Alig kezdődött el, mégis sokkal hamarabb befejeződhet a szamócaszezon

A szamóca idei szezonja megint nehézségektől terhelt itthon. A tavaszi fagyok ugyan nem károsították számottevően a gyümölcsöt, a májusi hűvös, esős idő lassította az érését. Ráadásul megjelentek rajta a gombás betegségek is, ami terméskiesést okozhatott. A szezon hamarosan véget érhet azok után, hogy még éppen hogy elkezdődött.

Sokak számára meglepő lehet, de a szamóca a világon a legnagyobb mennyiségben termelt bogyós gyümölcs, termése az elmúlt tíz évben 57 százalékkal nőtt, és elérte a 9,2 millió tonnát. A legnagyobb termelőnek számító Spanyolországban, Andalúziában (Huelvában) termelik az ország szamócatermésének 90 százalékát. Az ország szamócaexportja az EU belső piacára 23 százalékkal 122,3 tonnára nőtt az első negyedévben az előző év azonos időszakához képest. Franciaországban a szamócafogyasztás növekedése miatt a termelők visszavonulnak az exportpiacokról és inkább a belföldi piacokat látják el szamócával. A francia agrárminisztérium jelentése szerint 3344 hektáron az előző évihez képest 15 százalékkal több, azaz 59,5 ezer tonna szamóca teremhet 2019-ben. Németországban az alma után a második legjelentősebb gyümölcsfaj a szamóca, amelynek termőterülete tovább nőtt az idén. A németországi nagybani piacokon a német szamóca nagykereskedelmi ára a 22. héten átlagosan 3,1 euró/kilogramm körül alakult. A holland szamócát 3,07 euróért, az olaszországit 2,5 euróért, a spanyolországit 2,3 euróért kínálták kilogrammonként ugyanekkor.

Az itthon megtermelt szamóca 90 százalékát belföldön fogyasztják el (Fotó: Pixabay, RitaE)
Az itthon megtermelt szamóca 90 százalékát belföldön fogyasztják el (Fotó: Pixabay, RitaE)

Az Európai Bizottság adatai szerint a közösségben a szamóca átlagos nettó termelői ára (2,03 euró/kilogramm) áprilisban 21 százalékkal alacsonyabb volt, mint az előző év azonos időszakában (2,58 euró/kilogramm), Franciaországban volt a legmagasabb (5,70 euró/kilogramm), míg Spanyolországban a legalacsonyabb (89 eurócent/kilogramm) szinten.

Az EU évente átlagosan 35 ezer tonna szamócát importál a harmadik országokból. A legnagyobb mennyiségben Marokkóból érkezik szamóca, illetve lényegesen kisebb volumenben megjelenik az Egyiptomból, a Törökországból és az USA-ból származó szamóca is. Az idei év első negyedévében a harmadik országokból 41 százalékkal 22,4 ezer tonnára nőtt a behozatal az előző év azonos időszakához képest, ezen belül Marokkóból 54 százalékkal több, 16,8 ezer tonna érkezett.

A KSH adatai szerint Magyarországon az elmúlt években 700-800 hektárról 5-6 ezer tonna szamócát takarítottak be. A tavaszi fagyok nem károsították számottevően a szamócát. A májusi hűvös, esős idő lassította a gyümölcsök érését, illetve megjelentek a gombás betegségek is, ami terméskiesést okozhatott.

Az országban megtermelt szamóca 90 százalékát belföldön fogyasztják el. Magyarország szamóca-külkereskedelmi egyenlege negatív. Jelentős az import, a magyar termés körülbelül felét teszi ki. A behozatal 5 százalékkal 3084 tonnára csökkent 2018-ban az előző évihez képest, a szamóca 47 százaléka Spanyolországból érkezett. A beszállítások jelentős része a magyar szezon előtt, április–májusban realizálódik. A magyarországi szamócatermés kis hányadát szállítják külpiacokra, a friss termék fele Ausztriába került az elmúlt évben. Magyarország szamócaexportja 52 százalékkal 10,1 tonnára csökkent 2018-ban az előző évihez képest.

A Budapesti Nagybani Piacon a görögországi szamóca az év elején jelent meg a kínálatban, amelyet a magyar termék piacra lépéséig (13. hét) 7 százalékkal magasabb nagykereskedelmi áron (1647 forint/kilogramm) értékesítettek, mint egy esztendővel korábban. A 21–22. héten – ellentétben az előző év azonos időszakával – a magyarországi mellett jelen volt a kínálatban a görögországi szamóca is. A hazai szamóca az idén 4700 forint/kilogramm körüli termelői áron lépett a piacra a 13. héten, és termelői ára a 14–22. hetek átlagában 5 százalékkal alacsonyabb volt (1741 forint/kilogramm) az elmúlt év azonos időszakának átlagárához képest.

A budapesti fogyasztói piacokon a 14. héten átlagosan 5600 forint/kilogramm áron jelent meg a magyarországi szamóca, amelynek a kínálat bővülésével a 22. hétre 900–980 forint/kilogrammra esett az ára.

A bécsi nagybani piacon a magyar szamóca a 16. héttől van jelen, amelynek ára a 22. héten 4 euró/kilogramm volt, az ausztriai (3-4 euró/kilogramm), a belgiumi (4,5-7,4 euró/kilogramm), a görögországi (2,5 euró/kilogramm), az olaszországi (3 euró/kilogramm) és a spanyolországi (3,6 euró/kilogramm) termékek mellett.

Forrás: NAIK-AKI

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Belföldi gyümölcsárak a budapesti fogyasztói piaco... Megérkeztek a 22. heti árak a budapesti fogyasztói piacokról. Összeállításunkba a Fehérvár úti, a Fény utcai, a Fővám téri és a Lehel téri piac került...
Vidéki nagybani piacok: a belföldi gyümölcsök brut... Cikkünkben a debreceni, kecskeméti, miskolci és szegedi nagybani piacok 22. heti árait vesszük górcső alá. Néhány esetben, jelentős különbségek vannak...
Budapesti fogyasztói piacok: a belföldi gyümölcsök... Az Idared alma ára a Fehérvári piacon jelentősen csökkent, a múlt heti 248 forint/kilogrammos ár 198 forint/kilogrammra esett. A Fény utcai piacon vis...
Szamóca piaci körkép itthon és az Európai Unióban... A hazai szamóca ára jóval olcsóbb, mint tavaly ilyenkor, ami az átlagosnál korábbi érésnek köszönhető. Az EU főbb szamócatermesztő országaiban jók a t...
Aprócska változás a gyümölcsárakban Körülbelül 3 százalékkal lettek drágábbak az importból származó gyümölcsök a Budapesti Nagybani Piacon. Persze nem minden esetben történt áremelkedés....
Már tart az eperszezon – mire kell figyelni? Legkorábbi szabadföldi gyümölcs Magyarországon a szamóca, közkeletű, de téves nevén az eper. Termesztése nem bonyolult, ha odafigyel rá a gondos gazda...