Állítólag a görögök után nálunk a legnagyobb a méhsűrűség, a megyék között Zala vezet. Nem sokra megyünk a statisztikával idén, a méhészek nem örültek a nyárnak. Sokszor az elvártnál hűvösebb volt a hőmérséklet, és gyakran esett az eső is. Ez mind megtette a hatását, és az igazi szezon véget is ért. A gyenge, közepesnek ítélt évről méhészek nyilatkoztak.
Fejér megyében mintegy 500 méhész működik a megyei egyesület elnöke szerint. Közöttük vannak kényszervállalkozók, akik közül sokan egyszerűbbnek képzelik a szakmát, mint amilyen a valóságban. Baj abból adódhat, hogy nem ismerik a szakmát, így állományuk akár fertőzési veszélyt is jelenthet a többiek számára.

A méhészek egyetértenek abban, hogy gyenge közepesnek minősíthető az idei szezon. Miután a napraforgó mézet is kipörgették, el kell végezni az atkairtást, amit majd november környékén meg kell ismételni. Közben a méhek már cukorszirupos ellátmányt kaptak, mivel a cukor olcsóbb a méznél és a legtöbb méhész elvette a mézet a méhektől. A méhek jelenleg a vadtátika és az aranyvessző virágporát gyűjtik, ami majd a tavaszi fiasításhoz szükséges. Úgy tűnik, ez most jól sikerül, tavasszal nem lesz gond.
Általában az akác adja a hazai méztermés felét, de méhészek szerint sem Fejérben, sem Somogy, sem Békés megyében nem sikerült a legjobban az idei év az eső miatt. Farkas László méhész elmondása szerint Vas megyében eddig soha nem járt sikerrel a méztermeléssel, ő Somogy megyébe jár méhészkedni. Már a tavalyi, őszi szárazság sem jött jól a termelőknek, amit enyhe tél, és egész éves fiasítás követetett. Ez azért probléma, mert az atkák a fiasításban élnek.
A méhetetés izgalmas:
Az akác járt pórul a leginkább, a repce esetében vegyes a kép, Békésben kedvezőbb a helyzet, de a Dunántúlon nincs benne túl sok öröm. Az akácvirágzás jónak ígérkezett, ám jött az eső. Idén az első akácvirágzásokat eső, vihar zavarta meg, mire elmúltak, vége is lett a virágzásnak. A hegyekben viszont nektár nélküli volt az akácvirágzás. Különböző megyékben tevékenykedő méhészek is a minimális akácmézre panaszkodnak. Mérsékelt volt a hárs és napraforgó hozama is, viszont Zsibrita Pál békési termelőnek idén lett zsályaméze is. Elmondása szerint azon mézfajtákból lesz idén kevés, amiből tömegtermelésre számíthatnánk. Becslése szerint a tavalyi számokat megmentő napraforgóméz már nem húzza ki a bajból a méhészeket. Az előző szezon mennyiségének 2/3-a várható csak idén.
Forrás: Tribolt Lajos (feol.hu) + Magro.hu