A Nemzetközi Komposzttudatossági Hétnek éppen vége – de az útmutatása velünk marad!

A COMPOST Research and Education Foundation Kanada, Ausztrália, az Egyesült Királyság és más országok csatlakozásával 2023. május 7–13. közötti időszakot a Nemzetközi Komposzttudatosság Hetének (International Compost Awareness Week, ICAW) nyilvánította. A komposztálás bizonyítottan csökkenti a műtrágyáktól való függőséget, és az erózió mérséklésében is szerepet játszik.

A komposztálás a szerves anyagok talajba visszajuttatásának egyik módja, szélsőségesen aszályos vagy árvízi körülmények között a vízzel való takarékoskodás egyik módja, csökkenti a vízfogyasztást és a nem pontszerű szennyezést.

A kerti nyesedék, a zöldség- és gyümölcshéjak, az ételmaradékok, a biológiailag lebomló anyagok, a trágya és a széna komposztálhatók, és ha komposztáljuk, akkor komposztként hasznos termékké alakulnak át.
A kerti nyesedék, a zöldség- és gyümölcshéjak, az ételmaradékok, a biológiailag lebomló anyagok, a trágya és a széna komposztálhatók, és ha komposztáljuk, akkor komposztként hasznos termékké alakulnak át. (Forrás: Jun Qi Tan, Szingapúr)

Az egyik legfontosabb módszer a hulladékkezelésre

A komposztálás a hulladékcsökkentés, az újrahasználat és az újrahasznosítás hatékony formája. Mivel a szerves anyagok a háztartási hulladék mintegy 30%-át teszik ki, a komposztálás az egyik legfontosabb módszer a hulladékkezelésre.

A kerti nyesedék, a zöldség- és gyümölcshéjak, az ételmaradékok, a biológiailag lebomló anyagok, a trágya és a széna komposztálhatók, és ha komposztáljuk, akkor komposztként hasznos termékké alakulnak át.

A komposzt a zöldfelület-fejlesztési munkálatokban is felhasználható. A helyi önkormányzatok, a közutakért felelős szakemberek, a talajvédelmi szolgálatok, a kertészeti és agrárszaktanácsadók, valamint a közterület-fejlesztést és -fenntartást végzők jelentős hatással lehetnek a víz és a talaj tisztaságára, az éghajlatra és a talajjavításra, ha komposztot használnak a zöldfelületek növeléséhez.

 A Nemzetközi Komposzttudatossági Hét a komposztkészítés és a komposzthasznosítás bemutatására irányuló ismeretterjesztő és oktatási kampány.

A városi és vidéki települések komposztálási programok megvalósításával zöld munkahelyeket és infrastruktúrát teremhetnek.

Az idei év témájával – „Komposztálj az egészségesebb talajért, egészségesebb élelmiszerért!” – arra hívják fel a figyelmet, hogy a komposzt fontos szerepet játszik a világ élelmezésében: azáltal, hogy egészségesebbé teszi a talajt, egészségesebb termények teremnek benne. 

Hogyan segít a komposzt? 

A szerves anyagok komposzttá alakulásával és a komposzt termőföldeken történő felhasználásával egészséges talaj jön létre, amely egészségesebb élelmiszert és nagyobb terméshozamot biztosít.

Komposzttal csökkenthető a műtrágya és a növényvédőszerek felhasználása, ezáltal javul természetes vizeink minősége. A komposztban gazdag talaj jobban megtartja a vizet, egyúttal a komposzt szén-dioxidot tárol a talajban, így segíti a szén-dioxid-kibocsátás csökkentését. 

Végül pedig a komposzt nemcsak a környezet állapotának javításában segít, hanem az élelmiszertermelésben és a világszerte tapasztalható élelemhiány leküzdésében is.

Ezért a Humusz Szövetség, a Galgamenti Népfőiskola valamint a Kertkalandok játék és környezeti nevelés támogatja a Komposzt Kutatási és Oktatási Alapítvány munkáját, elismeri a komposztálással foglalkozó tanácsadók, talajvédelmi szakemberek, háztartások, tájépítészek, gazdálkodók, újrahasznosítók, közterületi dolgozók, komposztálók, kertészek és növénytermesztők erőfeszítéseit mindenütt a világon, és csatlakozott a 2023. május 7–13. között megrendezése kerülő Nemzetközi Komposzttudatosság Hetéhez!

(Forrás: Compost Foundation)

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Egyre több növény, kevesebb állat – így változott ... Javult a mezőgazdaság teljesítménye, ami a növénytermesztésnek köszönhető: 2013-ban a növénytermesztési kibocsátási volumen 22 %-kal nőtt a múlt évi a...
Komposztálni jó! Magyarországon fejenként átlagosan évi 430 kg-ot is meghaladó mennyiségű hulladékot termelünk. Ennek akár 45 %-a is állhat biohulladékból (településen...
Mi kerüljön a komposztba? Egyre népszerűbb a kerti hulladékok otthoni feldolgozása, a komposztálás. Mind többen jönnek rá, hogy nem kell feltétlenül megszabadulni, zsákokba, ku...
Változik a zöldhulladékgyűjtés szabályzata! Új év, új szabályok, legalább is a zöldhulladékgyűjtés szabályai mindenképpen átalakulnak. Sokak megijedtek, amikor még december elején nem lehetett k...
A kerti komposzt akkor is hasznos, ha nincs szüksé... Az ősz a fa- és bokorültetések legfőbb időszaka, és jó alkalom az éveken át érlelt kerti komposzt kitermelésére. Leírjuk, miért érdemes kedvtelésből i...
Tanulnak és tanítanak is a vidéki életről a Gyüttm... Költözz vidékre és kezdj új életet - ez a szlogenje a 2018. augusztus 23-26. között Zebegénybe szervezett Gyüttment Fesztiválnak. A szervező egyesület...