Az üszők közel egyötöde nem éri el a második laktációt

Egy kutatás kimutatta, hogy a fejő üszők közel egyötöde nem éri el a második laktációt – azt a pontot, amikor a felnevelési költségek megtérülnének. A Readingi Egyetem kutatói megállapították, hogy a tejelő üszők 17%-a a második laktáció előtt hagyja el az állományt különböző okok miatt. Ezek gazdaságonként eltérőek.

Megállapították, hogy a termékenységgel, takarmányozással, egészséggel, tartással és csoportosítással kapcsolatos döntések jelentős hatással vannak az állományban eltöltött élettartamra.

Az üszők lassabban táplálkoznak, kevesebbet kérődznek, a rangsorban hátrébb helyezkednek el, és könnyen elüldözhetők a takarmányozási helyről vagy a fekvőhelyről, ezért időre van szükségük az alkalmazkodáshoz. Az ellés alatt álló üszők is fokozott gondozást igényelnek, mivel a patán belüli talp lágy szövetei a fiatalabb állatoknál és az ellés környékén a legvékonyabbak. Ez növeli a talp sérülésének kockázatát.

Az üszők lassabban táplálkoznak, kevesebbet kérődznek, a rangsorban hátrébb helyezkednek el, és könnyen elüldözhetők a takarmányozási helyről vagy a fekvőhelyről, ezért időre van szükségük az alkalmazkodáshoz
Az üszők lassabban táplálkoznak, kevesebbet kérődznek, a rangsorban hátrébb helyezkednek el, és könnyen elüldözhetők a takarmányozási helyről vagy a fekvőhelyről, ezért időre van szükségük az alkalmazkodáshoz (Fotó: Pixabay)

A Mezőgazdasági és Kertészeti Fejlesztési Tanács (AHDB) szerint a stressz és a betegségek okozta problémák minimalizálása adja a legjobb lehetőséget az üszők számára a második ellésre. A költségek csökkentése mellett – az üszők nevelése a második legnagyobb éves kiadás a takarmány után – ez nemcsak az állomány élettartamát növeli, hanem a gazdaság szén-dioxid-kibocsátását is, és javítja a tejtermelés fogyasztói megítélését.

A legjobb tippek az üszők számára

Az üszők borjúállományba való átmenetére vonatkozó legfontosabb tippek a következők:

– Az üszők idomítása a szalonnához

– Győződjön meg arról, hogy az ellető karám csendes helyen van.

– Adjon nekik fájdalomcsillapítót az ellés után

– Az ellést követő 21-30. napon figyelje a klinikai és szubklinikai tejláz, a ketózis és az elmozdult hasizomzat előfordulását.

– Tartsa fenn a szárazanyag-bevitelt az átállás alatt

– Figyelje a testállapot-pontszámot és a bendő töltöttségét

– Biztosítson elegendő takarmányozási helyet, és naponta legalább 4-6 alkalommal tolja fel a takarmányt.

– Biztosítson megfelelő fekvőhelyet, legalább egy fülkét üszőnként/10 négyzetméteren egy laza udvarban.

– A talajterhelés csökkentése érdekében minimalizálja a csoportváltásokat

– Győződjön meg arról, hogy az üszők nem sántítanak.

Szakmai találkozók, gazdáknak

Az AHDB országszerte találkozókat tart a gazdák számára, hogy megtudják, hogyan növelhetik az üszők esélyeit a második ellésre. Az első találkozókra március 21-én a Lancashire állambeli Prestonban és a walesi Denbighshire-ben került sor, és március 31-ig tartanak.

A rendezvényeken a gazdák többet megtudhattak a fejő üszőik optimális teljesítményelérésének gazdasági előnyeiről, a szociális stressz hatásairól és a különböző átmenetek nyomon követéséről, valamint a gyulladáscsökkentők előnyeiről az elléskor. Számos kereskedelmi gazdaságból származó esettanulmány is rendelkezésre áll majd.

(Forrás: dairyglobal.net)

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Mennyit eszik egy tejelő marha? A kérdésre a válasz nem egyszerű. Egy tejelő szarvasmarha a laktáció ideje alatt a tejleadással párhuzamosan rengeteg szárazanyagot ad le szervezetébő...
Az üszők társasági beilleszkedésének biztonságossá... A kifejlett tehenek rutinszerű áthaladása a fejőtérben általában eseménytelen, de a borjú üszők első fejési élménye másként alakulhat. „Az üszők b...
Remek fejlesztési ötlet a magyar fiataloktól: vágá... A robotfejésre alkalmatlan tehenek jelenleginél értékteremtőbb és jövedelmezőbb hasznosításának modelljét dolgozta ki a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara...
Ajánlások és tippek a szárazon állási időszak idej... A szárazon állás felkészíti a tehenet a következő laktációjára. Ez a regeneráció egy olyan szakasza, amelyben a tehén energiatartalékokat halmoz fel ...