Börtönbüntetéssel is járhat az eszmei értékű növények leszedése

Sok, tavasszal nyíló virág védettnek vagy fokozottan védettnek számít Magyarországon, ezért több tíz- vagy akár százezres büntetéssel, szélsőséges esetben börtönbüntetéssel is járhat az eszmei értékű növények leszedése.

Tavasszal a természetjárók útjai mindenütt színpompás vadvirág-mezőket kereszteznek, ebben a sokszínűségben pedig különleges ritkaságok is előfordulnak. Érdemes néhánnyal közelebbről megismerkedni: egyrészt azért, hogy még nagyobb élmény legyen a kirándulás, ha közben ráismerünk ezekre a csodálatos értékekre, másrészt azért is, mert akár többszázezres bírságot is bezsebelhetünk egy-egy növény letépéséért.

A büntetés természetkárosítás esetén 1-5 évi szabadságvesztés is lehet
A büntetés természetkárosítás esetén 1-5 évi szabadságvesztés is lehet (Fotó: Pixabay)

Több tavasszal nyíló virágunk számít ugyanis védettnek vagy fokozottan védettnek, ezért több tíz vagy akár százezres büntetéssel is járhat a rendkívül magas természetvédelmi, eszmei értékű növények leszedése.

A büntetés természetkárosítás esetén 1-5 évi szabadságvesztés is lehet, ha az elpusztított egyedek pénzben kifejezett együttes összege eléri a fokozottan védett egyedeinek legmagasabb, pénzben kifejezett értékének a kétszeresét.

87 növényfaj élvez fokozott védettséget

Az élővilág jogszabályi védelme napjainkban kétféle módon valósul meg. Egyrészt védelemben részesülnek bizonyos állat- és növényfajok, ugyanakkor a védelem egy másik lehetősége, amikor úgynevezett védett természeti területeken (nemzeti parkokban, tájvédelmi körzetekben, természetvédelmi területeken és természeti emlékek helyén) az élővilág területi védelemben részesül. A 733 jelenleg védett növényfajból 87 fokozott védettséget élvez. 2000 óta 37%-kal nőtt a védett növények száma, ezen belül a fokozottan védetteké több mint kétharmadával. Aki jogellenesen megszerzi, forgalomba hozza, az ország területére behozza vagy onnan kiviszi, azon átszállítja vagy éppen azzal kereskedik, illetve károsítja vagy elpusztítja, az bűntett miatt három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.

Emellett arra is érdemes odafigyelni, hogy védett területen a nem-védett fajok, például a népszerű medvehagyma gyűjtése is tilos, illetve engedélyhez kötött.

Nem védett területen, nem védett fajokat saját célra, azaz 1-2 marékkal, lehet gyűjteni.

A legtöbb virág 1-2 óra alatt elhervad a kezünkben, tehát eleve gyors kidobásra van ítélve a leszakítása után
A legtöbb virág 1-2 óra alatt elhervad a kezünkben, tehát eleve gyors kidobásra van ítélve a leszakítása után (Fotó: Pixabay)

Csak a “silányabb” növények szaporodhatnak?

A Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság tanácsa szerint a természetben – különösen védett területeken – ne is szedjünk egyáltalán virágot. A virágokból fejlődik a mag, belőlük lesz a termés. Ha leszedjük például az adott növény összes virágát, akkor abban az évben nem lesz arra lehetősége, hogy magokat neveljen és így szaporodhasson.

Általában a legszebb virágokat szedik le – ez sem jó, mert így folyamatosan csak a “silányabb” növényeknek van lehetőségük a szaporodásra.

Igaz, hogy sok virágos növény sarjakkal, hagymákkal, gumókkal és sok más praktikával ivartalanul is tud szaporodni, azonban a virágok letépése ezeket a növényeket is sok energiától fosztja meg. Ráadásul a legtöbb virág 1-2 óra alatt elhervad a kezünkben, tehát eleve gyors kidobásra van ítélve a leszakítása után.

Hosszú az elrettentő lista

Ahhoz, hogy véletlenül se érjen minket kellemetlen meglepetés a kora tavaszi természetjárás során, a www.hellovidek.hu  összegyűjtötte azokat a védett virágokat, amelyeket semmi esetre sem érdemes leszakítanunk, inkább a természetben gyönyörködjünk bennük. A védett növényekről szóló teljes lista itt olvasható, de kivonatosan álljon itt egy rövid, figyelmeztető felsorolás:

A kiemelt védettségű tavaszi kikerics természetvédelmi értéke 
250 000 (!) forint
A kiemelt védettségű tavaszi kikerics természetvédelmi értéke
250 000 (!) forint (Fotó: Pixabay)

A kikeleti hóvirág természetvédelmi értéke 10 000 forint, a dombi ibolyáé 5000 forint, a kiemelt védettségű tavaszi kikericsé 250 000 (!) forint, a kakasmandikóé 50 000, a kárpáti sáfrány letépésével 10 000 forint büntetést kockáztatunk, de a magyar kökörcsinével már 100 000-et.

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Teljes erővel dolgozik a parlagfű kommandó Nyár elején már hírt adtunk arról, hogy komoly büntetésre számíthat, aki saját területén elmulasztja a parlagfű irtását. A NAK és számos megyei lap...
Növényvédő szereket foglalt le a hatóság A NÉBIH még a tavaszi szántóföldi munkálatok megkezdése előtt ellenőrzést tartott a forgalomban lévő növényvédő szerek között. A razzia eredményeként ...
43 millió forint bírság a nyári élelmiszer razzia ... Augusztus 31-ével lezárult a nyári élelmiszerlánc-ellenőrzés, melynek keretében számtalan létesítményt ellenőriztek a Nébih szakemberei. Az összesítet...
Egérürülék a húsboltban, lecsapott a kommandó... Ismét lecsapott a törvény keze, ezúttal Győr-Moson-Sopron megyében razziázott a Nébih. Egy húsboltban és a hozzá tartozó előállító üzemében számtalan ...
Mától jön a bírság, ha nem vágta le a parlagfüvet!... Fontos határidő érkezik el a mai napon, ugyanis július elsejétől már büntethetik azokat a földhasználókat, akik nem vágták le területükön a parlagfüve...
A pult alól pálinkáztatta a vásárlókat egy budapes... Egy budapesti, elsősorban zöldséget és gyümölcsöt forgalmazó kiskereskedelmi egységben 24 palack jelöletlen pálinkát találtak a Nemzeti Élelmiszerlán...