Amikor néhány zöldség már drágább a húsnál – itt tartunk…

Az árakat a kereslet és a kínálat mozgatja alapvetően, de egyes ágazatok támogatottsága és a mezőgazdaságban (főleg a szabadföldi növénytermesztésnél) az időjárás is jelentős befolyással lehet az árakra. Hiszen ha valamiből sok terem országosan, vagy globálisan, az általában olcsóbban értékesíthető, amiből meg kevesebb terem, de nagy rá a kereslet, annak az ára felfelé kúszik.

 Emellett az árakat a trendek is befolyásolják, kertészeti példát említve a mediterrán országok lakói sokkal nagyobb zöldségfogyasztók, mint mi, magyarok vagyunk, tehát nálunk ha nincs a tányéron zöldség, az nem akkora katasztrófa – sajnos…

Az is áremelő tényező, ha az adott zöldséget-gyümölcsöt nem akkor vásárolnánk amikor annak szabadföldi szezonja van
Az is áremelő tényező, ha az adott zöldséget-gyümölcsöt nem akkor vásárolnánk amikor annak szabadföldi szezonja van (Fotó: Pixabay)

Borult a régi trend

Petrezselyem 1200, szamóca 3000, csirkecomb 600, sertéskaraj 1600… Borult a régi trend, hogy a növényi élelmiszerek olcsóbbak, az állati termékek pedig mindenképp drágábbak. Ez már nem mindig igaz… – sorolja keserűen a magyarmezogazdasag.hu.

Az is áremelő tényező, ha az adott zöldséget-gyümölcsöt nem akkor vásárolnánk amikor annak szabadföldi szezonja van. Régen nem volt drága a paradicsom nyáron, amikor szabadföldi termesztésből származott. Napjainkban ez az üzletek állandó választékát képezi, de azt meg kell fizetni, hogy fűtött üvegházban terem, és februárban is a tányérunkra kerülhet…

Ma már egyes zöldségek és gyümölcsök ára magasabb, mint a húsé…

Hamis húsleves – már nem éri meg

Érdekes átrendeződés figyelhető meg a mezőgazdasági termékek árában. Régen alapvető volt, hogy a növényi termék olcsóbb, mint az állati alapú, hiszen az állatihoz előbb megtermelik a növényi takarmányt, amit aztán megetetnek az állattal, tehát ez költségesebb. A hamis húsleves is zöldségekből készült régen, ma már nem biztos, hogy megéri zöldéggel helyettesíteni a húst, hiszen esetenként az sem olcsóbb… Sőt!

Sokszor olcsóbbak egyes állati termékek, mint a növényiek. A zöldségek-gyümölcsök magas ára bizonyos szempontból érthető: a fűtött üvegházi növényeknek nagyobb a termelési önköltségük, a helyenként vagy részben elfagyott és kevesebbet termő gyümölcsöknek magasabb lesz az áruk, hiszen kisebb a mennyiség belőlük a piacon…

A konyhakert ármérséklő tényező volt

A logika azt diktálná, hogy az árak változásában az is közrejátszhat, hogy míg 30-40 éve szinte minden kertes háznál volt konyhakert, ezért akkor kisebb volt a kereslet a zöldségekre-gyümölcsökre, így ez alacsonyabban tartotta az árukat.

Most már szinte senki nem termel saját ellátásra, még a kertes házánál sem, ezért az emberek többsége mindent vásárol, ami elvileg felhajtotta az árakat (ha nincs nekünk, akkor meg kell venni alapon) – gondolhatnánk. De ez nem így van…

Csak a harmada a termelőé

A piackutatási adatok alapján az látszik, hogy a zöldség-gyümölcs vásárolt mennyiségében folyamatos csökkenés van az utóbbi években.

A termelő jobban jár, ha közvetlenül értékesít, mert ha viszonteladó is képbe kerül, akkor a termelőnek a fogyasztói árnak csak körülbelül harmada jut

A kertészeti termékek termelési költségei folyamatosan növekednek, egyre drágább a munkaerő, egyre drágábbak a termeléshez szükséges inputanyagok
A kertészeti termékek termelési költségei folyamatosan növekednek, egyre drágább a munkaerő, egyre drágábbak a termeléshez szükséges inputanyagok (Fotó: Pixabay)

(fólia, növényvédőszer, tápanyag-utánpótlás stb.) ennek ellenére a termelői árakban nem feltétlenül tapasztalható növekedés, idén is több termék esetében kevesebb pénzt kap a termelő az árujáért, mint mondjuk tavaly ilyenkor.

Egyre több a panasz a kereskedelmi gyakorlatra, egyre növekszik az árrés, amivel a kereskedelem dolgozik. A termelők körülbelül a harmadát kapják annak, amivel a fogyasztó a boltok árcéduláján találkozik. De a termelők kényszerhelyzetben vannak, a romlandó terméket el kell adni, és ezt jól tudja a másik oldal is…

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Zöldség, gyümölcs adomány felhívás Alkalmanként szívesen adunk hírt adománygyűjtésről, hiszen mindannyian tudjuk, mennyien szorulnak rá, hogy mások segítségével éljenek. Most a Kiscsill...
Disznó- és csirkehús helyett sáskát fogunk enni... Komoly problémákat okozhat a jövőben a növekvő társadalom hússzükségletének biztosítása. Szakértők szerint a jelenleg tömegesen tenyésztett és fogyasz...
Húsnagykerben csapott le a Nébih – 9 tonna húst fo... Az élelmiszerágazatban a termékek jelölése kiemelten fontos annak érdekében, hogy nyomon követhető legyen a származásuk és ’életútjuk’ akár a vevő szá...
Húst hússal lesz az új divat Az élelmiszertermelés komoly kihívás előtt áll, mivel a következő évtizedekben az élelmiszer iránti kereslet 70%-kal is nőhet, miközben jelentős étren...
Az EU tesz róla, hogy eggyel kevesebb gond miatt f... Nem is gondolnánk, hogy egy kiadós fejfájást akár egy kiadós étkezés is okozhat. Kutatók ugyanis felfedezték, hogy némely élelmiszeradalék túlzott has...
Milyen termékek kerüljenek az 5 százalékos áfakörb... Szeptemberre hívták össze azt az egyeztetést, melynek keretében szó lesz, mely termékek kerüljenek a jövőben az 5 százalékos áfakörbe. A döntést az ag...