A rovatot szponzorálja a tudatos tápanyag-utánpótlás szakértője, a TIMAC AGRO Hungária Kft.

Az aszályhelyzet kezelésére a talajt és a növényt is fel kell készíteni

Az aszálykezelés folyamata összetett, a művelet sikeressége a talaj és a növény minőségén és állapotán is múlik. Kürthy-Molnár Zoltán, a Timac Agro marketingvezetője, osztotta meg ezzel kapcsolatosan a részleteket.

Mi köze van az aszálykezelésnek a talajhoz?

Egy növény aszálytűrő képességét a talaj minősége erőteljesen befolyásolja. Annak elsavanyodása kihat a termelés eredményességére. A talaj fokozatos leromlása befolyásolja a termelékenység hatékonyságát. A folyamat oka, hogy a kalcium a talaj mélyebb rétegeibe mosódik (>60 cm), előidézve a szerkezetének és kémhatásának folyamatos romlását. A szerkezeti elemek szétesése miatt elporosodó talajfelszínen nagyobb az erózió mértéke, a magágy minősége rosszabb lesz, mely kelési problémákban és végül hozamcsökkenéshez vezet. A savanyú közegben romlik a tápanyagok felvehetősége és növekszik a hatóanyag-lekötődés mértéke, ami tápanyaghiányhoz vezet. A kedvezőtlen környezetben a mikroorganizmusok életfeltételei is romlanak, mely a talajélet és ezzel a humuszképződés és ásványosodás csökkenését idézi elő.

Kürthy-Molnár Zoltán, a Timac Agro marketingvezetője

A talaj nem csak a tápanyagokra és mikroorganizmusokra, hanem a kultúrnövényre is közvetlen hatást gyakorol. Lassul a gyökérnövekedés, csökken a gyökérszőrök fejlődése, ami víz- és tápanyagfelvételi korlátot jelent a tenyészidőszakban.

Melyik termékük jelent segítséget ebben?

Ezt a káros folyamatot kezeli a Timac Agro talajkondícionáló terméke, a PHYSIOMAX, amit már 16 éve forgalmazunk Magyarországon.

Alkalmazását érdemes egy talajvizsgálatnak megelőznie, hiszen elsősorban a talaj állapota határozza meg, de kiemelt figyelmet érdemelnek a magas mészigényű szántóföldi növények, mint a repce és napraforgó, illetve minden zöldség és gyümölcskultúra. A MESCAL egyedi alapanyagnak köszönhetően a PHYSIOMAX grammonként 37 m2 felületen érintkezik a talajoldattal, amely a leggyorsabb talajjavító hatást eredményezi már alacsony dózis alkalmazása esetén is. A granulált forma pedig lehetővé teszi a könnyű és precíz kijuttatást.

A talajunk kémhatását, szerkezetét, ezáltal a vízháztartását 2-3 mázsás hektáronkénti dózissal lehet javítani.

Miért és miben számít egyedinek a MESCAL?

Az elmeszesedett Lithothamnium calcareum tengeri alga az alapja minden olyan Timac AGRO terméknek, melynek speciális alapanyaga a MESCAL. Magas kalcium és magnéziumtartalma mellett több mint húszféle mikroelemet tartalmaz, melyek nélkülözhetetlenek a növények számára.

És hogyan tudjuk a növényt felkészíteni a hőstresszre?

A másik termékcsoportunk, aminek az alkalmazását aszályos körülmények között érdemes megfontolni, az a lombon keresztül felszívódó biostimulátor tartalmú oldataink. Ezek ugyan nem a talajra és annak vízháztartására hatnak, hanem a növények tápanyagfelvételét, anyagcseréjét segítik, ugyanakkor azt tudni kell, hogy száraz évben a növény nemcsak szomjazik, hanem éhezik is, hiszen csak a talajoldatban lévő tápanyagokat tudja felvenni.

Tehát csapadékmentes, száraz időszakban részben lombon keresztüli táplálással tudjuk csökkenteni a növény éhségét, másrészt a biostimulátorokat úgy tervezték, hogy a a bennük lévő hatóanyagok a növények stressztűrő képességét fokozzák. Természetesen vannak szélsőségek, amikor már semmiféle kezelés nem segít, és a vízhiányt nem tudja kezelni és pótolni, viszont az idejében kijuttatott biostimulátor a növény hőstressztűrő képességét tudja javítani.

Már a vetés előtt biztosítsuk a növények zavartalan vízfelvételét!

Ennek egyik módja lehet a PHYSIO+ biostimulátor tartalmú alap- és startertrágyák használata, melyek alacsony talaj-pH mellett is extra gyökértömeg-képződést indukál. Ezzel javul a növény tápanyag- és vízfelvételi képessége, fokozódik a stressztoleranciája.

A PHYSIO+ biostimulátor komplex fő összetevője a magas aminopurin-tartalmú barnaalga-kivonat. Az aminopurinnak fontos szerepe van a kalciumfelvétel fokozásában, aminek köszönhetően a gyökérszőrök képződése intenzívebbé válik, így egyre nagyobb felületen képes a fiatal növény táplálkozni. Az aminopurin az élettani folyamatok katalizálásán keresztül hatékonyabb tápanyagfelvételt, szállítást és beépülést eredményez.

ASZÁLYKEZELÉS e-kiadvány a Magro.hu-tól

Kevés eső mellett is lehet eredményesen gazdálkodni, de ehhez változtatni kell! A következő aszályra már most készüljön fel! Ehhez összeállítottunk egy ingyenes e-kiadványt, amiben 24 cég mutatja be közérthető módon, hogy milyen technológiákat kell alkalmazni ahhoz, hogy Ön NE legyen vesztese az aszálynak.

(x)

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Megjelent az FM aszályközleménye A földművelésügyi miniszter közleménye szerint aszályhelyzet alakult ki a 2015-ös kárenyhítési év során. Ez azért fontos, mert így sok gazda és gazdas...
Június 15-e óta más az aszály, mint azt megelőzően... Június 15-ével lépett hatályba a kárenyhítési rendszer hátterének módosítása. Ebben többek között az aszályra vonatkozó meghatározás is változott. Ez ...
A Timac Agro bemutatta a Tápanyag-gazdálkodási Tud... A Timac Agro 2017-ben hagyományteremtő szándékkal indította útjára Tápanyag-gazdálkodási Tudásközpont Hálózatot, melynek elsődleges célja a tápanyag-u...
Már csak 2 napig jelenthető az aszálykár Minden az agrárkár-enyhítési rendszerben tag, aszálykárokkal érintett termelőnek figyelnie kell arra, hogy az aszály miatti károk legkésőbb szeptember...
Kevesebb műtrágyával nagyobb hozam Jóval nagyobb lesz a termésmennyiség, ha talajvizsgálati eredmények alapján tervezik a tápanyagkijuttatást. Többek között erről is beszél majd Császár...
Az agrárminiszter bejelentette, amiben minden gazd... Megjelent az agrárminiszter aszályközleménye. A 2018. kárenyhítési évben aszálykárt szenvedett termelők számára ez azért fontos, mert az agrárkár-enyh...