Adatvezéreltté kell tenni az összes sertés összes adatára vonatkozó döntést!

A 2018-ban alapított izraeli székhelyű FarmSee technológiai vállalat célja, hogy a sertéstenyésztők valós idejű adatokkal segítsék a sertéstenyésztés feletti kontrollt. A vállalat nemrég zárta le az Izraeli Innovációs Hatóság második támogatását. A következőképpen működik.

A FarmSee létrehozása azon a megfigyelésen alapul, miszerint – a szarvasmarha-tenyésztéssel ellentétben – a sertéstenyésztésben eddig kevés innováció született az állatok napi nyomon követésére vonatkozóan. Nimrod Madar, a FarmSee vezérigazgatója szerint a modern sertéstenyésztőknek információra és ellenőrzésre van szükségük; a meglévő módszerek nem hatékonyak.

A használt érzékelő egy alkalmazással kombinálva több mint 95%-os pontosságot ér el a súlymérésnél (Fotó: Pixabay)

Egyedi sertésfelismerés

A FarmSee technológiája kamera alapú mérlegelési érzékelőt használ, amely pontos adatokat szolgáltat minden egyes sertésről. Az érzékelőt az elválasztás utáni és a befejező egységek minden egyes karámja fölé telepítik, és a nap minden órájában, emberi beavatkozás nélkül, távolról mér minden egyes sertést.

A munkaerőköltségek csökkennek, és a tervezés könnyebé válik a pontos súlyprognózisok révén
A munkaerőköltségek csökkennek, és a tervezés könnyebé válik a pontos súlyprognózisok révén (Fotó: Pixabay)

Folyamatos sertéstömegadatok

A vállalat számára a folyamatos sertéssúlyadatok számos művelet szempontjából kulcsfontosságúak. A használt érzékelő egy alkalmazással kombinálva több mint 95%-os pontosságot ér el a súlymérésnél és 99%-os pontosságot a sertések azonosításánál. Madar szerint a technológia biztosítja az állatok jólétét (minimalizálja a sertések és az emberek közötti interakciót); javítja a hozamot, például a súlyosztályokon belüli magasabb átlagsúly és a jobb egyenletesség révén; a munkaerőköltségek csökkennek, és a tervezés könnyebé válik a pontos súlyprognózisok révén.

Esettanulmány a Lahav Kibbutzban

A Lahav Kibbutzot 1952-ben alapították, és körülbelül 20 km-re északra található Be’er Shevától, Izrael Negev régiójának fővárosától, attól a sivatagi várostól, amely a régió kapujaként szolgál. A Lahav Kibbutz gazdasága a mezőgazdaságon (állattenyésztés és növénytermesztés egyaránt) és három ipari vállalkozáson alapul: a kutatóközpont (Lahav CRO) mellett egy húsfeldolgozó üzem és egy műanyag-konténergyár tartozik ebbe a körbe.

A Lahav CRO-nak van egy sertéstenyészete, amelyet 1963-ban alapítottak az emberi és állati jólét kutatására, és amelyhez egy kereskedelmi sertéstenyészet is tartozik. Nemzetközi egyetemekkel, orvostechnikai eszközöket gyártó vállalatokkal és globális gyógyszeripari cégekkel működik együtt.

A kereskedelmi gazdaságban általában egy hivatásos szortírozót alkalmaznak, aki rendszeres súlymegfigyeléseket végez, és a megfigyelések alapján választja ki a megfelelő sertéseket a vágásra. Ezeket az adatokat nyilvánvalóan nem naponta gyűjtik, és nem tudják nyomon követni egy adott sertés súlygyarapodását az idő múlásával, hogy azonosítani lehessen a rendellenességeket. Ráadásul a szorter hibaaránya változó, és a gazdaság becslése szerint nagyjából 5-10%-os.

Az automatikus súlymérés alkalmazása lehetővé tette a gazdaság számára, hogy folyamatosan nyomon kövesse a teljes állományt, részletes információkat szolgáltasson minden egyes sertésről (beleértve a napi súlyszinteket, azaz a napi átlagos súlygyarapodást), összesített információkat (karámonként/épületenként/állományonként), és pontos súlyprognózisokat készítsen a tervezés segítésére.

A megoldás folyamatos súlyinformációkat biztosított a gazdaság számára minden egyes sertésről, 96-97%-os pontossági szintet elérve. Ezt a pontosságot a sertések fizikai mérlegelésével (fizikai mérleggel) hetente kétszer, az ellési időszak alatt, majd az automatizált mérlegelési rendszer eredményeinek a fizikai mérlegelés eredményeivel való összehasonlításával igazolták. Ezt a folyamatot használták a megoldás pontossági szintjének tesztelésére.

Már használják Dániában, Oroszországban, Izraelben és Lengyelországban. Őket 2021 májusától az Egyesült Államok követi (Fotó: Pixabay)
Már használják Dániában, Oroszországban, Izraelben és Lengyelországban. Őket 2021 májusától az Egyesült Államok követi (Fotó: Pixabay)

A döntés legyen adatvezérelt

Nimrod Madar végül egy figyelmeztetést fogalmazott meg: “A jelenlegi helyzet, amikor a sertéstenyésztők arra kényszerülnek, hogy a sertéseket egy meghatározott célsúlyra neveljék anélkül, hogy meg tudnák mérni őket, teljesen ésszerűtlen. A célunk nagyon egyszerű: a termelők számára elérhetővé tenni a saját adataikat, miközben biztosítjuk az állatok jólétét.” Összefoglalva, az a célja, hogy minden sertéstenyésztési döntés adatvezérelt döntés legyen.

Jelenleg a FarmSee megoldásait már használják Dániában, Oroszországban, Izraelben és Lengyelországban. Őket 2021 májusától az Egyesült Államok követi.

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Változó eredményesség a Tolna megyei sertéstenyész... Általában nullszaldóval vagy kisebb nyereséggel zárták a tavalyi évet a Tolna megyei sertéstenyésztő vállalkozások. 2014 második felében az oroszorszá...
Olcsó a hízó Szerbiában! Évek óta nem volt ilyen alacsony Szerbiában a hízósertés ára, mint az idei év elején. Jelenleg 255-270 forintnak megfelelő dinárért adják a hízókat ki...
2014-es sertéspiac az Európai Unióban Bár még Anglia és Belgium adatai hiányoznak, az eddig nyilvánosságra hozott információkból az látszik, hogy az Európai Unió sertésállománya, noha csak...
Kocatámogatás önkormányzatok részére! Ahogyan arról már beszámoltunk, a kocatartók újabb állami támogatáshoz juthatnak az idei évtől kezdve. Ezt a rendelkezést kiegészítve már nem csak mag...
A sertés tenyésztési irányszámai Mekkora a normál tömege egy most született malacnak? Naponta mennyivel kellene nőnie a tömegének? Mikor válik tenyészéretté a tenyészkoca? Hogyan taka...
Sertéstartás – megéri? A kérdésre nem egyszerű a válasz, több tényező is komolyan befolyásolhatja a sertéstartás sikerességét. Így mielőtt belevágnánk, jól meg kell gondolnu...