Ébredeznek a kártevők!

A kertészek legféltettebb kincsei a kertben nevelt növények, ez vitán felül áll. Ezzel azonban a kertben élő állatok nincsenek tisztában. Biztosan sokan jártak már úgy, hogy reggelre megrágott levelekre és kidőlt növények látványára ébredtek. Nem kell azonban megijedni, a lótetű ellen is van hatásos védelem!

Csúnya és még rongál is

Érdekes állat a lótetű. Sokak szerint szép, sokan rá sem bírnak nézni, de egy biztos: előszeretettel rágja meg a nagy odafigyeléssel gondozott növényeink gyökerét. Igazság szerint ez, az akár 10 centiméteresre is megnövő állat nem akarja bántani a növényeket, ő csak földalatti járatokat épít saját közlekedése érdekében. Ami viszont a járata útjába kerül, azt könyörtelenül szétrágja, hogy az alagút átjárható legyen.

Nem túlságosan bizalomgerjesztő állat a lótetű
Nem túlságosan bizalomgerjesztő állat a lótetű

 

Amennyiben a földben ujjnyi vastag lyukakat látunk, biztosak lehetünk a lótetű jelenlétében. Találkozhatunk is vele a kertben, előfordul, hogy ásóval véletlenül kifordítjuk a talajból, de az is megeshet, hogy előbújik az alagútjából.

Egy biztos védekezési mód van ellene, mégpedig az, ha összegyűjtjük a rendzavarókat és elpusztítjuk őket. Ezt legegyszerűbben úgy érhetjük el, ha vízzel töltjük fel a járatukat és megvárjuk, amíg előjönnek, ekkor csapjunk le rájuk. De más módon, fonálférgekkel dúsított szer kijuttatásával is eltűntetheti a kártevő lótetűt.

Ahol hangya van, ott biztosan él levéltetű is

A két élőlényt nem véletlenül kapcsoljuk most össze, ugyanis szimbiózisban élnek. A levéltetű ugyanis táplálkozás közben úgynevezett mézharmatot választ ki, amelyet a hangya örömmel fogyaszt el. Ezzel a levéltetűnek jót tesz, ugyanis ha ez a ragacsos anyag nem kerül le a levéltetű testéről, úgy az érintett állat elpusztul. További előny a levéltetveknek, hogy a hangya elűzi a tetvek természetes ellenségeit, így a hangyák jelenléte kifejezetten jót tesz a levéltetű-kolóniák szaporodásának.

Egy hangya éppen mézharmatcseppet szed fel egy levéltetűről
Egy hangya éppen mézharmatcseppet szed fel egy levéltetűről

 

Ez azonban a kertészeknek nem igazán okoz örömöt. Ugyanis, míg a levéltetű szívogatásos táplálkozása során vírusokkal fertőzheti a növényeket, addig a hangya különböző kórokozókat képes áthordani egyik növényről a másikra.

A levéltetveket egy szimpla rovarölő permetezéssel el lehet intézni, de a hangyák elleni védekezés nem ilyen egyszerű. A hangyaboly kiásása és vegyszeres kezelése egy alternatíva lehet, de a permetezést többször meg kell ismételni, ugyanis az csak azokat ahangyákat pusztítja el, amelyekkel közvetlenül érintkezik a szer. Erős illatú növények ültetésével is lehet próbálkozni, mert ezek elriasztják a hangyákat. Valamint a sütőpor és a porcukor keverékének bolyra történő szórása is környezetbarát módszer lehet a hangyák elleni harcban.

Az aranyos mezei pocok…

A gyerekek odáig vannak a pockokért, a kertészek azonban már kevésbé kedvelik őket. Rendkívül szapora állat és komoly károkat képes okozni kertben és szántóföldön egyaránt. A szántóföldön elsősorban a gabonaféléket károsítja, de ha a kertben telepszik meg, gyakorlatilag mindent megrág, legyen szó növények száráról, gyökeréről, friss hajtásokról. Sőt, ha más nincsen, a hagymát is kirágja.

Kedves kis állatnak tűnik, amíg nem költözik be a kertbe
Kedves kis állatnak tűnik, amíg nem költözik be a kertbe

 

Nem egy kertbarát állat, ezért tenni kell ellene. Macska és kutya tartásával könnyen orvosolható a pocokinvázió, de vigyázat! A pocok betegségeket is terjeszthet, olyanokat, amelyek veszélyesek az említett házi kedvencekre.

Kihelyezhetünk ellenük csapdákat, vagy éppen vegyszerrel is védekezhetünk. Vegyszeres pocokvadászat esetén a legideálisabb szer a karbidmész lehet.

A szárnyas kártevők

Nem szabad megfeledkezni a levegő urairól, a madarakról sem. Főleg a magvetés időszakában okoznak komoly fejtörést a kertészeknek. Ugyanis a frissen vetett, laza földdel takart magvak ínycsiklandó fogásnak számítanak a madarak étlapján. Legyen szó verébről, cinegéről, varjúról, csak arra várnak, hogy az elvetett borsószemeket kicsipegethessék a földből.

A szántóföldeken is tudnak károkat okozni a madarak
A szántóföldeken is tudnak károkat okozni a madarak

 

A madarak java része védett állat, így ellenük kizárólag elijesztéssel védekezhetünk. Hangágyúk segítségével egyszerűen elzavarhatjuk területünkről a szárnyasokat, de akár egy egyszerű madárijesztő is jó szolgálatot tehet.

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Védekezésre nem alkalmazható növényvédőszerek... Időszerűek a növény védőszeres kezelések, azonban nem minden szer engedélyezett. Sok  szer kárt okozhat a méh állományban és más populációkban i...
MÁRTON JÓZSEF DÍJ a Fenntartható Magyar Mezőgazda... Mindig örülünk, ha a mezőgazdaságban olyan önálló kezdeményezések jönnek létre, amelyek a jobb életet, a kiszámítható fejlődést támogatják. Különösen ...
Július 1-től bírságot ér a parlagfű! A parlagfű nagyon sok ember életét keseríti meg, emellett nem kis terhet ró az egészségügyre sem. Évek óta szervezett keretek között igyekeznek vissza...
GMO: Áldás vagy csapás? Kb. 2 hete adtunk hírt azokról a szerencsétlen indiai eseményekről, tragédiákról melyek hátterében a GMO ( genetikailag módosított növények) ipari alk...
Növény-egészségügyi vizsgálatok támogatása Az egyes növény-egészségügyi vizsgálatok vissza nem térítendő támogatása június 24-től csak az új formanyomtatványon igényelhető. A „Kifizetési kérel...
Védje meg kukoricáját, paprikáját! Támad a tőzeglégy, a tőzegszúnyog és a gyökértetű. A kukoricában megjelent a gyökértetű. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) azt javasolja, hogy az ...