Előzzük meg a levéltetvek károsítását kalászos gabonáinkban!

Az elmúlt években a gabonatábláinkon járva azt tapasztaljuk, hogy egyre többször találkozunk különböző levéltetű fajokkal. Az előfordulásuk a legfeltűnőbb a kalászolás időszakában. Viszont az általuk okozott kár súlyosságát nem a tavaszi időszakban, hanem az ősszel betelepülő egyedek okozzák. Szívogatásuk és az általuk hordozott vírusok (elsősorban az árpa sárga törpülés vírus BYDV) bejuttatása a kalászosokba együttesen csökkenti a termésátlagunkat. Angliában számos vizsgálat történt a levéltetvek által okozott károk felmérése érdekében, és az ottani szakemberek úgy látják, hogy őszi árpában 50% -os, őszi búzában pedig akár 60% -os veszteséget okozhatnak. Ezen veszteségszintek azonban ritkán fordulnak elő. A hozamveszteség mértéke a levéltetvek aktivitásától, az általuk terjesztett vírusok jelenlététől és törzsétől, a fertőzés növekedési szakaszától és a környezeti feltételektől is függ.

Noha a gabona levéltetvek különféle fajtái továbbítják a BYDV-t, két faj különösen fontos a vírusátvitelben Magyarországon. Elsősorban a gabona levéltetű (Sitobion avenae) és a zselnicemeggy levéltetű (Rhopalosiphum padi) a fő vektor. A szakirodalom még a zöld gabona-levéltetűt (Schizaphis graminum) is vírusvektorként nevezi meg.

Gabona levéltetű
Zselnicemeggy levéltetű

A BYDV vírus kétféle módon juthat be a gabonafélékbe:

  • A szárnyas levéltetvek által közvetítve fűfélékről vagy gabona árvakelésről. Ez a BYDV-fertőzés leggyakoribb forrása.
  • Közvetlen szárny nélküli levéltetvek által, fűfélékről vagy gabona árvakelésről – úgynevezett „zöld híd” hatás.

Milyen tünetekről ismerhető fel a vírusfertőzés?

A fertőzések levélsárgulást és satnyulást okoznak. Kezdetben a tünetek az egyes növényekre korlátozódnak, amelyek szétszóródnak a növényen. Végül különálló kör alakú foltok alakulnak ki a gabonatáblákon. Néha ezek a foltok összeolvadhatnak, és kiterjedt fertőzött növényterületeket hozhatnak létre. A nagyon korai fertőzések a növények pusztulását is okozhatják.

Árpa sárga törpülés vírus BYDV tünete tavasszal

Hol okozza a legnagyobb problémát a levéltetvek jelenléte?

Röviden azt mondanám, hogy minden kalászos kultúrában. Az utóbbi években a kalászosok vetése korábban elkezdődik (szeptember utolsó dekádja). Az ősz folyamán megnövekedett tenyészidő, a melegebb őszi időjárás pedig elősegítheti a levéltetvek nagyobb számú megjelenését. Külön említést érdemel két termesztési ágazat ahol fokozottan figyelni kell a betelepülésre, és ha kell védekezés szükséges:

  • a vetőmag előállítás céljára termesztett kalászosokban
  • valamint az utóbbi években egyre növekedő hibrid búza és hibrid árpa termesztésben, hiszen a 1,5 millió elvetett mag csak harmada a 4-5 millióval vetett hagyományos búza vetésnormájának.

Milyen védekezési lehetőségeink vannak levéltetvek ellen?

Számos technológiai elem helyes megválasztásával csökkenthetjük a levéltetvek betelepülését, mint például:

  • Talajmunkák optimális időben történő elvégzése
  • Gabona és egyéb fűféle árvakelések időbeni megszüntetése
  • Ellenállóbb vetőmagok használata
  • Levéltetvek betelepülésének nyomonkövetése, és végül
  • Vegyszeres kezelés

Mikor kell védekeznünk ellenük?

A védekezéseket már ősszel az első levéltetvek megjelenésekor javasolt megkezdeni. Célszerű a területekre ragacsos sárgalapos csapdákat kihelyezni és az első levéltetű fogások észlelése után javasoljuk a kezelések mihamarabbi elvégzését.

Mit érdemes használni levéltetvek ellen….?

A Belchim Crop Protection a rendkívül hatékony Teppeki Flex technológiai csomag felhasználását javasolja.

A Teppeki Flex csomagban:

Termék Mennyiség Dózis
Teppeki 50 WG 1,5 kg 140 g/ha
Cyperfor 100 EC 4 liter  140 g/ha

termékek találhatóak, mely 10 hektár kalászos kezelésére elegendő. A Teppeki 50 WG egy egyedi hatásmóddal rendelkező szabad forgalmú készítmény, mely a levéltetvek széles köre ellen használható. A növényben transzlaminárisan és csúcsi irányba is mozog. Hatása gyors, melyet kontakt és szisztémikus módon is kifejti. A levéltetű táplálkozása, és ezzel együtt a mézharmattermelés, vírusátvitel, és a szaporodás egy órán belül megszűnik, amint a kártevő érintkezik a szerrel külsőleg vagy szívogat a kezelt növényből. A készítmény hatékony a levéltetvek minden fejlődési alakjára, lárvákra és kifejlett egyedeikre is. A készítmény más hatóanyaggal szemben rezisztens levéltetűfajokat is elpusztítja. Ezzel szemben megkíméli a hasznos élő szervezeteket, elősegítve ezzel a levéltetvek természetes ellenségeinek felszaporodását.

Mivel a Teppeki 50 WG szisztémikus hatású, ezért a hatóanyag jó felszívódása érdekében szükséges hogy a gabonák minimum 3 leveles állapotban legyenek a kezelés idején. Az önállóan kijuttatott Teppeki 50 WG esetében tapadásfokozó nedvesítőszer használata javasolt a megfelelő fedettség elérése érdekében!

A technológiai csomagban található Cyperfor 100 EC taglózó hatásának köszönhetően pedig elpusztítja a már ott található levéltetveket és más szívogató kártevőket, míg a Teppeki 50 WG felszívódva a növénybe hosszú ideg véd a betelepedő levéltetvek ellen.

Miért érdemes a Teppeki Flex-et választania? Mert,

  • szívó és rágó kártevők ellen is hatékony
    • gyors taglózó hatással rendelkezik
    • hosszú tartamhatást biztosít levéltetvek ellen
    • hűvös időben is felhasználható (5 C0 felett).

Legyen Önnek is szép és egészséges gabonája a Teppeki Flex segítségével!

Németh Tamás
Szakmai vezető
www.belchim.hu

(x)

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Új szőlő lisztharmat elleni készítmény a Belchim k... A Kusabi hatóanyaga a pyriofenon egy újonnan felfedezett hatóanyagcsoport a benzolpyridinek első képviselője, mely kiváló hatással rendelkezik számos ...
Egy új hatóanyag-tartalmú gombaölő csomagajánlat k... A kedvező országos terméseredmények ellenére, az elmúlt tenyészidőszak megint bebizonyította, hogy oda kell figyelni a kalászos betegségek járványdina...
Meristo Extra – Használjuk ki az “extra” előnyöke... A 2007-2008. évi országos gyom felvételezési adatokból tudjuk, hogy az első 10-15 legfontosabb gyomnövény között találunk magról kelő és évelő egy- és...
Új szőlő lisztharmat elleni készítmény a Belchim k... A Kusabi hatóanyaga a pyriofenon egy újonnan felfedezett hatóanyagcsoport a benzolpyridinek első képviselője. Különlegessége, hogy kiváló hatással ren...
Gyorsítsa fel gyomirtását Az utóbbi évek tendenciája és gyakorlati tapasztalat is azt mutatja, nagyon szűk hatóanyagcsoportba tartózó készítményeket használunk kukorica gyomirt...
Gyorsítsa fel gyomirtását – Új hatóanyag a k... Az utóbbi évek tendenciája és gyakorlati tapasztalat is azt mutatja, nagyon szűk hatóanyagcsoportba tartozó készítményeket használunk kukorica gyomirt...