Erdőgazdálkodók figyelem: pályázat és pénz az erdők gazdasági értékének növelését szolgáló tevékenységek megvalósítására

Magyarország kormánya célul tűzte ki az éghajlatváltozás hatásainak a mérséklését, az erőforrás-felhasználás hatékonyságának az előmozdítását, valamint a vidéki térségek lakosságának a megtartását. A cél elérését a kormány az erdőgazdálkodók együttműködésével tervezi megvalósítani, és erre támogatást biztosít. A határidő közeleg, március 4-ig lehet igényelni a támogatást, melyből növelhető az erdők gazdasági értéke.

Az erdők gazdasági értékének növelése olyan erdészeti beavatkozásokkal lehetséges, amelyek által az erdők nagyobb mértékben képesek ellátni gazdasági értékteremtő funkciójukat. Ide kell érteni azokat a beavatkozásokat is, amelyek hatásai nem azonnal, hanem a jövőben várható fahasználatok során tapasztalhatók. A VP5-8.6.2-16 Erdei termelési potenciál mobilizálását szolgáló tevékenységek pályázati felhívás célja az erdők gazdasági értékének növelése olyan erdészeti beavatkozásokkal, amelyek által az erdők nagyobb mértékben képesek ellátni gazdasági értékteremtő funkciójukat – írja a Magyar Államkincstár a pályázatról. A támogatási kérelem benyújtásának részletes leírása elérhető a Magyar Államkincstár honlapján, a Támogatások menüponton belül a Vidékfejlesztési Program 2014-2020/Erdei termelési potenciál mobilizálását szolgáló tevékenységek címmel.

Támogatásból növelhető az erdők gazdasági értéke - képünk a Börzsönyben, Diósjenő erdeiben készült
Támogatásból növelhető az erdők gazdasági értéke – képünk a Börzsönyben, Diósjenő erdeiben készült
Ezekre igényelhető támogatás:
  • befejezett ápolás
  • tisztítás
  • törzsnevelési jellegű beavatkozás

A támogatás igénybevételének feltételei

1.) A támogatás igénybevételére a támogatást igénylő akkor jogosult, ha:
  • a) a támogatott tevékenységgel érintett erdőterület vonatkozásában az erdészeti hatóság által az Evt. alapján jogerősen nyilvántartásba vett magánjogi vagy önkormányzati erdőgazdálkodó.
  • b) a támogatott erdőterület az Országos Erdőállomány Adattárban (a továbbiakban: Adattár) erdőként van nyilvántartva.
  • c) rendelkezik az adott erdőrészletre vonatkozó, az erdészeti hatóság által jóváhagyott jogerős erdőtervvel vagy jóváhagyott jogerős erdőtelepítési kivitelezési tervvel.
  • d) az egy kérelemben minimálisan támogatható erdőterület: mérete 2,0 ha
  • e) a d) pont szerinti erdőterület-nagyságot a támogatási kérelemben az adott tevékenységgel érintett erdőrészletek és a g) pontnak megfelelő részterületek összterülete alapján kell megállapítani. A területszámításnál kizárólag a 0,5 hektár nagyságot elérő erdőrészletek és részterületek vehetők figyelembe.
  • f) tisztítás, valamint törzsnyesés esetén csak teljes erdőrészletre adható támogatás.
  • g) befejezett ápolás esetén az erdőrészlet 0,5 hektár nagyságot elérő részterületére is adható támogatás, amennyiben azon a területhatár állandósítást elvégezték.
2.) jelen felhívás alapján az Evt. 11. §-a szerinti szabad rendelkezésű erdőkre nem vehető igénybe támogatás.
3.) egy erdőrészletre, egy kérelem benyújtási időszakban csak egy a 3.1. fejezet 1.) bekezdése szerinti tevékenységre igényelhető támogatás és nyújtható be kifizetés igénylés.
4.) a támogatott erdőrészlet ugyanezen pályázati felhívás keretében, illetve a 1698/2005/EK tanácsi rendelet 27. cikke szerinti támogatásban a támogatási kérelem benyújtását megelőző 5 évben, nemesnyár célállományok esetén 3 évben nem részesült támogatás kifizetésében azonos tevékenységtípusra, azaz tisztításra, törzsnevelési jellegű beavatkozásra.
5.) tisztítás fahasználati tevékenység az erdőtervben szereplő teljes erdőrészletet érintő tisztítás fahasználati előírás esetén támogatható.
6.) törzsnevelési jellegű beavatkozás esetén a 4 évnél idősebb, de 25 évesnél fiatalabb, nemesnyár faállomány típusú erdők támogathatóak, ahol a nemesnyár törzs darabszáma eléri a 300 db/ha mennyiséget, valamint a faállomány átlagmagassága meghaladja a 12 métert.
7.) jelen pályázati felhívás keretében a folyamatos erdősítések nem jogosultak támogatásra.
8.) a támogatás nem fizethető ki arra a tevékenységre, amelyet az Evt. 106. § (1) bekezdése alapján az erdő fennmaradásának vagy fejlődésének veszélyeztetése miatt az erdészeti hatóság elrendelt.

Amennyiben a fenti, nem hiánypótoltatható jogosultsági kritériumoknak a támogatási kérelemben szereplő adott erdőrészlet nem felel meg, akkor hiánypótlási felhívás nélkül elutasításra kerül.

A támogatási kérelem benyújtásának határideje:

2019. 02.01-től – 03.04-ig

A projekt fizikai befejezésére a projekt megkezdését a támogatói okirat kézhezvételétől legfeljebb 24 hónap áll rendelkezésre. Az erdészeti pályázat részleteit ide kattintva olvashatja el.

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Több mint 600 millió forint agrárszakképzésre!... A Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alapból finanszírozott képzésekhez igényelhető támogatásra a beé...
Az erdészeti hatóság felülvizsgálja az erdőgazdálk... Felülvizsgálják a természetes személynek minősülő erdőgazdálkodók Erdőgazdálkodói Nyilvántartásba bejegyzett adatait. A határozatokat várhatóan 2014. ...
Országos előadássorozat indult az erdészeti támoga... Vidéki fórumokat szervez a NAK és az FM a 2014-2020-as vidékfejlesztési támogatások új erdészeti jogcímeinek igénybevételéről. Az előadások helyszíne...
Az éghajlatváltozás az erdőket is veszélyezteti... Az éghajlatváltozás, a felmelegedés, a légszennyezés veszélyt jelent az erdőkre -többek között ez is elhangzott szerdán az európai erdők konferenciájá...
Eltűnnek a mezőgazdaságban dolgozók? A kérdés jogos, mert tényleg egyre kevesebben dolgoznak a mezőgazdaságban. De mi lehet ennek a fokozatos munkaerő-csökkenésnek az oka? Erre keresünk v...
Online ismerhetjük meg jobban erdeinket Egy online portál segítségével sokkal pontosabb képet kaphatunk az erdők és fák szerepéről, valamint a biomassza készletekről, mint korábban. A portál...