Asszonyélet – kinek gyom, kinek étel

Régen az emberek sokkal inkább rá voltak utalva a vadon termő növényekre, mint manapság. Amit ma gyomnak nézünk, azt régen sokan fogyasztották, sőt, a bio- és reforméletmóddal foglalkozó boltok polcain ma is megtalálható némelyik ilyen növény. Íme, néhány ötlet, mivel dobhatja fel ételeit.

Nagy csalán

A nagy csalán szinte minden kertben megterem. Elsőre mindenkinek a kellemetlen érzés jut róla eszébe, amit az érintése okoz. Azonban ezen kívül máshogyan is gondolhatunk rá, egyebek közt ételt is készíthetünk belőle. Felhasználható főzeléknek, levesekbe, vagy akár salátákba is. Gyógyteája vértisztító hatású, valamint serkenti a veseműködést is.

A nagy csalán szinte minden udvarban megtalálható
A nagy csalán szinte minden udvarban megtalálható

 

Tipp: felhasználás előtt tegyük forrásban lévő vízbe fél percre a növényt!

Mezei sóska

Nevéből is látható, hogy ez a növény a termesztett sóska vadon termő őse. Leveleinek igen magas az oxálsav tartalma, ezért inkább csak ízesítésre használjuk. Omlettbe keverve, lencsefőzelékhez, vagy burgonyás ételekhez kiválóan illik az íze.

Gyermekláncfű

Ezt a fehér tejnedvű növényt szinte minden ember ismeri, de azt sokan nem tudják, hogy minden része fogyasztható, még akár nyersen is. Virágzást megelőzően gyökere megfőzve saláták alapanyaga lehet, fiatal levelei hasonlóképpen hasznosíthatóak.

Mezei katáng

A mezei katáng tavasszal gyűjtött növényi részei kesernyések, ezért sokan nem kedvelik ezt a növényt. Ősszel, tél elején viszont változik a helyzet. Zsenge levelei főzeléknek kiválóan alkalmasak, a növény gyökerét megszárítva, lepörkölve és megőrölve pedig első osztályú pótkávét kaphatunk.

Nagy- és lándzsás útifű

Zsenge leveli feldolgozás nélkül, az idősebb levelek pedig az erek eltávolítását követően, salátaként vagy főzelékként kerülhetnek az asztalra. A nagy útifű zsenge hajtásainak íze a spárgáéra emlékeztet, néhány perc párolás után már fogyasztható is.

A lándzsás utifű íze hasonlít a spárgáéhoz
A lándzsás útifű íze hasonlít a spárgáéhoz

 

Kövér porcsin

Elsősorban magas C-vitamin tartalma miatt fogyasztották régebben az emberek. Főzelékként és párolva is fogyasztható. Különlegessége abban rejlik, hogy ecetes felöntőlével tartósítva akár savanyúságként is felhasználható.

Forrás: kertlap.hu

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Amikor az ember a tehén konkurenciájává válik a le... Teljesen természetes, hogy haszonállataink legelnek, de kevésbé köztudott, hogy a gyomnövények egyrésze emberi fogyasztásra is alkalmas. A cikkben a ...
Az ágyások közti gaz, amelyért súlyos ezreket fize... Amit a palánták között a kertben gyomnak látunk, lehet, hogy értékes és ehető növény, amelynek hatóanyagaiért a patikában súlyos ezreket adunk ki. Sz...