Élelmiszerek, amiket magas vérnyomás esetén el kell hagyni

A magas vérnyomás egy olyan probléma, amelyet nem szabad figyelmen kívül hagyni. Idővel komoly egészségügyi kockázatokhoz vezethet, mint például szívbetegség, stroke és más betegségek. Amennyiben magas vérnyomással küzdünk, számos változtatást eszközölhetük a mindennapi életben a probléma kezelése érdekében, de az egyik legfontosabb tényező, amit figyelembe kell venni, az étrend. Bár számos szívbarát étel van, amelyet fogyaszthatunk, hogy csökkentsük a vérnyomást, akad néhány olyan élelmiszer is, amelyeknek elhagyását érdemes megfontolni.

Dr. Raed Bargout kardiológus, Krutika Nanavati dietetikus és Susan Schachter táplálkozási szakértő elmondták, hogy a felvágottakat és a konzerveket mindenkinek kerülnie kellene, akik magas vérnyomással küzdenek. A shefinds.com cikkét fordítva a Magyar mezőgazdaság írta meg a részleteket.

A magas vérnyomás egy olyan probléma, amelyet nem szabad figyelmen kívül hagyni. Idővel komoly egészségügyi kockázatokhoz vezethet, mint például szívbetegség, stroke és más betegségek - Fotó: Magro.hu, CSZS, Hódmezővásárhely, illusztráció
A magas vérnyomás egy olyan probléma, amelyet nem szabad figyelmen kívül hagyni. Idővel komoly egészségügyi kockázatokhoz vezethet, mint például szívbetegség, stroke és más betegségek – Fotó: Magro.hu, CSZS, Hódmezővásárhely, illusztráció

Felvágottak

A népszerű szendvics-összetevők, amely sokunk hűtőszekrényében megtalálhatók, komoly terhet róhatnak az egészségr. Különösen, ha rendszeresen fogyasztjuk ezeket. Dr. Bargout szerint ez az egyik legrosszabb étel választási lehetőség, a vérnyomást és a szív egészségét illetően.

“A feldolgozott csirkehúsok a lista élén állnak azon élelmiszerek között, amelyek növelhetik a szív- és érrendszeri események, köztük a szívroham és a stroke kockázatát” – mondta.

Schachter egyetért ezzel: “A feldolgozott húsok, például a szalonna, a kolbász és a felvágottak magas nátriumtartalommal, egészségtelen zsírokkal és tartósítószerekkel rendelkeznek” – figyelmeztet. “Hozzájárulhatnak a súlygyarapodáshoz, a magas koleszterinszinthez és a magas vérnyomáshoz is.”

Az egyik fő probléma ezekkel az élelmiszerekkel kapcsolatban a sótartalom, ugyanis a felvágottak túlzottan magas nátriumtartalmúak. “A túl sok só fogyasztása növelheti a vérnyomást” – figyelmeztet Schachter, rámutatva, hogy az Amerikai Egészségügyi Szövetség legfeljebb 2300 mg-ot, magas vérnyomásban szenvedő felnőtteknek pedig 1500 mg alatti értéket javasol. Eközben egyetlen szelet ezekből körülbelül 350 mg nátriumot tartalmaz. Ha figyelembe vesszük, hogy hány szeletet teszünk egy szendvicsre, ez könnyen az ajánlott bevitel több mint felét jelentheti – közölték.

A magas nátriumtartalmú, feldolgozott szalámi, sonka és egyéb húsok helyett próbáljunk meg frissen szeletelt pulyka- vagy csirkehúst választani a szendvicshez – ajánlották.

Konzervek

A konzervek is olyan erősen feldolgozott, magas nátriumtartalmú élelmiszerek, amelyekről az egészségügyi szakértők azt javasolják, hogy mellőzzük, ha magas vérnyomással küzdünk. “A konzervekhez időnként nagy mennyiségű nátriumot, cukrot vagy tartósítószereket adnak, hogy javítsák az ízüket” – mondta Nanavati. Ezek növelhetik a magas vérnyomás és a szívbetegségek kockázatát.

Míg a nátrium a konzervekben egy fő probléma, Nanavati szerint van egy másik tényező is, amit szintén figyelembe kell venni: a BPA nevű vegyi anyag.

“Sok konzerv tartalmaz biszfenol-A-t (BPA), egy olyan vegyi anyagot, amelyről ismert, hogy hormonális zavarokat okoz, és számos egészségügyi problémával hozható összefüggésbe” – magyarázta.

Ráadásul a konzervek nem tartalmaznak annyi tápanyagot, mint a teljes értékű élelmiszerek.

“Mivel a konzerválás általában nagy hővel jár, a vízben oldódó vitaminok elveszhetnek, mert egyes vitaminok érzékenyek a hőre” – folytatta Nanavati. Ez azt jelenti, hogy amikor például konzerv zöldségeket fogyasztunk, akkor a tartósítószer miatt kockázatnak tesszük ki magunkat, miközben minimális tápértéket kapunk – idézték.

Amennyiben mégis konzerveket szeretnénk vásárolni, keressük a minimális hozzáadott cukorral vagy nátriummal rendelkező termékeket, és ellenőrizzük az összetevők listáját. Törekedjünk a friss gyümölcsök és zöldségek változatosságára, amelyek hozzáadott szószok vagy szirupok nélkül vannak csomagolva” – tette hozzá.

Több tényezős folyamat

Végső soron számos tényező befolyásolhatja a vérnyomást és a szív általános egészségét, kezdve az alvás mennyiségétől a stressz szintjéig – fogalmaztak. Az étrend azonban az egyik legfontosabb összetevő. Amennyiben korlátozzuk a feldolgozott, nátriumban gazdag élelmiszerek fogyasztását, egy lépéssel közelebb kerülhetünk az egészségesebb szívhez – írták.

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Alma, az ősi gyógyszer Egyre többen döntenek életmódváltás mellett, melynek oka a sok betegség jelenléte, melyek lesben állva keresik áldozatukat. Az életmódváltás egyik fő ...
A sült krumpli, a péksütemény és a kávé néhány nap... Pékek, büfések, háziasszonyok, figyelem! Hatályba lépett az akrilamid csökkentéséről szóló uniós rendelet. A szabály betartása csökkenti a sült krumpl...
Friss narancslé helyett friss rovarpüré jöhet regg... Először mérte meg az ehető rovarok antioxidánsszintjét egy tanulmány. Ebből kiderült, hogy a szöcskék és selyemhernyók annyi antioxidánst tartalmazna...
Sok az előnye, ezért nem a szemétbe való a sárgaré... Mivel a sárgarépa zöldje kesernyés ízű, sokan kidobják azt. Ez öreg hiba, mert ha elfogyasztjuk, kifejezetten jó hatással van az egészségünkre. Sokka...
Szúrós és kockázatos kihívás a homoktövis termeszt... Homoktövis termesztésébe kezdett egy kis, családi ökogazdaság Csongrád megyében, Kistelek közelében. A gazdálkodó házaspár Gödöllőn, a Szent István E...
Leírtuk a homoktövis fogyasztásának előnyeit és há... A homoktövis rendkívül gazdag vitaminokban, például 10-szer több C-vitamin van benne, mint a citromban. E-vitamin tartalma miatt antioxidáns hatású, ...