Hogy állnak az őszi vetések?

Sok gazda vetett ősszel búzát és repcét. Ezek a növények már zöldülnek a határban. Sok helyen szépen, de vannak tájegységek, ahol nem túl rózsás a helyzet. Körképünkben annak jártunk utána, mi a konkrét helyzet az őszi búza és repce terén.

Őszi kalászos körkép

Hazánkban nagyon sok gazda foglalkozik őszi kalászosokkal, így ez a téma sokakat érint. Általánosságban jellemző, hogy a vetések java része kikelt, megfelelő nitrogén hatóanyag kijuttatással elkezdett szépen növekedni, viszont az elmúlt hetekben a fejlődés megtorpant. Ennek fő oka a vízhiány, ami mostanában sújtja hazánk szántóföldjeit. Aki nem tud öntözni, nehéz helyzetbe kerülhet, ha a következő napokban nem érkezik meg a várva várt csapadék. A fejlődés ezen szakaszában ugyanis nagyon fontos a megfelelő mennyiségű víz a növények számára. Csapadék hiányában sajnos meg van az esély arra, hogy idén ne az optimista forgatókönyv szerint alakuljon az őszi kalászosok termésmennyisége hazánkban.

A csapadék hiánya mellett más is fejtörést okoz jelenleg a gazdáknak. Ilyen például a számos táblában jellemző tünet: a levelek hegyeinek száradása. Ennek több oka lehet:

  • az elmúlt napok hajnali fagypont alatti hőmérséklete,
  • valamilyen gombabetegség megjelenése a táblában, amely ellen megfelelő szerekkel tudunk védekezni, amíg legalább is kórképet nem mutatnak.
  • kártevők megjelenése a kalászosok között. Rovarölő szerekkel hatékonyan fel lehet lépni ellenük, de a legfontosabb azt megállapítani, hogy pontosan milyen kártevő károsít növényeinkben, ekkor lehet ugyanis célzottan védekezni ellenük.

Amennyiben gyomosodna a tábla, lehet gyomirtó szereket használni, de szigorúan csak kellő odafigyeléssel! Át kell fésülni a táblát, fel kell mérni, hogy milyen gyomok vannak a vetésben és aszerint választani megfelelő gyomirtó szert. Amennyiben egy elvégzett kezelés után nem látszik javulás, kipróbálhatunk másik gyomirtót, ügyelve arra, hogy ugyanolyan hatóanyagú szereket egymás után ne használjunk, mert ha először nem hatott, később sem fog, csak felesleges pénzkidobás lesz a művelet.

Mi a helyzet a repcével?

A repcés gazdák sem lehetnek felhőtlenül boldogok, sőt! A csapadék hiánya a repcésekben is megmutatkozik. A fejlettség sok helyen elmarad az ilyenkor várttól, alig érik el az egy méteres magasságot és máris virágba borultak a növények. A fagyok sem voltak jó hatással a repcére: ahol komolyabban megcsípte a fagy a növényeket, a virágok kifehéredtek és lehullottak. Értelemszerűen ezeken a területeken terméscsökkenéssel kell számolniuk a gazdáknak. Visszatérve a csapadékra: a helyzet itt is ugyan az, mint a kalászosoknál: ha nem kap nedvességet a repce pár héten belül, nem remélhetnek sok jót a gazdák termésmennyiség terén.

Szépen sárgul a határ, mégsem lehetnek teljesen elégedettek a repcés gazdák
Szépen sárgul a határ, mégsem lehetnek teljesen elégedettek a repcés gazdák

 

Általánosságban véve a kártevők még nem okoznak nagy problémát a repcében, a gyomok viszont annál inkább! A repce egy igényes növény, folyamatos törődést és odafigyelést igényel. Ha valaki nem tud 100 százalékosan figyelni a repcére, inkább bele se kezdjen a termesztésébe.

A gyomosodást még virágzás előtt kell visszaszorítani a repcében, így terméskieséstől nem kell tartani. Az a gazda, aki elhanyagolta a növényeit és virágzás után kezdene el gyomot irtani a repcésében, ne számítson semmi jóra. Ebben a fázisban akár 50 százalékos terméskiesést is okozhatunk egy rosszul időzített gyomirtással, ezért alaposan meg kell gondolni, van-e értelme a vegyszerezésnek. Alaposan szemügyre kell venni a gyomokat, megvizsgálni, hogy van-e olyan gyom, amit a repce nem tud túlnőni és csak a legvégső esetben szabad virágzáskor vegyszeres gyomirtásba kezdeni.

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Védekezésre nem alkalmazható növényvédőszerek... Időszerűek a növény védőszeres kezelések, azonban nem minden szer engedélyezett. Sok  szer kárt okozhat a méh állományban és más populációkban i...
MÁRTON JÓZSEF DÍJ a Fenntartható Magyar Mezőgazda... Mindig örülünk, ha a mezőgazdaságban olyan önálló kezdeményezések jönnek létre, amelyek a jobb életet, a kiszámítható fejlődést támogatják. Különösen ...
Július 1-től bírságot ér a parlagfű! A parlagfű nagyon sok ember életét keseríti meg, emellett nem kis terhet ró az egészségügyre sem. Évek óta szervezett keretek között igyekeznek vissza...
GMO: Áldás vagy csapás? Kb. 2 hete adtunk hírt azokról a szerencsétlen indiai eseményekről, tragédiákról melyek hátterében a GMO ( genetikailag módosított növények) ipari alk...
Növény-egészségügyi vizsgálatok támogatása Az egyes növény-egészségügyi vizsgálatok vissza nem térítendő támogatása június 24-től csak az új formanyomtatványon igényelhető. A „Kifizetési kérel...
Repcetermés az EU országaiban 2013-ban Érdekes összehasonlító táblázatott közölt az Eurostat a napokban a 2013-as repcetermésről. Eszerint az EU országai közül Németországban terem a legtöb...