Pályázatok, támogatások – 2015-ben ezekre pályázhattunk! IV.rész

2015 a támogatások éve volt a mezőgazdaságban, rengeteg pályázat került kiírásra és sok gazda jutott vissza nem térítendő uniós vagy éppen állami támogatáshoz. Cikksorozatunkban összefoglaljuk, milyen támogatásokat vehettek igénybe idén a termelők. A negyedik részben az utolsó negyed éves ciklust tekintjük át.

Október

Október első hetében érkezett a hír, mely szerint 2016-ban 3,8 milliárd forinttal támogatják a gazdák piacra jutását. A támogatás a vidékfejlesztési program keretében kerülhet a gazdálkodókhoz. A program segíteni kívánja a termelőket többek között szakképesítés megszerzésében, a piacra jutásban, valamint a marketing és az agrártermékek fejlesztésében is. Ezzel a közleménnyel párhuzamosan a földművelésügyi miniszter kiadta az aszályközleményét. A közlemény értelmében az ott feltüntetett járások kivételével országos szintű aszályhelyzet bejelentésére került sor. A bejelentés azért volt fontos, mert csak ennek tudatában kaphattak idén a gazdák kárenyhítő juttatást.

Október 8-án megjelent a felhívás az ökológiai gazdálkodás támogatásáról. A felhívásból kiderült, hogy mintegy 51 milliárd forint támogatást kaphatnak azok a gazdák, akik áttérnek ökológiai gazdálkodásra, vagy annak fenntartására kérnek támogatást. Ezen a napon megjelent az AKG kifizetési felhívás is, amelyre az aktív mezőgazdasági termelők pályázhatnak meg. Részleteket a felhívásról ITT olvashat! Szintén ezen a napon látott napvilágot a hír, mely szerint 160 ezer forintos támogatást kapnak hektáronként a cukorrépa-termesztők. A támogatásra szánt 2,5 milliárd forintos keretösszeg 400 gazdálkodó között került szétosztásra.

Lélegzetvételnyi szünet után, október 16-án újabb hírt kaptak a gazdák: megkezdődött a területalapú támogatások előlegének kifizetése. A jogosult gazdálkodók a támogatás 70 százalékát kapták meg előlegként.

A szőlészek szerkezetátalakításhoz kaptak támogatást
A szőlészek szerkezetátalakításhoz kaptak támogatást

 

Október utolsó támogatási hírei a szőlészeknek és a tejesgazdáknak szóltak. Október 27-én jött a hír, mely szerint megkezdődött a szőlőültetvény szerkezetátalakítási támogatások kifizetése az arra jogosult termelőknek. A támogatásra összesen 8,3 milliárd forintos uniós keretösszeg állt rendelkezésre. Ezzel párhuzamosan a sajtkészítéssel foglalkozó gazdák is jó híreket kaptak, ugyanis megkezdődött a sajtok magántárolására indított rendkívüli támogatás igénylése. A pályázatokat 2016. január 15-ig lehet benyújtani.

November

November 11-én a dohánytermelők figyelték a híreket, ugyanis őket érintette a legfrissebb közlemény. Ugyanis újabb támogatásra nyújthattak be pályázatot, most a dohányszárítók üzemeltetésére kaphattak plusz pénzt. Ugyanezen a napon az állattenyésztők, pontosabban a kecsketenyésztők kaptak jó híreket. Anyakecskék tartásához írt ki pályázatot az illetékes hivatal. A támogatás vissza nem térítendő, csekély összegű.

A támogatott kecske boldog kecske :)
A támogatott kecske boldog kecske 🙂

 

November 13-án kiderült, a közeljövőben több támogatást is kiírnak, amellyel a zöldségtermesztőket tudják segíteni. Decemberben egy 32 milliárd forint keretösszegű támogatás kerül meghirdetésre, amellyel a technológiai fejlesztéseket kívánják majd támogatni. 2016 elején 22 milliárd forintos támogatást írnak ki ültetvénytelepítéshez, valamint kármegelőző beruházásokra és öntözőrendszerek telepítésére. Később még egy 30 milliárd forint összegű pályázatra is számíthatnak a gazdák üveg- és fóliaházak létesítésére.

November 20-án újabb támogatásról szóló hírek láttak napvilágot, ezúttal a haltenyésztőkre figyelt az ország. 400 millió forintnyi összegre pályázhattak a haltenyésztők, melyet szabadon felhasználhatnak bármire.

November 23-án trágyatárolók létesítéséről szóló pályázat kavarta fel a pályázatok állóvizét. A támogatásra azok a gazdák pályázhatnak, akik nem tudták a törvényileg meghatározott határidőre elkészíteni a trágyatárolójukat. Részleteket Itt olvashat!>>

Nyúltenyésztők is kaptak a jóból, pontosabban a tenyésznyulakat tenyésztésbe állító gazdák számára érkezett egy támogatás. A vissza nem térítendő, csekély összegű támogatást azok vehetik igénybe, akik 2015. január 1. és 2015. június 30. között tenyésztésbe állítottak nyulakat és még nem kaptak utánuk támogatást. Jelen támogatás mértéke egyedenként 2000 forint.

December

December már nem volt igazán a támogatások hónapja, azért érdekes és fontos hírek még ekkor is napvilágot láttak. December legelején egy összesítőt olvashattak a gazdák, mely szerint 150 milliárd forint összegű támogatás ütötte idén a gazdák markát, sőt, decemberben további 200 milliárd csordogálhat át az érintettek számlájára. Ennek egyik része az anyakecske támogatás, amely esetében a kecsketartók anyakecskénként 7000 forintos támogatásban részesülhettek.

Idén tényleg mindenki kaphatott támogatást!
Idén tényleg mindenki kaphatott támogatást!

 

A zöldség- és gyümölcstermesztők is jó hírt kaptak december elején, ugyanis a termelői szervezetek számára került kiírásra egy pályázat. Ezt követően a sertéstenyésztők részére is meghirdettek egy állatjóléti támogatást, melynek keretében több féle jogcímen is pénzhez juthattak a gazdák.

A sertéstámogatással egyidőben a baromfitenyésztők is pályázhattak állatjóléti támogatásra, amely a sertéstartók támogatásához hasonlóan vissza nem térítendő volt.

December 18-án jött a hír, amely szerint megváltozott a trágyatárolók létesítéséhez igényelhető támogatás pályázatának beadási határideje. Egyéni pályázó továbbra is 50, kollektív beruházás után pedig 100 millió forint lehet a támogatás maximális mennyisége. A beadás és a kifizetés módja nem változott, továbbra is szakaszosan lehet pályázni a támogatásra. A módosított határidőket ITT olvashatják!

Újabb jó hír volt a gazdáknak, hogy december végére még 2 megnyíló támogatásra lehet számítani. A védett, őshonos mezőgazdasági állatfajták genetikai állományának úgynevezett in situ megőrzésére várhatóan 14 milliárd Ft-os keret jut, míg a ritka és veszélyeztetett növényfajták genetikai erőforrásainak és egyes mikroorganizmusok ex situ megőrzéséhez kiírt pályázat forrása várhatóan mintegy 4 milliárd Ft lesz.

Végül egy negatív hír: nem minden gazda kapta meg a várt területalapú támogatását decemberben, vagy nem annyit kaptak, amennyire számítottak. Ennek okát cikkünkben olvashatják!

Cikksorozatunk első részét ITT olvashatja el, második részét IDE, harmadik részét pedig IDE kattintva találja meg!

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Magyar földet magyar gazdának – itt az új földtörv... Hosszú hétvégén innen, mezőgazdasági napokon túl, ahol a vis maiort már elektronikusan is be lehet jelenteni, életbe lépett az új földtörvény és folyt...
A zöldséghajtatás technológiai korszerűsítése... A mezőgazdaságban kiemelt szerepe van a különböző fejlesztéseknek, manapság már sok hazai termelőnek és befektetőnek fontos, hogy a legkorszerűbb zöld...
Figyelem: Új támogatási lehetőség nyúltartóknak!... Tenyésznyulak tenyésztésbe állítására lehet támogatást igényelni a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatalnál 2014. július 1-től július 31-ig. A tá...
Nyúltartók figyelem: Már csak néhány napig lehet t... A 2014. január 1. és június 30. közötti időszakban tenyésztésbe állított tenyésznyulakra vonatkozó támogatás igénybevételéhez 2014. július 31-ig kell ...
Teltház Hajdúböszörményben Útjára indult szeptember 2-án a Gazdag Gazda Roadshow, Hajdúböszörményben. A csodálatos terem megtelt érdeklődő és információra éhező gazdákkal, amine...
Gazdag Gazda Roadshow – 2. állomás Szeptember 2-án indult, és máris a roadshow felénél tartunk. Múlt hét csütörtökön Szegeden, az Agromehanika Kft-nél vendégeskedtünk. Sokat kérdeztek a...