Az AKI jelentésének fókuszában a műtrágyapiac idei első három hónapja

A műtrágya-értékesítés 2023 első negyedévében az egy évvel korábbi azonos időszakban forgalmazott volumenhez képest 39 százalékkal csökkent. Bár az értékesítési átlagárak 2023 első negyedévében folyamatosan mérséklődtek, a műtrágyák iránti kereslet jóval elmaradt az időszakra jellemző forgalomtól. A vizsgált termékek értékesítési átlagára a Fozát 480 kivételével nőtt (+12–57 százalékkal).

A tárgyidőszaki árak az előző év ugyanazon időszakához képest még mindig 10–40 százalékkal magasabbak voltak, bár néhány termék ára a tavalyi szintre mérséklődött (szuperfoszfát, karbamid). A növényvédő szerek esetében a 2023. I–III. havi adatok szerint a megfigyelt termékekből 37 százalékkal kevesebbet vásároltak a gazdák, mint egy évvel korábban ugyanebben az időszakban. A különböző kategóriák közül a gombaölők értékesített volumene nem változott 2022 első negyedévéhez mérten, ezzel szemben a rovarölőké 35, míg a gyomirtóké 37 százalékkal csökkent.

A megfigyelt termékek (műtrágya, növényvédő szer) körét úgy alakították ki, hogy a leggyakrabban felhasznált kemikáliák kerüljenek be a felmérésbe. Az adatszolgáltatásra kijelölt vállalkozások a műtrágya- és növényvédőszer-piac értékesítési volumenének közel 80 százalékát fedik le.
A megfigyelt termékek (műtrágya, növényvédő szer) körét úgy alakították ki, hogy a leggyakrabban felhasznált kemikáliák kerüljenek be a felmérésbe. Az adatszolgáltatásra kijelölt vállalkozások a műtrágya- és növényvédőszer-piac értékesítési volumenének közel 80 százalékát fedik le. (Fotó: Pixabay)

Növekedtek az átlagárak

A vizsgált termékek értékesítési átlagára a Fozát 480 kivételével nőtt (+12–57 százalékkal) 2023 első három hónapjában az előző év első negyedévéhez képest. A legnagyobb mértékben a Wing P ára, míg a legkisebb mértékben a Mospilan 20 SG-é emelkedett. Az egyéni gazdaságok és a társas vállalkozások 385 milliárd forint értékben vásároltak új mezőgazdasági gépeket és eszközöket 2022-ben, ez 65 százalékkal haladta meg a 2021. évi forgalmat. A gazdálkodók 80 milliárd forintot fordítottak alkatrészekre, ami 12 százalékos növekedés az egy évvel korábbi időszakhoz képest.

Az AKI szerepvállalása, múltja és jelene

A Statisztikai Jelentések adatfelvétele a 2016. évi CLV. statisztikai törvény felhatalmazása alapján kiadott kormányrendelet előírásai szerint kötelező, figyelemmel az 1185/2009/EK rendeletre. Az adatok összesítése után a kiadvány havonta jelent meg, 2021-től csak negyedévente publikálják. A mezőgazdasági inputok havi forgalma a https://asir.aki.gov.hu/web_public/general/home.do  honlapon keresztül havi rendszerességgel követhető nyomon táblázatos formában.

A rövid összefoglalók megtalálhatók minden hónapban a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) és az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) közös kiadványában, a Piaci és Árinformációkban is. A statisztikai jelentés célja, hogy a hazai mezőgazdasági inputok havi forgalmáról (értékbeni) átfogó képet nyújtson a szakmai érdeklődők számára.

Az AKI az Országos Statisztikai Adatfelvételi Program (OSAP) keretén belül gyűjti az információkat. A termelőeszközök (inputok) áruforgalmi jelentése című adatgyűjtés több mint 25 éve kezdődött. Az adatszolgáltatói teher csökkentése érdekében 2008-tól az adatgyűjtés gyakorisága haviról negyedévesre változott, majd 2014 januárjától a megfigyelési kör szűkítésével visszatértek a havi rendszerességre (műtrágya, növényvédő szer, mezőgazdasági gé[1]pek).

Közel 80 százalékos lefedés

A megfigyelt termékek (műtrágya, növényvédő szer) körét úgy alakították ki, hogy a leggyakrabban felhasznált kemikáliák kerüljenek be a felmérésbe. Az adatszolgáltatásra kijelölt vállalkozások a műtrágya- és növényvédőszer-piac értékesítési volumenének közel 80 százalékát fedik le.

2021-től a műtrágyafélékhez két terméket vettek fel, míg a növényvédő szerekhez 14 különböző hatásmechanizmusú vegyszert. A bővítés célja, hogy minél több olyan termék értékesítési átlagára kerüljön publikálásra, amely a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) által engedélyezett (növényvédő szerek esetében) kategóriában található, illetve amelyekkel éves szinten nagy forgalmat bonyolítanak.

(Forrás: aki.gov.hu)  

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Védekezésre nem alkalmazható növényvédőszerek... Időszerűek a növény védőszeres kezelések, azonban nem minden szer engedélyezett. Sok  szer kárt okozhat a méh állományban és más populációkban i...
MÁRTON JÓZSEF DÍJ a Fenntartható Magyar Mezőgazda... Mindig örülünk, ha a mezőgazdaságban olyan önálló kezdeményezések jönnek létre, amelyek a jobb életet, a kiszámítható fejlődést támogatják. Különösen ...
Július 1-től bírságot ér a parlagfű! A parlagfű nagyon sok ember életét keseríti meg, emellett nem kis terhet ró az egészségügyre sem. Évek óta szervezett keretek között igyekeznek vissza...
GMO: Áldás vagy csapás? Kb. 2 hete adtunk hírt azokról a szerencsétlen indiai eseményekről, tragédiákról melyek hátterében a GMO ( genetikailag módosított növények) ipari alk...
Növény-egészségügyi vizsgálatok támogatása Az egyes növény-egészségügyi vizsgálatok vissza nem térítendő támogatása június 24-től csak az új formanyomtatványon igényelhető. A „Kifizetési kérel...
5 jó tanács, mit és hogyan ültessen Új, még nem próbált növényt termesztene, vagy most vágna bele először a zöldségtermesztésbe? Olvassa el, mi az az 5 tanács, amelyeket mindenképpen érd...