Átlagos a napraforgó termésátlaga, ám alacsony az ára

Az idén közel 700 ezer hektáron elvetett napraforgó termésátlaga az aszály miatt nem lesz kimagasló, de a nagyjából 1,8-2 millió tonnából azért bőven marad exportra is.

A NAKlapnak nyilatkozó megyei kamarai elnökök beszámolói szerint a termésátlagok csökkenése mellett a felvásárlási árak visszaesése is megfigyelhető. A hírt az Agrofórum oldala írta meg.

Hajdú-Bihar: nem túl jó a napraforgó termésátlaga

A tavalyi évhez hasonlóan idén is október első hetében fejezték be a gazdálkodók a napraforgó betakarítását – mondta Szabó Sándor, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Hajdú-Bihar megyei elnöke. A betakarítás alatt többször kisebb, kétszer pedig nagyobb mennyiségű csapadék is hullott a megyében. Volt, hogy ezek 4–5 napra is megállították a munkálatokat. De minőségromlás és betakarítási veszteség ennek ellenére nem volt tapasztalható – folytatta.

Átlagos lett a napraforgó termésátlaga a Hajdúságban is - Fotó: Pixabay, annca
Átlagos lett a napraforgó termésátlaga a Hajdúságban is – Fotó: Pixabay, annca

Ugyan a betakarítás rendben zajlott, de több esetben fennakadás volt a szállítmányozásban. A tapasztalatok szerint a túlszigorított szabályok miatt egyre több gépkocsivezető vált tevékenységet. Ez kihat a munkaszervezésre és növeli a szállítási költségeket. A később, április második felében vetett növények összességében nagyobb termést tudtak adni. A korai vetések 15–20 százalékkal is elmaradtak a jó termésátlagoktól a kezdeti fejlődés időszakában betörő hidegfrontok miatt.

A Hajdú-Bihar megyei átlagtermés 3,25 tonna volt hektáronként. Ez alig haladja meg az előző évi 3,2 tonnás átlagot, és beltartalmi értékek tekintetében sem mondható jobbnak – mondta Szabó Sándor.

A kialakult árak ugyanakkor nem érik el az egy évvel ezelőttieket. Amíg tavaly 98–110 ezer forintot adtak a napraforgó tonnájáért, az átvételi ár jelenleg 88–91 ezer forint. Ehhez jön hozzá a szárítási költség, ami az év sajátos jellemzője. Az előző évek legnépszerűbb hibridjei idén is beváltották a hozzájuk fűzött reményeket. Azonban vannak olyan, újabb nemesítésű, nagy termőképességű hibridek a köztermesztésben, amelyekben a genetikai háttér eredményeképpen továbbra is gazdaságosan termeszthető növényünk lehet.

Felfüggesztették az aratást

Könnyebben vészelte át az aszályt a kései vetés Jász-Nagykun-Szolnok megyében. A tavalyi évhez viszonyítva a termésátlagok hasonlóak vagy minimális mértékben emelkedtek a megyében: 2016-ban hektáronként 2,708 tonna volt, míg idén az érték 80 százalékos betakarítási szint mellett 2,782 tonna volt. A napraforgó termésátlaga nem múlta túlzottan felül az előző esztendőt, ez a szélsőséges aszályos időjárás miatt volt.

Az aratást szeptemberben a nagyobb esőzés miatt egy hétre fel kellett függeszteni – mondta Hubai Imre Csaba, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara megyei elnöke.

A megyében a napraforgótermés mennyisége területenként eltérő – folytatta. Azokon a területeken, ahol időben, megfelelő állapotú talajba került a napraforgó, jó termést takarítottak be. A napraforgó igényli a jó minőségben elvégzett vetést, a vetés közben elkövetett hibák később már nem hozhatók helyre. A későn vetett napraforgó ebben az évben jobban elviselte az aszályos időjárást, mivel a fenológiai fejlettségi állapota aszálykor szemtelítődés előtt állt. Ellenben az időben elvetett napraforgó éppenhogy a szemtelítődés idejében volt. A napraforgót a talajadottság befolyásolta még, egy könnyebb homokos talajon a nyári aszályos időben hamarabb „felsült” az állomány, mint egy mélyebb fekvésű, kötöttebb talajon – mondta Hubai Imre Csaba.

A felvásárlási árak Jász-Nagykun-Szolnok megyében is a tavalyi alatt vannak. Míg 2016- ban 92–96 ezer forintot adtak a napraforgó tonnájáért, addig a felvásárlók ennél nagyjából 5 százalékkal kevesebbet fizetnek.

Azok a termelők jártak jobban, akik hamarabb lekötötték a napraforgót 100 ezer forint tonnánkénti ár környékén. Továbbá a magas olajsavas napraforgót termelők is többet kaphattak a termésükért, tonnánként 102 ezer forint környékén – zárta gondolatát Hubai Imre Csaba.

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Fontos olajnövényeink múltja és jelene Legfontosabb olajnövényeink a napraforgó és a repce. Cikkünkből sok érdekesség kiderül, többek között az említett növények származása és magyarországi...
Mi történik jelenleg a szántóföldeken? Örülhet a gazdák nagy része, március második felére jelentősen csökkent a belvízzel borított földterületek nagysága, így akadálytalanul folyhatnak a m...
Vetések, munkálatok – zalai körkép Zala megyében a  napraforgó- és a kukoricaföldek több mint 80 százalékán földbe került már a mag. Süle Katalin tájékoztatása szerint a napraforgót 498...
Mit kezdjünk a napraforgógyilkos Mezei acattal? A szántóföldeken tevékenykedő napraforgós és kukoricás gazdák biztosan ismerik ezt a gyomnövényt. A Mezei acat (Cirsium arvense) az egyik legnagyobb v...
Betakarítás 2015 – második felvonás Elkezdődtek az őszi betakarítási munkák az országban. A gazdálkodók a legnagyobb ütemben most a napraforgó betakarítását végzik. Eddig az olajos növén...
Végefelé közeledik a napraforgó betakarítása Zaláb... Zala megyében a 6420 hektáron termelt napraforgó csaknem háromnegyedét már learatták, a növény minőségi paraméterei megfelelnek az előírásoknak. A nap...