„Csak le akartam feküdni vele az ágyba” – mondta a világbajnok sajtról a zsűritag

4079 versengő sajt közül egy spanyol kecskesajt lett a világ legjobbja. Egy Spanyolországból származó lágy kecskesajt nyerte el a World Cheese Awards első helyét. Öt kontinens több mint 40 országának nevezői közül bizonyult a legjobbnak.

A Quesos y Besos (Sajtok és csókok) kereskedelmi nevet használó kézműves sajtkészítő Olavidia nevű győztes sajtja 103 szavazatot kapott, ezzel megelőzte a második helyezettet, a francia Fromagerie Berthaut Marc de Bourgogne szellemével mosott lágy sajtját, amely 98 szavazattal az utolsó pillanatig az élen állt.

A kecskesajtnak „gazdag, csábító, krémes textúrája” és „kerek és meleg íze” volt
A kecskesajtnak „gazdag, csábító, krémes textúrája” és „kerek és meleg íze” volt (Fotó: International Cheese Festival)

„Csak le akartam feküdni vele az ágyba”

Egy brit zsűritag, Jason Hinds a zsűritársaknak közvetlenül a szavazás előtt azt mondta, hogy a kecskesajtnak „gazdag, csábító, krémes textúrája” és „kerek és meleg íze” volt.

„Csak le akartam feküdni vele az ágyba” – tette hozzá Hinds vigyorogva a szervezők által az észak-spanyolországi Oviedo városából élőben közvetített ceremónián.

Silvia Pelaez, a győztes sajtgyártó egyik tulajdonosa elmondta: „Mi egy szerény kis sajtkészítő vagyunk Jaenben”. Abban a dél-spanyolországi városban, amely leginkább a széles körben exportált olajbogyóiról ismert.

Az üzemnek mindössze hat alkalmazottja van

„A mindennapi munkának megvan a maga jutalma” – mondta Pelaez, hozzátéve, hogy a sajtkészítőnek, a hivatalos nevén Lacteos Romero Pelaeznek mindössze hat alkalmazottja van.

A kecskesajtjának a közepén feltűnő fekete csík van, amit a zsűri megemlített. A verseny szervezői szerint a sajtot „penicillium candidummal és olívakő hamuval érlelték”. Néhány hozzászólás szerint a hamu eredményezte a fekete csík keletkezését.

Az előző győztes egy kék bio sajt, a Rogue River Blue volt, az első amerikai bajnok ezen a versenyen. Azt a gálát 2019 októberében az olaszországi Bergamóban rendezték. Az éves sajtbemutatót tavaly a Covid-19 járvány miatt nem tartották meg.

A verseny során mintegy 250 zsűritag, köztük élelmiszertudósok, sajtárusok, séfek és sommelier-k forgolódnak a sajtok és egymás körül. A verseny egy nagy konferenciateremben 88 asztalnál kezdődött, mindegyiknél három bíró ült, akik az asztaloknál elszórtan mintegy 45 sajtot kóstoltak és értékeltek.

Megjelenés, tapintás, illat és íz

A bírálók az egyes pályázatok „megjelenésére, tapintására, illatára és ízére összpontosítottak, és olyan szempontokat pontoztak, mint a héj és a tészta megjelenése, valamint a sajt illata, teste és textúrája, a legtöbb pontot pedig az ízre és a szájízre adták” – olvasható a World Cheese Awards honlapján.

A mezőny 4079-ről 88-ra szűkült, vagyis asztalonként egy-egy “nagy sajtra”. A 88 elődöntősből később csak 16 döntős került ki. A sorsukról egy 16 tagú, úgynevezett „szuperzsűri” döntött, amely nem áll kereskedelmi kapcsolatban a sajtok gyártóival – írja a szervezet.

A zsűrizés utolsó fordulójában mind a 16 bíró egy-egy sajtról beszélt, dicsérve annak tulajdonságait, majd mind a 16 bíró megkóstolta ugyanazt a sajtot, és úgy szavazott, hogy a közönség szeme láttára, a nézőtéren elhelyezett kártyákon 1-től 10-ig terjedő skálán egy számot emeltek fel, és pontokat adtak az adott sajtnak. Ezt követően ugyanezt a módszert alkalmazták a másik 15 döntős sajt esetében is.

A győztes kecskesajt volt az utolsó, amelyet a döntőbe jutottak közül értékeltek, és ez lett a befutó.

De vajon most tényleg ez a legjobb a világon?

A címe „világbajnok sajt” – mondta a CNN-nek John Farrand, a sajtdíjat szervező brit Guild of Fine Food ügyvezető igazgatója. „A zsűri szerint ez a világ legjobb sajtja. Megkoronázták”.

Forrás: CNN

Share Button