az AKG program!

Agrár-környezetgazdálkodási programban érintett? Még csak most kezdene hozzá? Akkor jó helyen jár, tudjon meg mindent róla! Olvassa el az összefoglalót az AKG program részvételi feltételeiről!

Az Agrár-környezetgazdálkodás kézikönyv itt tölthető le.

Frissen bevizsgált talajminta kell

A teljes támogatási időszak alatt minden évre vizsgálhatóan 5 évnél nem régebbi talajvizsgálati eredményekkel kell rendelkezni a szántó és az ültetvény tematikus előíráscsoportok esetében. A talajvizsgálati eredmények meglétének folyamatosnak kell lennie. A folyamatosság szempontjából a talajminta leadásának időpontja számít.

AKG program - 5 évnél nem régebbi bevizsgált talajminta kell. Fotó: Pixabay - StockSnap
AKG program – 5 évnél nem régebbi bevizsgált talajminta kell. Fotó: Pixabay – StockSnap

Legkésőbb nyár végén kell levélmintát venni: a levélminta vételének minden év augusztus 31. a határideje.


A tápanyag-gazdálkodási terv elkészítése és határideje

A tápanyag-gazdálkodási tervet évente, a talajvizsgálati eredmények, valamint – amennyiben releváns – a levélanalízis eredménye alapján kell elkészíteni. A tervet minden évben legkésőbb szeptember 30-ig kell elkészíteni a következő évre vonatkozóan. Amennyiben az adott növénykultúra betakarítása szeptember 30. után van, a következő növényre vonatkozó tápanyag-gazdálkodási tervet a betakarítást követően 30 napon belül kell elkészíteni.

A zöldugar szabályai az AKG program esetén

A zöldugar egy olyan, legalább három egymást követő évig tartó zöld növényi borítottság, amelyet legalább három faj – amelyből legalább egy évelő pillangós – vetésével alakítottak.

Az ugaroltatás ideje alatt műtrágya és növényvédőszer alkalmazása tilos.

Kaszálást vagy szárzúzást legkorábban június 1-jén, legalább 10 cm magas tarló hagyása mellett lehet végezni. A kaszálék a területről lehordható, a zöldugart pedig a 3. év július 30. után lehet feltörni.

A zöldugarként hasznosított területen tilos gazdasági haszonállattal legeltetni és magot fogni rajta. A pihentetett terület nem vehető figyelembe zöldugarként.

A méhlegelő szabályai

A méhlegelő egy legalább 8 fajból álló, megfelelő fajösszetétellel kialakított, a beporzó rovaroknak a lehető leghosszabb időtartamig megfelelő táplálékot biztosító többéves növénykultúra. A méhlegelőt virágzás végéig fenn kell tartani.

Növényvédőszer mentes tartós zöldugar/méhlegelő szegély (a bevitt terület kerületének legalább 25 százalékán legalább 3 évig, legalább 3 méter / 6 méter szélességben):

a tábla szélessége, vagy minimum 3 méter vagy minimum 6 méter a választott előírástól függően, de maximum 10 méter lehet.

Zöldtrágyanövény termesztése és zöldtrágyázás megvalósítása másodvetésben is történhet.

A zöldtrágyanövény olyan vetett növényfaj vagy növényfajok keveréke, amely növénytakaróként borítja be a talajt és a talajtermékenység javításának céljából a vetést követő első virágzáskor teljes tömegében a talajba bedolgozásra kerül. Az árvakelés nem minősül zöldtrágyanövénynek.

A szántó tematikus előíráscsoportokban az alapcsomagban kötelezően előírt zöldtrágyázás, istállótrágya, baktériumtrágya kijuttatása alól mentesülnek azon kötelezettségvállalással érintett egybefüggő területek, amelyeken a teljes támogatási időszak alatt a teljes területen, csak és kizárólag évelő szálas pillangós takarmánynövény termesztése valósul meg.

AKG program bejelentési kötelezettségek:

A zöldtrágyázás esetén a zöldtrágyázásra kerülő növényfajt, a munkálat végzésének helyét és időpontját, a növényállomány beforgatását, a munkavégzést követő 15 napon belül kell bejelenteni.

Istállótrágya kijuttatás esetén a munkálat elvégzésének helyét és időpontját a munkavégzést követő 15 napon belül kell bejelenteni.

A szántó tematikus előíráscsoportokban az „5 év alatt legalább egy alkalommal istállótrágya kijuttatása”, továbbá az „5 év alatt további egy alkalommal istállótrágya kijuttatása” előírások teljesítését akkor fogadják el, ha a támogatást igénylő az adott évi tápanyag-gazdálkodási terv alapján adott növényre meghatározott nitrogén hatóanyag legalább 75 százalékát a szervestrágya hasznosuló nitrogéntartalmából biztosítja. Amennyiben az adott növényre meghatározott N hatóanyag szükséglet 75 százalék szervestrágyával történő kijuttatása meghaladja a 170 kg/ha/év szerves eredetű N hatóanyag mennyiséget, abban az esetben sem lehet 170 kg/ha/év szerves eredetű N hatóanyagtól többet kijuttatni és így akár a 75 százalékos értéktől is el lehet térni.

Baktériumtrágya kijuttatás esetén a munkálat elvégzésének helyét és időpontját a munkavégzést követő 15 napon belül kell bejelenteni.

A középmély lazítás megvalósítása esetén be kell jelenteni a megvalósítás helyét és időpontját a munkálat elvégzését követő 15 napon belül.

Vetésszerkezet előírások

A vetésszerkezeti előírások teljesítésénél kizárólag a főnövényt kell figyelembe venni.

Növényvédelem:

Kizárólag a környezetkímélő növényvédőszer-hatóanyagok alkalmazhatóak. A nem alkalmazható növényvédőszer-hatóanyagokat, valamint az azokat tartalmazó növényvédőszerek körét az IH évente január 31-ig közleményben teszi közzé.

Ellenőrzött (fémzárolt) szaporítóanyag felhasználása:

  • az egy évnél nem régebbi szaporítóanyag vásárlásáról szóló számla, bizonylat bemutatásával lehetséges.
  • az előírással érintett területek összességén minden növénykultúrára (másodvetésre és zöldtrágyára is) vonatkozóan szükséges betartani.
Növényvédelmi és talajvédelmi szakirányító bevonása a gazdálkodásba:

Ha a támogatást igénylő (beleértve a gazdasági társaságok, a gazdálkodó szervezetek vezető tisztségviselőjét, alkalmazottját vagy tagját, az egyéni vállalkozót vagy alkalmazottját) nem szerepel a szaktanácsadási névjegyzékben, de rendelkezik I. forgalmi kategóriájú növényvédőszer forgalmazási, vásárlási és felhasználási engedéllyel, a növényvédelmi szakirányító tevékenységet a saját gazdaságára vonatkozóan önállóan elláthatja.

Jogszerű földhasználat:

A kifizető ügynökség a helyszíni ellenőrzés során a vizsgált évre/évekre és az adott év/évek minden napjára vonatkozóan a jogszerű földhasználatot ellenőrzi.

Az AKG program összefoglalóját Balázsik Zsófia agrár-szaktanácsadó készítette az az agrotrend.hu oldalon jelent meg.

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Konferencia a Virágzó Vidékért "Virágzó Vidékünk Európa Nap - Hogyan tovább agrár-környezetgazdálkodás?"címmel konferenciát szervez a Magyar Nemzeti Vidéki Hálózat 2014. május 22-én...
Újabb támogatás az ökológiai gazdálkodás segítésér... Minden eddiginél többet fordíthat Magyarország az ökológiai gazdálkodás támogatására. A támogatás a korábbi keret csaknem háromszorosát, mintegy 60 mi...
Több növényvédőszer is tiltólistára került!... Az agrár környezetgazdálkodási programban résztvevő gazdáknak mostantól egyes növényvédőszerek használatára fokozottan figyelniük kell. Több féle kész...
40 milliárd forinttal érkezett az új AKG kiírás!... A nagy érdeklődésre való tekintettel ismét kiírták az agrár-környezetgazdálkodási pályázatot! Az új kiírás keretében 15 milliárd forint jut a szőlő- é...
AKG-kifizetés jön, de előbb figyeljen a kötelezett... Szigorú előírásoknak kell megfelelnie az agrár-környezetgazdálkodási program résztvevőinek, hogy az AKG-kifizetés megérkezzen. Érdemes észben tartani ...
Ezekre figyeljen, ha meg akar felelni az AKG-kifiz... Az új AKG egyik fő jellemzője, hogy nem a megszokott célprogram alapján épül fel, hanem a kötelezettségeket előírás alapon határozza meg. A támogatás ...