Az ÁTK-ban a szervestrágya kijuttatás eszközei, így a tartálykocsik is elszámolhatók

A napokban megnyílt állattartó telepek korszerűsítése pályázat keretein belül a trágyakijuttatáshoz kapcsolódó eszközbeszerzés, így tartálykocsi vásárlása is elszámolható. Ennek kapcsán Tóth Éva, a BAUER Hungária Kft. ügyvezetője, mutatta be nekünk cége termékét.

Október 1-jén megnyílt az állattartó telepek korszerűsítésére, fejlesztésére kiírt pályázat. A BAUER Hungária Kft. hogyan tud kapcsolódni ehhez?

A hígtrágyakezelés és -kijuttatás révén, hiszen ehhez forgalmazunk fém és műanyag tartálykocsikat is. A pályázati kiírás megengedi ilyen eszközök vásárlását, csupán ennek aránya meghatározott a teljes pályázat volumenéhez képest.

Tóth Éva, a Bauer Hungária Kft. ügyvezető igazgatója a Magro KUKORICA és BÚZA Konferenciasorozatán
Tóth Éva, a Bauer Hungária Kft. ügyvezetője

Járjuk körbe ezt a témát egy kicsit! Mit érdemes tudni a szakszerű trágyakezelésről?

A hígtrágya az istállókból csatornákon vagy csővezetékeken keresztül kerül a tározókba, melyek lehetnek tartályok, vagy bélelt medencék. A tárolás előtt lehetséges technológiai lépés a szeparálás, melynek során a trágyát szilárd és híg fázisra bontjuk. A szilárd fázis komposztként vagy alomanyagként hasznosítható, a hígfázis pedig egyszerűbben kijuttatható. Mivel a hígtrágya kijuttatása időben korlátozott, ezért ezeknek a medencéknek 6 havi trágyamennyiség befogadására alkalmas méretűnek kell lenniük. Ez idő alatt a trágya ülepedésének, illetve paplanosodásának elkerülése érdekében keverni kell a tározók tartalmát, különösen a kijuttatás előtt.

Milyen lehetőségek vannak a kijuttatásra?

A kijuttatás történhet öntözőberendezésekkel, köldökcsöves-tömlős kijuttatókkal, illetve tartálykocsikkal. Utóbbiak lehetnek traktorvontatású tartályok vagy önjáró berendezések. A tartálykocsik két nagy csoportba oszthatók: acél- és műanyagtartályos berendezésekre.

Beszéljünk most ezekről külön-külön!

Az általunk forgalmazott acél tartálykocsik önhordó tűzihorganyzott kivitelben, mérettől függően egy- illetve kéttengelyes változatban vagy tridem alvázzal, kívánság szerinti gumiabroncsokkal szereltek. A vákuum tartálykocsik 2.100-25.000 literes, a kombi tartálykocsik 2.600-10.700 literes, míg a szivattyús tartálykocsik 5.300-18.200 literes méretben elérhetők.

Mi jellemzi a BAUER műanyag tartálykocsijait?

A kínálatunkban megtalálható prémium poly vagy műanyag tartálykocsik tartálya korróziómentes, robusztus futóműve erős fékekkel felszerelt, és hidraulikus lengéscsillapítású vonórúddal látták el. Könnyen kormányozható és jól terhelhető.

A BAUER saját gyártású műanyag tartálya „szőnyegszövésű” üvegszál szövettel, sokkal nagyobb stabilitású, mint a normál üvegszálas szövetből készült tartályok. Az üvegszálakra ható erő szálirányokra merőleges elhelyezése adja meg a megfelelő tartását és erősségét a tartálynak.

A tartály belső része agresszív anyagoknak is ellenálló réteggel, a külső része pedig UV álló réteggel készül.

A nagyobb igénybevételnek kitett tartály eleje, vége és az alátámasztási helyek megnövelt falvastagságúak. A teljes tartályfelsőrész még további 3 mm-el megnövelt falvastagságú!

A speciális szívformára kialakított tartály a kocsi alváza közé illeszkedik, ezért megfelelő megtámasztást kap, és a kedvező, alacsonyan elhelyezkedő súlypontnak köszönhetően növeli a stabilitást.

A súlypont-áthelyeződése optimális a terhelt, illetve a terheletlen állapotnál. Terhelt állapotban a felfüggesztés a tartály közepére helyezi a súlypontot.

Miben számít egyedinek a versenytársakhoz képest?

A Bauer és a BPW által közösen, direkt a tartálykocsira, annak teherbírására, statikai igénybevételére tervezett és kifejlesztett, egyedi futóműve van. Az önsúlya kicsi, így kisebb lóerőigény szükséges a vontatásához, ami jelentős üzemanyag-megtakarítást tesz lehetővé.

Elérhető manuális hidraulikus vezérléssel, így a kijuttató egység hidraulikusan vezérelhető. Szintén kapható már SIGNO GPS alapú kijuttatással, így precíziós gazdálkodásra is alkalmas.

Milyen kijuttató egységeket ajánlanak?

A kijuttató egység nagyon hangsúlyos, mert már Magyarországon is csak a talaj közeli és talajba történő kijuttatás engedélyezett. Erre többféle technikánk van, tömlős, tárcsás, csúszócsoroszlyás és rugóskapás injektálók is.

Milyen új fejlesztések várhatók a BAUER-nél a tartálykocsik terén ?

Az önjáró tartálykocsik vonalát erősíti a cég, melyek elsősorban a nagyobb gazdaságokban használhatók, mert csak ilyen formában lehet gazdaságosan üzemeltetni ezeket. Kell ugyanis hozzájuk egy kiszolgáló géppark is.

BAUER HUNGÁRIA KFT. (5000 Szolnok, Tószegi út 2.)
www.bauer-at.com/hu, bauer@bauerhungaria.hu,
+ 36 56 501-200, +36 30 950-21-00


A BAUER cégcsoport, melynek leányvállalata vagyunk, folyamatosan növekszik, és egyre nagyobb hangsúlyt fektet a trágyakezelés és -kijuttatás témájára. A voitsbergi Bauer gyárban 1960-ban készült el az első acél tartálykocsi, azóta folyamatosan bővül a tartálykocsi gyártó kapacitás a piaci igényekhez igazodva. A cégcsoporthoz tartozik a német BSA és Eckart tartálykocsi gyár is. Az előbbi az acél tartálykocsik, az utóbbi pedig a műanyag tartálykocsik gyártására specializálódott.

Cégcsoportunk legújabb tagja a szintén német SGT. Ennek a cégnek a csatlakozásával nagy teljesítményű önjáró hígtrágyakijuttató járművek is felkerültek a termékpalettánkra. Class Xerion és JCB Fasttrack vontató alapgépre szerelve 31 m3-es tartállyal, és akár 36 méteres tömlős kijuttatóval juttathatjuk ki a trágyát.

(x)

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Mire kell ügyelni hígtrágya kihelyezésekor? A hígtrágyára sokan az állattartás melléktermékeként tekintenek, de főterméknek is nevezhető, hiszen a növénytermesztés számára ez egy értékes anyag. ...
Kátyúzzunk disznóürülékkel Ki ne bosszankodott volna a sok kátyú miatt, ami a magyar utakra kiváltképp jellemző? Drága az aszfalt – mondják sokan -, ezért vannak ilyen állapotba...
Hogy örömünket leljük a hígtrágya rendszerben... Magyarországon is érvényesek olyan környezetvédelmi rendelkezések, amelyeket az állattartók kötelesek figyelembe venni és korszerűsíteni telepeik trág...
Biológiai hulladék feldolgozásával váltaná ki a mű... Új, integrált biológiai hulladék feldolgozó technológiát fejleszt ki a gödöllői székhelyű Profikomp Környezettechnika Zrt. vezette konzorcium. A megol...
Nem tudni, belefér-e a gazdáknak még egy ilyen szá... „Víz és energiatakarékosság. Lehet-e valami gazdaságos, ha környezetkímélő?” címmel tart előadást a Magro KUKORICA és BÚZA Konferenciasorozatán Tóth É...
Pénzeső hullik az öntözésre: egyszerűbb eljárás, p... Néhány hónapja még a döcögős adminisztráció és a pályázatok évekig tartó elbírálása tette nehézkessé a magyar öntözésfejlesztési tervek megvalósítását...