Az apró uborka kategóriában Magyarország lett tavaly a bronzérmes

Az Európai Unióban átlagosan 2,5 millió tonna uborka terem évente. Az unió régi tagországai közül a vezető uborkatermelők Spanyolország és Hollandia, míg Németország számít a legnagyobb importőrnek.

A közösség belső piacán a legtöbb friss uborkát Spanyolország (618 ezer tonna), valamint Hollandia (420 ezer tonna) értékesítette 2017-ben. A vezető frissuborka-importőr Németország (467 ezer tonna) volt. A közösség uborka-külkereskedelmi egyenlege 2017-ben negatív volt, mivel a behozatal hasonlóan alakult (55,7 ezer tonna), ugyanakkor a kivitel 6 százalékkal elmaradva 28,3 ezer tonnára csökkent az előző évihez képest.
A közösség belső piacán a legtöbb apró uborkát Csehország (10,3 ezer tonna), Románia (8,4 ezer tonna), valamint Magyarország (6,8 ezer tonna) értékesítette 2017-ben. A vezető apróuborka-importőr Csehország (9,5 ezer tonna) volt.
Az Európai Bizottság adatai szerint a kígyóuborka átlagos nettó termelői ára (0,87–1,15 euró/kilogramm) januárban és februárban is alacsonyabb volt, mint az előző év azonos időszakában. Spanyolországban 20 százalékkal 0,83 euró/kilogrammra csökkent az uborka ára 2018 februárjában az egy évvel korábbihoz képest.

A közösség belső piacán Magyarország 6,8 ezer tonna apró uborkát értékesített 2017-ben. (Fotó: Pixabay, skyradar)
A közösség belső piacán Magyarország 6,8 ezer tonna apró uborkát értékesített 2017-ben. (Fotó: Pixabay, skyradar)

Magyarországon az összes uborkatermés kétharmada hajtatott uborka, a többi ipari feldolgozásra kerül. Napjainkra nőtt az éves uborkafogyasztás Nyugat-Európában, ahol a kígyóuborka fogyasztása átlagosan 2-2,2 kilogramm körül alakul fejenként. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara piaci felmérése szerint ez az érték alig múlja felül a hazai adatokat, hiszen kígyóuborkából a magyarok egy főre vetítve 1,6-1,8 kilogrammot fogyasztanak évente. Az európai tendenciáknak megfelelően a magyar fogyasztás is dinamikusan növekszik, a vásárlók egész évben igénylik a friss uborkát. Szakértők szerint Európában több éve tartó trend a minizöldségek, így a kisméretű uborkák iránti igény növekedése.
Magyarországon a hajtatott uborka termőterülete nem változott számottevően, 100 hektár körül alakult (60-70 hektár kígyóuborka, 30-40 hektár salátauborka).
A hazai saláta- és kígyóuborka-termés 15–18 ezer tonna között változik, 2017-ben megközelítette a felső értéket. A téli időszakban – a Spanyolországból érkező konkurens olcsó import miatt – nehéz gazdaságosan termelni az uborkát. A konzervuborkát szinte kizárólag Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében termesztik, felülete 500-600 hektár körül, a mennyiség 13-14 ezer tonna körül alakul évente.

A KSH adatai szerint a friss vagy hűtött uborka külkereskedelmi egyenlege negatív volt az elmúlt években. A behozatal – elsősorban Németországból és Spanyolországból – 7 százalékkal 12,1 ezer tonnára csökkent, a kivitel 13 százalékkal 3,6 ezer tonnára nőtt 2017-ben az egy évvel korábbihoz képest. A friss vagy hűtött uborka importjának értéke 2,47 milliárd forint, az export értéke 632 millió forint volt 2017-ben.
Az apró uborka külkereskedelmi egyenlege pozitív volt az elmúlt években. A kivitel – elsősorban Németországba, Csehországba, Lengyelországba és Ausztriába – 32 százalékkal 6,8 ezer tonnára csökkent, míg a behozatal 141 százalékkal 1,8 ezer tonnára nőtt 2017-ben az egy évvel korábbihoz képest. Az apró uborka exportjának értéke 1,49 milliárd forint, az import értéke 256 millió forint volt 2017-ben, az 1,8 milliárd forintos külkereskedelmi aktívum 1,23 milliárd forintra csökkent egy év alatt.
Az elmúlt évek során az ecetes uborka exportvolumene tovább csökkent, 12 százalékkal 9,6 ezer tonnára, ugyanakkor az értékét tekintve nem változott számottevően, és 1,9 milliárd forint volt 2017-ben.
A Budapesti Nagybani Piacon a kisebb méretű (3–6 cm) berakó uborkát 7 százalékkal magasabb, 286 forint/kilogramm áron értékesítették, a nagyobb (9–14 cm) méretűt 23 százalékkal magasabb, 255 forint/kilogramm termelői áron kínálták 2017-ben, mint egy évvel korábban. A kisebb méretű kígyóuborka termelői ára 8 százalékkal 310 forint/kilogrammra csökkent, míg a nagyobbé 3 százalékkal 375 forint/kilogrammra emelkedett ugyanekkor.
Az év első hónapjaiban a spanyolországi kígyóuborka dominál, amelynek nagykereskedelmi ára alacsonyabb volt, mint egy esztendővel ezelőtt. A belföldi kígyóuborka a 8. héten jelent meg a kínálatban, és termelői ára (639 forint/kilogramm) 7 százalékkal csökkent 2018 8–13. hetében 2017 azonos időszakához viszonyítva. A belföldi berakó uborka a 12. héten jelent meg a kínálatban 800 forint/kilogramm termelői áron.

Forrás: AKI

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Uborka a piacon Évente egyre több, 2013-ban összesen 65 millió tonna uborka termett a világban. Az EU súlya a globális termelésből csekély, mindössze 4 százalék. A ma...
Ne késlekedjen, ideje elültetni a palántákat Beindult az élet a piacokon, egyre több magyar termék jelenik meg. Egyelőre az epret keresik és veszik is a legtöbben, de már a lecsónak való paprika ...
Végre valamiben hozzuk a nyugat-európai színvonala... Nem kell eget rengető dologra gondolni, csupán az uborkafogyasztásunk emelkedik olyan szinten, ahogyan az történik Nyugat-Európában is. A termelésünk ...
Mindenkit lenyomtak a Microsoft mesterségesen term... A hollandiai Wageningeni Egyetemen az Autonomous Greenhouse Challenge nevű versenyen vizsgálták a mesterséges intelligencia felhasználási lehetőségeit...
Egy különleges zöldség Olaszországból, aminek még ... Jó előjelekkel kerül kereskedelmi forgalomba Olaszországban egy vadonatúj zöldségféle, a dinnye és az uborka hibridje. Alakja inkább az uborkára haso...
Bajban a magyar konzervuborka: már a hazai piacot ... Már nem tudják ellátni a gazdák a Magyarországon termesztett konzervuborkával a hazai piacot, emiatt az egyre több importra szorul. Jelenleg mintegy ...