Agrártámogatások hava: az állattartás, az AKG és a tanyafejlesztés is pénzt kap

Fontos cikkeket írtunk szeptemberben is az agrártámogatások témájáról. Sok pénzre pályázhatnak az állattartók, közelebbről is megnéztük a Green Deal feltételeit és hatásait, leírtuk, hogy megnőtt az érdeklődés a Tanyafejlesztési Program forrásaira és beszámoltunk az anyakecske támogatásról is. Lehoztuk, hogy 360 milliárd forintos keretösszeggel indul az új agrárkörnyezet-gazdálkodási program, valamint megírtuk, hogy a Vidékfejlesztési Program erősödésével 527 milliárdot kap a magyar mezőgazdaság. Ajánljuk olvasásra az októberi hírösszefoglalónkat agrártámogatás kategóriában!

Túl nagy árat kell fizetnünk a Zöld Megállapodásért

Magyarország és a hozzá hasonlóan pesszimistán vélekedő uniós tagországok igazát látszik igazolni egy friss hatástanulmány. Azt vizsgálták, vajon milyen hatással járhat a bevezetni tervezett uniós politika, az úgynevezett Zöld Megállapodás (Green Deal)? Az Európai Bizottság a Green Dealhez készíttetett hatásvizsgálata szerint az agrárium káros­anyag-kibocsátása harmadával sem kisebbedne 2030-ra – 20-35 százalékos szén-dioxid-mérséklést feltételeznek –, az elért csökkenés körülbelül fele pedig a világ más tájain jelenne meg. Ráadásul az öreg kontinensen előállított élelmiszer mennyisége csökken, míg az árak 50-80 százalékkal is emelkedhetnek.

Érkeznek a támogatások a gazdáknak és növekszik a beruházási kedv az állattartásban - Fotó: Magro.hu, CSZS, Érsekvadkert
Érkeznek a támogatások a gazdáknak és növekszik a beruházási kedv az állattartásban – Fotó: Magro.hu, CSZS, Érsekvadkert

Jön a pénz a gazdáknak, növekszik a beruházási kedv az állattartásban

A célzott agrártámogatások következtében növekszik a beruházási kedv az állattartásban – mondta az Agrárminisztérium parlamenti államtitkára a Csongrád-Csanád megyei Kisteleken, az állattartó telepek korszerűsítésére kiírt pályázatok támogatói okiratainak átadásán. Farkas Sándor szerint a rendkívüli érdeklődésére való tekintettel a pályázat eredetileg meghirdetett 50 milliárd forintos keretösszegét 260 milliárd forintra emelték. Eddig 621 fejlesztés támogatásáról döntöttek, még a korábban tervezetnél is nagyobb, 290,5 milliárd forintos összegben.

Farkas Sándor közölte, hogy Csongrád-Csanád megyében a szeptember 7-i időpontig 20 pályázó kapott támogatást, mintegy 10 milliárd forint értékben.

A megye gazdálkodói elsősorban baromfi-, szarvasmarha- és sertéstelepeket építenek, illetve korszerűsítenek, de érkezett kérelem lovasistálló vagy húsgalamb-tenyészet számára alkalmas ingatlan fejlesztésére is. A szarvasmarha-ágazatban csaknem 40 ezer férőhely létesítése, illetve fejlesztése valósul meg a támogatásoknak köszönhetően országszerte. Valamennyi területet figyelembe véve pedig csaknem 400 ezer négyzetméternyi istállót vagy egyéb épületet korszerűsítenek – mondta az államtitkár.

Megugrott az érdeklődés a Tanyafejlesztési Program forrásaira

Az idei évben soha nem látott érdeklődés mutatkozott a Tanyafejlesztési Program iránt, amelynek forrásait éppen ezért az agrártárca csaknem kétmilliárd forintra emelte. A tanya a magyar vidéknek több évszázadra visszanyúló, jelentős gazdasági, települési és társadalomtörténeti múlttal rendelkező öröksége, mely különösen az Alföldön ma is sokaknak nyújt otthont. A tanyák igazodnak természetföldrajzi adottságainkhoz; az itt élő generációk nemzedékről nemzedékre adják át a hazai termesztési-tenyésztési hagyományainkat, a gazdálkodásban megszerzett és felhalmozott tudásanyagot, őrzik tájfajtáinkat, illetve őshonos állatfajtáinkat – írta sajtóközleményében az Agrárminisztérium.

Már benyújtható az anyakecske átmeneti támogatás igénylése

Az anyakecsketartás csekély összegű támogatásáról szóló 26/2014. (XI. 20.) FM rendelet alapján kizárólag 2021. évben vissza nem térítendő átmeneti támogatás igényelhető az anyakecske-tartás jövedelmezőségének javítása érdekében. A támogatás jogosultja az az anyakecskét tartó mezőgazdasági termelő, aki megfelel a rendeletben meghatározott követelményeknek. Az átmeneti támogatás mértéke 8200 forint/anyakecske, azzal, hogy a támogatás országos szinten a tárgyévre vonatkozóan legfeljebb 32 ezer egyed után nyújtható.

Már benyújtható az anyakecske átmeneti támogatás igénylése, aminek mértéke jószágonként 8200 forint - Fotó: Magro.hu, CSZS, Budapest
Már benyújtható az anyakecske átmeneti támogatás igénylése, aminek mértéke jószágonként 8200 forint – Fotó: Magro.hu, CSZS, Budapest

Az átmeneti támogatás általános feltételeit a koronavírus járvány miatt nehéz gazdasági helyzetbe került agrárvállalkozások és élelmiszer-feldolgozást végző vállalkozások részére nyújtandó átmeneti támogatás igénybevételének általános feltételeiről szóló 20/2020. (VI. 19.) AM rendelet írja elő. A támogatási kérelem 2021. szeptember 21. és november 2. között elektronikus úton, ügyfélkapus azonosítást követően az erre a célra rendszeresített elektronikus űrlapkitöltő felületen (elektronikus űrlapkitöltő felület) keresztül nyújtható be a Magyar Államkincstárhoz. Egy kérelmező kizárólag egy támogatási kérelmet nyújthat be.

Közel 6-szoros támogatás: 290,5 milliárd forintból fejlődnek a hazai állattartó telepek

Országosan eddig 621 nyertes pályázat kapott 290,5 milliárd forint támogatást állattartó telepek fejlesztésére – mondta Gödöllőn az Agrárminisztérium parlamenti államtitkára. Farkas Sándor az állattartó telepek korszerűsítésére kiírt pályázat Pest megyei támogatói okiratainak átadásán azt mondta: a célzott támogatásoknak köszönhetően növekszik a beruházási kedv. A 2020-as Állattartó telepek fejlesztésének támogatása pályázat keretösszegét, 50 milliárd forintot 260 milliárd forintra kellett emelni a rendkívüli érdeklődés miatt. Végül a megítélt összeg meghaladta a 290 milliárd forintot. Pest megyében a rendezvény napjáig 24 pályázat részesült pozitív elbírálásban 11,7 milliárd forint támogatási összegben – folytatta a parlamenti államtitkár. Farkas Sándor elmondta, hogy ebből a támogatásból a mezőgazdaság nehéziparának számító szarvasmarha-ágazatban közel 40 ezer férőhely létesítése vagy korszerűsítése valósul meg. Országosan a többi ágazatot – baromfi, sertés, kecske, juh – is figyelembe véve 400 ezer négyzetméter istálló és egyéb építmény épül, vagy újul meg – közölte.

100 milliárd forint motiválja, aki még csak most ébredt

„Divatos szóvá vált a precíziós gazdálkodás, talán kicsit el is koptattuk” – hangzott el azon a szakmai kerekasztal-beszélgetésen, amelyen a témában jártas szakemberek osztották meg tapasztalataikat a hallgatósággal. Hatékonyság, növekedés és szemléletváltás, az ésszerű gazdálkodás érdekében, amihez megfelelő üzemméret és megfelelő tőke szükségeltetik. Az Agrárminisztérium 100 milliárd forint keretösszeggel hirdette meg a mezőgazdaság digitális átállásához kapcsolódó precíziós fejlesztések támogatását célzó pályázati felhívását. Ebben új támogatási célként jelenik meg a precíziós gazdálkodási technológia elterjesztésének a támogatása.

  • A pályázat keretében lehetőség nyílik a szántóföldi és a kertészeti tevékenység végzéséhez szükséges eszközök, gépek beszerzésére.
  • Többek között lehetőség nyílik a traktorok, betakarítógépek, munkagépek, infokommunikációs eszközök beszerzésére, továbbá meglévő traktorok, munkagépek úgynevezett „felokosítására” is.
  • A felhívás kiemelt figyelmet fordít a mezőgazdaság digitális átállásához szükséges szolgáltatások igénybevételének ösztönzésére, így kötelezően megvalósítandó tevékenységként támogatja ezek igénybevételét is.

Könnyítésekkel és 360 milliárd forintos keretösszeggel indul az új agrárkörnyezet-gazdálkodási program

Minél több gazdálkodót kíván érdekeltté tenni a zöld előírások betartásában, ezért indítja 360 milliárd forintos keretösszeggel és megemelt egységtámogatással a következő agrárkörnyezet-gazdálkodási programot az agrártárca. A Bábolnai Gazdanapok egyik kerekasztal-beszélgetésén Feldman Zsolt, az Agrárminisztérium államtitkára elmondta, hogy a most záruló AKG programban 800 ezer hektárral vettek részt a termelők, így a termőterületek jelentős részén vállaltak valamilyen környezetvédelmi kötelezettséget.

A jelenlegi előírások egy része megmarad, és könnyítéseket is tartalmaz az új rendszer.

Az egyik ilyen könnyítés, hogy nem a kérelem benyújtásakor kell igazolni a jogszerű földhasználatot, hanem majd a kifizetéshez. Továbbá, ha a program 3 éve alatt jár le valakinek a földbérlete és nem tudja megújítani valamilyen oknál fogva, az adott területet szankció nélkül kivonhatja a támogatott területből. A vállalásokkal kapcsolatban jelentkező többletköltségeket, illetve az azokból eredő hozamkiesést kompenzálja a támogatás. Ezzel az alapállással kell megállapítani a szabályokat, és miután újraszámolták a támogatásokat, gyepre például a hektáronkénti maximális támogatás több mint 70, szőlőre pedig több mint 50 százalékkal emelkedik.

Összesen 40 milliárd forint keretösszegű pályázattal fejlődhet az ökológiai termesztés Magyarországon

Az ökológiai termesztést 40 milliárd forint keretösszegű pályázati kiírással segítik jövő év január elsejétől – jelentette be az agrárminiszter a Győr-Moson-Sopron megyei Rábcakapiban. Nagy István elmondta, hogy kiemelt cél az ökológiai gazdálkodás ösztönzése és az ökológiai gazdálkodásba vont területek bővülése. A Közös Agrárpolitika vidékfejlesztési támogatásaihoz 2021 és 2027 között 80 százalékos társfinanszírozást biztosítanak.

Összesen 40 milliárd forint keretösszegű pályázattal fejlődhet az ökológiai termesztés Magyarországon - Fotó: Magro.hu, CSZS, Abony
Összesen 40 milliárd forint keretösszegű pályázattal fejlődhet az ökológiai termesztés Magyarországon – Fotó: Magro.hu, CSZS, Abony

A cél, hogy minél több gazdálkodó részt tudjon venni a programban és növekedjen a támogatásba bevont területek aránya, így a támogatási összegek átlagosan 74 százalékkal növekednek a korábbiakhoz képest – mondta Nagy István. Szerinte az egészségesebb alapanyagok termelésének igénye napjainkban egyre nagyobb hangsúlyt kap. Ezért a vidékfejlesztési program alapján kiírt számos – agrár-beruházási, illetve normatív jellegű – felhívás előnyben részesíti az ökológiai gazdálkodást folytató mezőgazdasági termelőket, többletpontot biztosítva számukra az elbírálás folyamatában.

Erősödik a Vidékfejlesztési Program: új pályázatok jönnek, 527 milliárdot kap a magyar mezőgazdaság

Az Agrárminisztérium 2021-ben a Vidékfejlesztési Program keretében 527 milliárd forint összegben ír ki új pályázatokat – jelentette be Nagy István agrárminiszter. A „Megújuló vidék, megújuló agrárium” program keretében történelmi mértékű fejlesztési lehetőséghez jut a magyar mezőgazdaság és élelmiszeripar, amivel megerősödnek a vidéki térségek gazdasági szereplői és közösségei. Ennek érdekében az európai uniós vidékfejlesztési forrásokhoz – a korábbiakhoz képest jelentősen megemelt – 80 százalékos hazai társfinanszírozást biztosítunk.

Sokféle támogatással bővül a Vidékfejlesztési Program: új pályázatok jönnek, 527 milliárdot kap a magyar mezőgazdaság - Fotó: Magro.hu, CSZS, Olaszliszka
Sokféle támogatással bővül a Vidékfejlesztési Program: új pályázatok jönnek, 527 milliárdot kap a magyar mezőgazdaság – Fotó: Magro.hu, CSZS, Olaszliszka

A megújuló vidék, megújuló agrárium programunk első ütemében meghirdetett pályázati felhívások sikeresnek bizonyultak, hiszen egyszerűbb kiírással, gyorsabb bírálattal sikerült elérni, hogy a nagyszámú támogatást igénylő rövid időn belül támogatói okirathoz jusson, fejlesztését megkezdhesse – fogalmazott Nagy István. Az elért eredmények, továbbá a szakmai szervezetekkel, érdekképviseleti szervezetekkel folytatott egyeztetések hatására Magyarország Kormánya úgy döntött, hogy a Vidékfejlesztési Program rendelkezésre álló forrásainak felhasználását meghatározó, 2021. évre vonatkozó Éves Fejlesztési Keret módosításával az év hátralévő részében 527 milliárd forint összegben ír ki pályázati felhívásokat. A fejlesztési program második üteme további lehetőséget teremt a versenyképességet, hatékonyságnövelést szolgáló beruházások megvalósítására, de kiemelt szerep jut a környezetkímélő gazdálkodási formák támogatásának is.

Határidőhosszabbítás és keretnövelés az erdei ökoszisztémák értéknövelését célzó pályázatban

Azért, hogy az erdészeti tevékenységgel kapcsolatos pályázatok folyamatosan elérhetők legyenek a Közös Agrárpolitika átmeneti támogatási időszakában (2021 és 2022), folytatódik az egyes releváns felhívásoknál a támogatási kérelmek benyújtására nyitva álló határidők meghosszabbítása. Emiatt módosult a VP5-8.5.1-17 kódszámú, „Az erdei ökoszisztémák ellenálló képességének és környezeti értékének növelését célzó beruházások” című felhívás dokumentációja. Meghosszabbították a beadási határidőt és több helyen pontosították a szöveget is.

NAK írta meg, hogy a támogatás célja a magasabb természetességi állapotú erdők és ezáltal jobb ellenálló képességű erdei ökoszisztémák kialakításának segítése, valamint a gazdálkodók ösztönzése arra, hogy a sarj eredetű állományok helyett magasabb ökológiai értékű mag eredetű állományokat hozzanak létre. Az erdők faállomány-szerkezetének javítása mellett továbbra is támogatási cél az intenzíven terjedő idegenhonos fa, és cserjefajok eltávolítása, valamint az erdei tisztások kialakítása és helyreállítása. Utóbbihoz kapcsolódóan egy – az erdőtörvényben (Evt.) leírtakkal ütköző – fakitermelés bejelentésére vonatkozó követelményt vizsgáltak felül és korrigáltak.

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Belehúzott a növénytermesztés – Az 50. hét egyben... Beerősített idén a növénytermesztés, jó üzletnek tűnik a mezőgazdaság, fáradhatatlanul építjük az agrárkapcsolatokat, támogatások özönlik el az agrárs...
A gazdászok számára elérhető térinformatikai alkal... A mezőgazdaságban a termelők számára elérhető térinformatikai alkalmazásokkal mutatkozik be és csatlakozik a Magro.hu szakértőihez Dr. Czimbalmos Róbe...
Agrártámogatási rendszer átalakítása – szeri... A mezőgazdaság ellen végrehajtott „terrortámadásnak” nevezte Horváth Gábor a MOSZ elnöke a területalapú támogatások rendszerének átalakítását. A Piac ...
Megérkezett az agrártámogatások átalakításáról szó... Már Ön is elolvashatja az új agrártámogatási rendszerről szóló rendeletet a Magyar Közlöny csütörtöki számában. Az egységes területalapú támogatás öss...
Ellentételezést kapnak a gazdálkodók Megjelent az egységes területalapú támogatás összegéhez kötött támogatáscsökkentés gazdálkodókra gyakorolt hatásainak ellentételezéséről szóló kormány...
Támogatásokon innen és túl Nem rosszak a terméshozamok, de az eső még gondot okozhat; élen járunk agrárkutatásban; megmentik az almatermelőket; több támogatás kerül a mezőgazdas...