Ép göndör farok: a titka az etetésben rejtőzhet

A hosszúfarkú sertések tartásában a genetika és a tartási környezet mellett a bélrendszer is fontos tényező. Egy hohenkirchi társaság hosszú útra indult. Az ostbeverni Hohenkirch családi vállalkozás 200 kocát tart zárt rendszerben. Az apa, Jürgen Hohenkirch és fia, Marc Hohenkirch felismerték, hogy többek között milyen fontos a bélrendszer egészsége a göndör farkú állatok számára.

A család a témával összefüggésben foglalkozott a genetikával is. „Egy dolgot megértettem: annak, hogy a nekrózis előfordul-e vagy sem, semmi köze a göndör farok hosszához” – mondja Marc Hohenkirch. Szeretne tájékozódni, és többé nem dokkolja ki a farmján születő malacokat.

A takarmányszakértő számára a bél egészségét negatívan befolyásoló endotoxinok jelentik az egyik fő kiváltó okot
A takarmányszakértő számára a bél egészségét negatívan befolyásoló endotoxinok jelentik az egyik fő kiváltó okot (Fotó: Pixabay)

A Hohenkirch család semmit sem magyaráz el. Az apa azt mondja: „Sajnos 2021 decemberében betörés történt. Sok malacnál a lapos fedélzeten faroknekrózis alakult ki. Időnként farokharapás is előfordult.” Utólag visszagondolva mindketten szerencsének látják, hogy jelenlegi takarmányszakértőjük és tanácsadójuk pontosan ekkor fordult hozzájuk a farmon – új vásárlókat keresve.

A faroknekrózis megelőzése a malacoknál

Együtt elemezték a helyzetet. A lapos fedélzeten 18 kg körüli testsúlyúak voltak az első malacok, akiknek farokelhalásuk volt. A kép végigfutott az egész árbocon. – Azonnal megdöbbentett, hogy az állatok rendkívül nyugtalanok és agresszívak voltak – mondja a szakértő. Ez is megmagyarázza, miért volt több a farokharapás.

A fő téma azonban a nekrózis, amely általában a farok végén kezdődik, de a fülek szélein, sőt az oldalakon is. A takarmányszakértő számára a bél egészségét negatívan befolyásoló endotoxinok jelentik az egyik fő kiváltó okot. “A szakértő javaslatára azonnal megkezdtük a kocák Safety First, endotoxin és mikotoxin kötőanyag bekeverését a takarmányba – mondja Marc Hohenkirch.

„Ez fontos. A kocákkal kezdődik. Ez a kezdet” – mondja a tanácsadó. Természetesen csak azokat az állatokat lehet kezelni, amelyeknél a tünetek jelentkeznének, azaz a malacokat és a hízóállatokat. „Gyakran látom ezt. Az érintett sertéstartók viszonylag veszteségesek. Sokszor hallom: mentse, ami menthető.” Persze ő is megtehetné, de ebben a fázisban csak nagy erőfeszítéssel és ennek megfelelően magas költségekkel küzd a tünetek ellen.

Ezért bölcsebb egyszerre, azaz a kocákkal kezdeni, és így minimalizálni a születéstől kezdve a következő malacokra nehezedő nyomást. A Hohenkirch család ezért mind a kocáknál, mind az érintett állatoknál az endotoxin megkötő anyagot használta. „Jó tapasztalataink vannak a malacoknak és a hízósertéseknek Yucabuval való kezelésével kapcsolatban is” – mondja Jürgen Hohenkirch. Ez egy hínárliszt, amely segít gátolni a gyulladásos folyamatokat, így a sebek gyorsabban és jobban gyógyulnak.

A látás javulása, a hosszú farok teljesen lehetséges

Miután az akutan érintett állatok mind kikerültek az istállóból, a következő csoportokban azonnal javulás volt tapasztalható. „Alig fordult elő nekrózis, és mind a kocák, mind a malacok összességében egészségesebbnek tűntek, beleértve a szőrüket is” – mondja Jürgen Hohenkirch.

A takarmány és a toxinkötő anyagok adagolása azonban nem csodaszer. A tanácsadó is ezt hangsúlyozza. Ezért nagy jelentőséget tulajdonít a bél egészségével és nekrózisával kapcsolatos egyéb tényezőknek is, például a vízellátásnak. Ezért a következő lépésben a vízvezetékek alapos megtisztítása megtörtént, és a koca és a hízóterület vízfertőtlenítésének lehetősége megteremtődött.

Egy másik téma volt a klímaszabályozás és mindenekelőtt az istálló hőmérséklete. A takarmányszakértő nagyon szerette volna összességében egy kicsit csökkenteni a hőmérsékletet. „A lapos fedélzeten a Hohenkirch családnak amúgy is ott vannak a fedelek az öblökben. Ezért azt javasoltam, hogy csökkentsem a hőmérsékletet 20 °C-ra.”

Az együttműködés már több mint egy éve tart. Az első malacokat, amelyeket a kocák születésükkor biztosítottak, levágták. „Most már láthatjuk, hogy ebben a hagyományos tenyésztési rendszerben a göndör farok is lehetséges” – mondja Jürgen Hohenkirch. Úgy gondolja, hogy a dolgok soha és mindig nem mennek 100 százalékosan jól, de többnyire.

(Forrás: agrarheute.com)

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Legalább a lépfene terjedését sikerült megállítani... A hatóságok összehangolt, gyors fellépése megakadályozta a nyári lépfenejárvány elterjedését. Az élelmiszerlánc-biztonsági hivatal azon dolgozik, hogy...
Hogyan védjük meg állatainkat télen? Gazdasági állataink számára a télvíz ideje komoly stesszhelyzetet teremthet, mind a beólazás, mind az akár drasztikusan megváltozó takarmányozási visz...
Változó eredményesség a Tolna megyei sertéstenyész... Általában nullszaldóval vagy kisebb nyereséggel zárták a tavalyi évet a Tolna megyei sertéstenyésztő vállalkozások. 2014 második felében az oroszorszá...
Olcsó a hízó Szerbiában! Évek óta nem volt ilyen alacsony Szerbiában a hízósertés ára, mint az idei év elején. Jelenleg 255-270 forintnak megfelelő dinárért adják a hízókat ki...
Madárinfluenza Békés megyében! Madárinfluenza vírus jelenlétét mutatta ki a NÉBIH Állategészségügyi Diagnosztikai Igazgatósága egy Békés megyei baromfitelepen. A vírus elterjedéséne...
Felszámolták egy baromfitelep kacsaállományát Befejeződött a több mint százezres kacsaállomány felszámolása a füzesgyarmati baromfitelepen, ahol a múlt héten mutatták ki a madárinfluenza vírusát. ...