A természeti katasztrófák hatása a mezőgazdaságra

A természeti katasztrófák okozta károk mintegy negyede a mezőgazdasági szektort érinti a fejlődő országokban. Az ENSZ szakosított szervezete hétfőn tette közzé a jelentését az ENSZ Japánban rendezett katasztrófakockázat-csökkentési világkonferenciáján. 

A természeti katasztrófák – egyebek mellett áradások, szélviharok, szökőárak és szárazságok – által okozott károk 22 százalékát a mezőgazdasági szektor könyvelheti el, ez jóval magasabb a korábban becsült 13 százalékos aránynál – derült ki a FAO szakértőinek tanulmányából, amely 2003 és 2013 között hetvennyolc esetet vizsgált negyvennyolc fejlődő országban.

A jelzett időszakban a károk jelentős részét a szegény falusi közösségek szenvedték el, amelyek nem rendelkeztek biztosítással vagy megfelelő anyagi forrásokkal a helyreállításhoz. A tanulmány szerzői kiemelték, hogy a katasztrófák után ennek ellenére a humanitárius segélyeknek mindössze 4,5 százaléka jutott a mezőgazdasági szektornak.

A vizsgált országokban tíz év alatt összesen 70 milliárd dollárnyi kár keletkezett a mezőgazdaságban. A legnagyobb károkat Ázsiában jegyezték fel, itt 28 milliárd dollárnyi veszteség érte a szektort, ezt Afrika követi 26 milliárddal.

“A mezőgazdaság nem csak az élelmiszerellátás miatt döntő fontosságú, hanem azért, mert továbbra is ez az egyik fő megélhetési forrás világszerte” – mondta José Graziano da Silva, a FAO főigazgatója. A tisztségviselő hozzátette, hogy minden egyes dollárral, amelyet katasztrófakockázat-csökkentésre költenek, kettő-négy dollárt takaríthatnak meg.

A FAO hétfőn ezért elindított egy új programot, amelynek a lényege, hogy segítsen az államoknak jobban felkészülni és megfelelően reagálni a mezőgazdaságot is érintő természeti katasztrófákra. A kezdeményezéssel növelni kívánják a felkészültséget, hogy szükség esetén minél gyorsabb legyen a reagálás. A cél, hogy elkerüljék vagy legalább mérsékeljék a károkat, ahol lehetséges – mondta Graziano da Silva.

Világszerte 2,5 milliárd ember megélhetése függ a mezőgazdaságtól. Ezek az emberek, akik a globális mezőgazdasági termelés több mint felét állítják elő, különösen ki vannak téve a természeti katasztrófák hatásainak.

Számos országban, például Burkina Fasóban, Burundiban, Csádban, Egyiptomban, Kenyában, Maliban, Mozambikban a mezőgazdaságnak még mindig 30 százalék körüli a részesedése a bruttó hazai össztermékből (GDP) – olvasható a FAO honlapján (www.fao.org) közzétett jelentésben.

A FAO adatai szerint a természeti katasztrófák a fejlődő országokban 1,9 milliárd embert érintettek és összesen 494 milliárd dollárnyi kárt okoztak 2003 és 2013 között.

Forrás: MTI

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Alkalmazkodni tudni kell a klímaváltozáshoz Múlt hét pénteken jelent meg az MTI-n „A klímaváltozás lehetséges következményei 2050-től” elnevezésű ábra. Az üvegházhatás-prognózist ábrázoló grafik...
A kukorica és a klímaváltozás Múlt héten az üvegházhatás hosszú távú hatásait boncolgatta szakértőnk, Dr. Varga Zoltán agrometeorológus. Ezúttal egyrészt a mezőgazdasági munkák, má...
Mi várhat a kukoricatermesztőkre a következő 10-20... Múlt héten az üvegházhatás hosszú távú hatásait boncolgatta Dr. Varga Zoltán agrometeorológus. Előző cikkéből pedig már sok mindent megtudtunk a kukor...
A meteorológia világnapja – március 23. Egy nappal a Víz világnapja után tartjuk a Meteorológiai Világnapot, már több mint 50 éve. A főként meteorológusok ünnepelt világnapról mi is megemlék...
A májusi eső aranyat ér! Az utóbbi napokban igencsak kijutott az esőből országszerte, ami a gazdáknak is jól jött. A tíz millimétert csapadék kedvez az idei termésnek. Sokszor...
Áll a víz a szabolcsi földeken – fotókkal! Míg az ország nagyobb részén valóban aranyat ért a májusi eső, sok szabolcsi gazda a túl sok csapadék elvezetésén fáradozik. Volt vihar, volt jég, de ...