Drága a gáz: nincs elég pénz az üvegházak fűtésére – Angliában

Üresen állnak az óriási üvegházak Nagy-Britannia-szerte, a földgáz árának megugrása miatt ugyanis már nem éri meg a termelőknek a zöldségek termesztése. A hírek szerint a zöldségtermelők a szigetországban paprikát, paradicsomot és padlizsánt sem ültettek már, mivel az egyébként is magas gázárakat tovább emelte az orosz-ukrán háború, veszteségessé téve a termesztést.

 Sorra hagynak fel a tevékenységükkel a brit kertészek, miután az elszálló földgázárak miatt egyszerűen már nem éri meg nekik a zöldségtermesztés.

A British Growers nevű kereskedelmi szervezet szerint amíg tavaly körülbelül 25 pennybe került egy uborka előállítása Nagy-Britanniában, ez mára megduplázódott, és amikor az energiaárak tetőzni fognak, várhatóan el fogja érni a 70 pennyt is
A British Growers nevű kereskedelmi szervezet szerint amíg tavaly körülbelül 25 pennybe került egy uborka előállítása Nagy-Britanniában, ez mára megduplázódott, és amikor az energiaárak tetőzni fognak, várhatóan el fogja érni a 70 pennyt is (Fotó: Pixabay)

Az üvegházak felfűtése azonban rengeteg energiát igényel, amelyet a jelenlegi árak mellett egyre kevesebben engedhetnek meg maguknak – írta meg a Reuters tudósítása alapján az agrarszektor.hu.

Nem lesz uborkás szendvics?

A kialakult helyzet valószínűleg még magasabbra fogja nyomni az élelmiszerárakat Nagy-Britanniában, ez pedig veszélyezteti egyes termékek elérhetőségét is. Ilyen például a hagyományos ételnek tekintett, egyebek mellett a wimbledoni tenisztornán és a nagy londoni szállodákban is felszolgált uborkás szendvics.

A British Growers nevű kereskedelmi szervezet szerint amíg tavaly körülbelül 25 pennybe került egy uborka előállítása Nagy-Britanniában, ez mára megduplázódott, és amikor az energiaárak tetőzni fognak, várhatóan el fogja érni a 70 pennyt is.

Ez egy nagyon aggasztó időszak, mert már a benzinárak is borzalmasan magasak. Keményen dolgoztunk évekig, hogy eljussunk oda, ahol vagyunk, aztán egyetlen esztendő alatt minden véget érhet – mondta Anthony Montalbano termelő.

A szakembernek egy 30 ezer négyzetméteres üvegháza van Roydonban, a Lea-völgyben, ahol családjának három generációja már 54 éve termeszt uborkát.

Mint mondta, tavaly még 40-50 pennyt kellett fizetnie egy therm (kb. 3 m3) gázért, de ez idén már elérte a 2,25 fontot is, sőt, amikor Oroszország megtámadta Ukrajnát, a sosem látott 8 fontos magasságba is felugrott.

Az egyébként évi 3 növényes rendszert használó termelő már így is kihagyta az idei első, januári ültetést, és lehet, a következőt is el kell engednie.

Borzasztó drága a műtrágya – és a munkaerő

Nagy-Britanniában egyébként a műtrágyák ára háromszorosára nőtt a tavalyi évhez képest, de a termesztés elősegítésére és a csomagolásban használt szén-dioxid, és a nehezen elérhető munkaerő is jelentős mértékben megdrágult.

Ez hatalmas visszaesést jelent az zöldségágazat számára, valamint Nagy-Britannia jövőbeli élelmezésbiztonságát is veszélyezteti. Emellett további áremelkedéseket jelent a brit fogyasztók számára, akik már most is nagyobb inflációval néznek szembe, mint a Brexit utáni Európa más országai.

A szigetország inflációja 30 éves csúcsra, 6,2%-ra emelkedett februárban, és az előrejelzések szerint 2022 végén meg fogja közelíteni a 9%-ot is, ami az 1950-es évek óta az életszínvonal legnagyobb eséséhez vezethet.

A National Farmers’ Union szerint az ország paprikatermelése a tavalyi 100 millió darabról idén 50 millióra, az uborka 80 millió darabról 35 millióra csökkenhet. Korábban télen Nagy-Britannia a zöldségek, így például az uborka és a paradicsom körülbelül 90%-át importálta, de nyáron szinte mindig önellátó volt.

Nem ültetnek, és nem is fognak

A Lea-völgyi termelőket tömörítő Lea Valley Growers Association, amelynek tagjai a brit uborka- és édespaprika-termelés körülbelül háromnegyedéért felelnek, azt kommunikálta, hogy a tagok 90%-a nem ültetett januárban, a termelők fele pedig még mindig nem ültetett, és nem is fog, ha a gázárak magasak maradnak.

Spanyolországban és Marokkóban nem kell nagyon fűteni üvegházakat, de a zöldségeket a szigetországba már hűtőkocsikban kell szállítani, ami tovább növeli az időtényezőt és a költségeket
Spanyolországban és Marokkóban nem kell nagyon fűteni üvegházakat, de a zöldségeket a szigetországba már hűtőkocsikban kell szállítani, ami tovább növeli az időtényezőt és a költségeket (Fotó: Pixabay)

Nagy-Britannia egyik legfontosabb salátabeszállítói, a holland termelők hasonló kihívásokkal néznek szembe, emiatt pedig már csökkentették az exportjukat.

Spanyolországban és Marokkóban nem kell nagyon fűteni üvegházakat, de a zöldségeket a szigetországba már hűtőkocsikban kell szállítani, ami tovább növeli az időtényezőt és a költségeket.

A legnagyobb brit láncok, így például a Tesco, a Sainsbury’s, az Asda és a Marks & Spencer elismerik az ágazatra nehezedő nyomást, de állításuk szerint bíznak az ellátás folytonosságában és a termelőkkel kialakított hosszútávú kapcsolataikban.

Az, hogy a termelési költségek növekedése milyen mértékben fog magasabb árakat eredményezni az üzletek polcain, nagymértékben attól függ, hogy a szupermarketek hogy döntenek: finanszírozzák a különbözetet, vagy megpróbálják áthárítani azt a fogyasztókra?

A piacról vásárló kisebb kereskedők viszont komoly nehézségekbe ütközhetnek a következő időszakban. A termelők segítséget kértek a kormánytól, és lobbiztak a gázadók és illetékek eltörlése érdekében is.

Share Button