A rovatot szponzorálja a tudatos tápanyag-utánpótlás szakértője, a TIMAC AGRO Hungária Kft.

A piaci problémák közepette is ambiciózus tervekkel és termékbevezetésekkel várja az új szezont a Timac Agro

Megfelelő tápanyag-utánpótlás nélkül a növények csak vegetálni tudnak. Ahhoz, hogy az idei év árbevételkiesését, veszteségeit jövőre valamilyen szinten kompenzálni lehessen, ahhoz átgondolt tervvel kell az új szezont elkezdeni. Ezzel a hozzáállással, ha az időjárási körülmények kedvezőbben alakulnak, a gazdálkodók ki tudják majd hozni a növényeikben rejlő genetikai potenciált. Ehhez segítségként a Timac Agro szaktanácsadói folyamatosan rendelkezésre állnak a partnereik számára. Kürthy-Molnár Zoltán, a cég marketingvezetője beszélt nekünk a terveikről.

Éppen az interjúnk előtt egy céges megbeszélésen vett részt. Miről volt szó?

A jövő tavasz szezonnyitó megbeszélését tartottuk. A Timac Agro-ra egyébként is jellemző az előre gondolkodás és tervezés, de erre most különösan nagy szükség van. A műtrágyapiac problémáit, hektikusságát mindenki láthatja, ami mind a gyártókat, mind a forgalmazókat érinti, de leginkább a gazdákon csapódik le. Ráadásul, ez már nem az első, hanem a Covidot is beleszámolva sorban a harmadik nehéz év. Míg korábban a szállítási nehézségek, a korlátozások vagy a vírus miatti kisebb kapacitással működő gyárak indukálták a piaci változásokat, most az elszabadult energiaárak és annak következményei. Kijelenthetjük, hogy az idei év még sokkal rosszabb, mint a két korábbi. Hétről-hétre, néha napról-napra újra kell árazni a termékeket, hiszen az alapanyagárak és az energiaárak változása ezt kikényszeríti.

Kürthy-Molnár Zoltán a Timac Agro marketingvezetője

Hogyan lehet ezt kivédeni?

A partnereink és az olvasók is megnyugodhatnak, mert most is jó előre gondolkodtunk. Jelenleg már azokat a termékeket értékesítik a kollégák, amelyeket majd a következő évben fognak felhasználni a gazdálkodók. A bizonytalanság mindig megnöveli a keresletet, és ha körbenézünk itthon vagy a környező országokban azt látjuk, hogy nagyon sokfelé szünetel a műtrágyagyártás és azon belül is elsősorban a nitrogéngyártás. Igaz ez Romániára, Bulgáriára és Lengyelországra is, de Ausztriában is csökkentett kapacitással folyik a termelés, és ahogy nemrég olvashattuk, a magyarországi nitrogéngyártó is szünetelteti a működését. Mindez arra sarkallta a növénytermesztőket, hogy keressék a nitrogént, aminek egyébként soha nem látott magas szinten van az ára.

Mi kedvező helyzetben vagyunk, mert számoltunk ezzel az eshetőséggel, és három hónappal ezelőtt elkezdtük berendelni azokat a mennyiségeket, amiket a kollégák jelenleg vagy a közelmúltban értékesítettek. Az új készletekre most nekünk is egy kicsit várnunk kell, de szerencsére nemcsak Ausztriából, hanem Olaszországból is tudunk terméket behozni. A Timac Agro-nak Európában elég kiterjedt gyártói hálózata van, amit ki is tudunk használni. A fuvarozási költségek ugyan jelentősen megemelkedtek, de itt is folyamatosan vizsgáljuk annak a lehetőségét, hogy hogyan tudjuk ezeket a folyamatokat optimalizálni. A logisztikát egyébként nem segíti a Duna alacsony vízállása, a vízi úton történő szállítás akadozik, de szárazföldön ki tudjuk ezt váltani.

Olyan fuvareszközt kellett használni, amelyet már 5-6 éve nem, az uszályt
A Duna alacsony vízállása, a vízi úton történő szállítás akadozik

Fajsúlyos kérdés a nitrogén elérhetősége, mert e tápanyag nélkül sikeres növénytermesztés nem képzelhető el.

A mi piacunk egy kicsit más, mert nem tömegműtrágyát gyártunk és értékesítünk, hanem speciális biostimulátorokkal kiegészített termékeket, illetve olyan egyedi, speciális alapanyagokat használunk, ami csak a mi termékeinkre jellemző. Ezért azt valljuk, hogy nem csak nitrogén kell a növénynek.

Partnereinkről, akikkel 10-15 éve kapcsolatban vagyunk, szintén elmondható, hogy nemcsak a gépek és beruházások, hanem a tápanyagutánpótlás terén is innovatív a hozzáállásuk. Ők töretlenül bíznak bennünk és a termékeinkben. Azt is észrevettük az elmúlt egy évben, hogy a korábban a Timac Agro termékeitől mereven elzárkózó gazdálkodók is szívesen nyitnak az irányunkban. Az irántunk való bizalom növekedésének oka, hogy még idén, ebben a stresszel teli időszakban is jó eredményeket lehetett elérni a termékeinkkel. Mi bizakodóak vagyunk a jövőt illetően, mert rendelkezünk a szükséges gyártókapacitással és a gyártáshoz szükséges alapanyagokat is mindig be tudjuk szerezni, a kész termékeket pedig a szaktanácsadói hálózatunk, közel 45 ember, az ország egész területén mindenkihez el tudja juttatni.

Mi mindig csak annyit értékesítünk, amennyi árualapunk van, ezért nálunk nem fordulhat elő, hogy olyat ígérünk, amit később nem tudunk teljesíteni. Ez is növelte a partneri bizalmat az irányunkban.

Ilyen piaci körülmények között milyen terveket fogalmaztak meg az előttünk álló időszakra?

Nálunk egyáltalán nem a túlélés a cél. A mai szervezeti értekezletünkön – azon túl, hogy felvázoltuk a lehetőségeinket az értékesítés terén – három új termék magyarországi bevezetését is prezentáltuk a kollégáknak. Az egyik egy granulált szilárdműtrágya, a másik egy biostimulátoros, folyékony növény kondicionáló, a harmadik pedig egy adalékanyag folyékony nitrogénoldatokhoz (UAN, Nitrosol stb.).

Előre tekintünk, új termékeket vezetünk be, folyamatosan bővítjük a szaktanácsadói hálózatunkat, de a back office is fejlődik, mind a marketing, mind a logisztika, mind a pénzügy területén, hogy az értékesítési csapatot folyamatosan támogatni tudjuk.

Mire lehet számítani a piacon?

A gyors változások, a nitrogéngyártás teljes vagy részleges leállása a különböző országokban nagy bizonytalanságot okoz a kereskedők és gazdálkodók körénben is. Jelenleg nem az ár a legfontosabb tényező, azon is aggódhatunk, hogy egyáltalán lesz-e elegendő termék. Mi is, a kereskedelmi partnereink is, de piac többi szereplője is azon dolgozik, hogy Európa többi országából, Afrikából műtrágyát szerezzenek be. Ismert, hogy Kínából nagy mennyiségű nitrogén érkezik Európába, de azzal is tisztában kell lenni, hogy az onnan érkező termékeknek a minősége nem mindig éri el az Európában megszokottat. Persze, ha az európai források elapadnak, akkor még a gyengébb minőség is lehet kielégítő.

Bár már tavaly is sokan kijelentették, hogy műtrágyahiánnyal lehet számolni, ám végül ez elmaradt. Most újra ez körvonalazódik, és ha nem is hiánnyal, de egy beszűkült piaccal számolni kell.

A kínálat csökkenése miatti nyomást enyhítheti, hogy az aszálytól erősen sújtott keleti területeken sok gazdálkodó gondolkozik azon, hogy nem tesz vagy csökkentett mennyiségben juttat ki komplex műtrágyát. Persze ezt az élet még felülírhatja, mert ha ősszel vagy télen lesz elég csapadék, akkor esetleg utólag valamilyen módon a hiányzó tápanyagot fogják pótolni.

A Timac Agro termékei továbbra is rendelekzésre állnak a gazdálkodók számára
A Timac Agro termékei továbbra is rendelekzésre állnak a gazdálkodók számára

Ilyen aszályos év után nehéz lehet optimistának maradni és az inputanyagok költségeit kigazdálkodni.

Az árbevétel az ország keleti felében, Békés, Csongrád, Jász-Nagykun-Szolnok megyében, tényleg nagyon alacsonyan alakult. Van, ahol a betakarított gabona mennyisége nem érte el a 2 tonnát, a repcéé pedig az 1,5 tonnát és már a nyáron betárcsázták a napraforgót vagy a kukoricát. Szerencsére, a most betakarított termés inputanyagait még nem a mostani nagyon magas árakon szerezték be a termelők.

Viszont a következő szezon kérdéseket vet fel. Az elmúlt 10 évben a növénytermesztés jól teljesített, most ez egy nagyon nehéz időszak. A gazdálkodók a közelmúltban nagyon sok fejlesztést hajtottak végre, sok pénzt invesztáltak a termesztésbe, a gazdaságukba, és ehhez az elmúlt 3 évben – elsősorban a szántóföldi gazdálkodók esetében – magas jövedelem is párosult. Azok a gazdálkodók, akik előre tekintenek azok nem fogják hagyni, hogy a növényeik tápanyag vagy növényvédőszer nélkül fejlődjenek.

Ebben a témakörben maradva érdemes még a hitelekre kitérni. A jegybanki alapkamat nagyon megemelkedett, amihez a hitelkamatok is idomultak. A korábbi, 2%-ostól lassan eljutunk a 15%-os kamatokig, ami már megnehezíti a gazdálkodók életét.

Hogyan tud a Timac Agro segíteni ebben a nehéz helyzetben a gazdálkodóknak?

A cég jól ismert az innovációiról. A termékinken túl, már hetedik éve elérhető a Yield Service programunk, aminek az a célja, hogy a szokás alapú tápanyag-gazdálkodási gyakorlat helyett a bővített talajvizsgálati eredményeken és szakmai tervezésen nyugvó tudatosabb növénytermesztést honosítsunk meg.

Ebben az évben, amikor a magas árak miatt luxus felesleges hatóanyagot kijuttatni, még fontosabb, hogy a gazdálkodó tisztában legyen, hogy a talajai makro-, mezo vagy mikroelemből milyen ellátottsággal bírnak. Az eredmények alapján kapott tápanyagutánpótlási tervvel a költségeiket tudják optimalizálni. Szerencsére az a program az idén is sikeres, és én biztos vagyok benne, hogy aki előre tekint és költséget akar optimalizálni, azok kihasználják a szolgáltatásunkban rejlő lehetőségeket.

(x)

Share Button

Kapcsolódó cikkek

A Timac Agro bemutatta a Tápanyag-gazdálkodási Tud... A Timac Agro 2017-ben hagyományteremtő szándékkal indította útjára Tápanyag-gazdálkodási Tudásközpont Hálózatot, melynek elsődleges célja a tápanyag-u...
Kevesebb műtrágyával nagyobb hozam Jóval nagyobb lesz a termésmennyiség, ha talajvizsgálati eredmények alapján tervezik a tápanyagkijuttatást. Többek között erről is beszél majd Császár...
Alaptrágyák minden helyzetre A mezőgazdaság eredményességének egyik legmeghatározóbb tényezője a talaj, amely számos tulajdonságán keresztül alapjaiban határozza meg a termesztet...
Alaptrágyázás extrákkal A tápanyag-utánpótlási technológiák közül a kívánt termésmennyiség elérése szempontjából legnagyobb jelentőséggel az alap- és startertrágyázás bír. A...
Nitrogén vagy nitrogén? Nem ugyanaz! Mint az köztudott, a nitrogén a tápelemek közül a termés mennyiségét és minőségét az egyik legnagyobb mértékben meghatározó tápelem. Az azonban korán...
Stresszmentes tavaszi indulás – átlag feletti term... A környezeti stresszhatások jelentős károkat okoznak a mezőgazdaságban. Megváltoztatják a sejtek redoxállapotát, megzavarják az anyagcsere folyamatok...