A termesztő szerint az eper olyan, mint egy hosszú távú bankbetét

Már lehet kapni hazai, fóliás epret, a száraz, napos tavasz hamar megérlelte az első szemeket. A fagyos hajnalok azonban még mostanában is komolyan veszélyeztetik a termést, így nem tudni, a szabadföldi eper mekkora kárt szenved majd.

Immár magyar eper is található a piacokon: elindult az év első gyümölcsének szezonja. Bár még borsos az ára, sokan így is szívesen veszik, hiszen félreérthetetlenül jelzi: vége a hosszú télnek. A korai, fóliás fajták termesztői néhány napja már árulnak standjaikon, és azt tapasztalják, az első érést hamar elviszik.

A gazda közel másfél hektárnyi területen 80 ezer tő epret termeszt. Biogazdálkodásában csak természetes módszerekkel gondozza a növényeket
A gazda közel másfél hektárnyi területen 80 ezer tő epret termeszt. Biogazdálkodásában csak természetes módszerekkel gondozza a növényeket (Fotó: Pixabay)

Április eleje óta érik

Április 10-én szedtek belőle először, de az első héten csak a barátoknak, ismerősöknek jutott. Amikor már negyvenkilónyit tudtunk leszüretelni, azzal már érdemes volt kiállni árulni – mesélte a zsombói Rescsik László a delmagyar.hu-nak.

A gazda közel másfél hektárnyi területen 80 ezer tő epret termeszt. Biogazdálkodásában csak természetes módszerekkel gondozza a növényeket, így míg a legtöbb esetben a vevők tartanak a szezon eleji epertől, amely a legtöbb vegyszert tartalmazza, tőle már ilyenkor is fenntartások nélkül viszik akár kisgyermekeknek is.

Az árat Rescsik László szerint a kereslet és a kínálat határozza meg. Szezon elején még drágán is kelendő az eper – tavalyhoz hasonlóan idén is négyezer forintos kilónkénti árral indította az árusítást.

Május 20. körül jelennek meg a szabadföldi eprek, általában akkor zuhannak nagyot az árak – beszélt a piaci trendekről. Persze kérdés, idén mit tesz a fagy ezzel a gyümölccsel, a veszély még nem múlt el. És nemcsak a szabadföldi, de a fóliásra is leselkedik.

Jó az idő a fóliás epernek

A fólia önmagában maximum egy-két fokot véd, betakarni pedig ilyenkor már nem lehet a növényt. Ezért, ha jön a fagy, jégréteget képeznek a sátrakon, azzal védikUgyanakkor a szokatlanul zord tavaszi éjszakák ellenére idén kifejezetten jó idő volt a fóliás eperre. A száraz, napos idő felmelegítette a belső levegőt, így a gyümölcs hamarabb érett meg.

Persze az első termés felének még nincs igazi, telt íze, hiszen a növény ilyenkor még csak arra hajt, hogy minél gyorsabban termést hozzon. Később viszont már számára is fontos a jó íz, hiszen a természetben csak így eszegetnék a madarak, és hordanák szét a magokat. Vagyis minden egyes szedéssel egyre édesebb epreket lehet majd leszedni – tekint előre telve reményekkel Rescsik László.

Kevesen tudják például, hogy a tetvesedés egy ideig kifejezetten jót tesz a növénynek, mert édesebb gyümölcsöt hoz. Az egyensúlyt a birtokon betelepített zengőlegyek és fürkészdarazsak tartják fenn, amelyek a tetvek ellenségei.

Minden egyes szedéssel egyre édesebb epreket lehet leszedni
Minden egyes szedéssel egyre édesebb epreket lehet leszedni (Fotó: Pixabay)

Munka és kamat

Az epertermesztő szerint ez a gyümölcs olyan, mint egy hosszas bankbetét: egy évig csak tenni kell bele a pénzt és a munkát, áprilisban pedig kiderül, mennyit kamatozik. Ahogy leszedik az utolsó érést, már el is kell kezdeni gyökereztetni a következő évi palántákat.

Bár megéri ezzel foglalkozni, Rescsik László szerint aki ezt csak pénzért csinálja, csalatkozni fog. Meggyőződése, hogy ez az a gyümölcs, amelynek egyfajta hatalma van. Akárhová megy, mindig visz magával ajándékba, és úgy tapasztalja, hogy erre mindig emlékeznek. Egy banán vagy narancs nem tűnik senki számára olyan különlegesnek, mint az eper. Ez valahogy mindenkinek előkelő helyet foglal el a szívében – magyarázta.

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Hajnali fagyok és hatása a tavaszi munkálatokra A tavasz beköszöntével a gazdák joggal bíztak abban, hogy elmúlik a rossz idő és a téli álmukból ébredező növények nyugodt körülmények között kezdheti...
Már tart az eperszezon – mire kell figyelni? Legkorábbi szabadföldi gyümölcs Magyarországon a szamóca, közkeletű, de téves nevén az eper. Termesztése nem bonyolult, ha odafigyel rá a gondos gazda...
Az otthon termett szamóca gyakran nem jut el a kon... Gyümölcseink (vagy zöldségeink) között a legkényesebb a szamóca. Szezonja most van. Sokkal többen kedvelik, mint ahányan termesztik. Kiskerti, szabadf...
Hogyan alakul az eper ára az idén? Ez is elérkezett, megkezdődött a hazai szamócaszüret. Persze még csak a fóliák alól lehet érett szamócát (epret) szüretelni, a szabadföldire még várni...
Olcsón megúsztuk, de így is nagy a termésveszteség... Az idei időjárás eddig nem alakul a legjobban a kertészeti ágazatban dolgozóknak. Mind a fagyok, mind az utóbbi napok jégverései jelentősen csökkentet...
Válság szélén a szamócaágazat Magyarországon az idén várhatóan nagyjából 30 százalékkal kevesebb szamóca terem a fagyok okozta károk miatt. A NAK szamóca-körképe szerint a legnagyo...