A modern, hipertermékeny kocák élete olyan, mint egy maratonfutás

Napjainkban nagy figyelmet fordítanak a vemhesség és a laktáció alatti helyes kocatáplálási stratégiákra. Mi a helyzet azonban a hormonszintekkel, különösen az átmeneti szakaszban? Ezekben az életszakaszokban kulcsfontosságú szerepet játszanak. Mivel a hormonok tápanyagokból származnak, nem szabad megfeledkezni ezekről az összetevőkről.

A modern hipertermékeny kocák élete olyan, mint egy maratonfutás. Nagyszámú malacot hoznak világra, és elegendő kolosztrumot kell termelniük ahhoz, hogy a malacok létfontosságú életkezdetet kapjanak. A malacok között tíz- és húszperces időközökkel történő ellés időtartama élettanilag normálisnak tekinthető, és elengedhetetlen annak biztosításához, hogy a malacok élve szülessenek, és életképesek legyenek születésükkor.

Ahhoz, hogy a kocák megnyerjék az ellési maratont, átfogó táplálkozási megközelítésre van szükség, figyelemmel a hormonokra
Ahhoz, hogy a kocák megnyerjék az ellési maratont, átfogó táplálkozási megközelítésre van szükség, figyelemmel a hormonokra (Fotó: Pixabay)

A hormonok, valamint a tápanyagok köztudottan kritikus szerepet játszanak a testfunkciók szabályozásában az átmeneti időszakban. Ahhoz, hogy a kocák megnyerjék az ellési maratont, átfogó táplálkozási megközelítésre van szükség, figyelemmel a hormonokra – írja a pigprogress.net.

A sikeres átállás hormonális hangszerelése

A vemhes kocák számára a vemhességről a laktációra való átállás jelentős átmenetet jelent. Ehhez egy sor összehangolt hormonális jelzést kap az agy és számos szerv, hogy felkészítse a kocát az új termelési állapotra. A hormonális változások a vemhesség utolsó hetében, néhány nappal az ellés előtt következnek be.

Az ösztrogének, az oxitocin és a prolaktin kulcsfontosságú hormonok, amelyek hatnak és kölcsönhatásban vannak egymással, hogy felkészítsék a koca szervezetét a szülésre, a fészekrakásra és az anyai viselkedésre, valamint a kolosztrum és a tej termelésére. Ahhoz, hogy ezek a hormonok az ellés közeledtével növekedjenek, a progeszteronnak, „a vemhességi hormonnak” csökkennie kell.

Hormonok: a kocák etetésekor feltétlenül gondolni kell rájuk

Ha a progeszteronszint nem csökken kellőképpen, vagy ha a stresszhormonszint túl magas, az ösztrogének, a prolaktin és az oxitocin nem termelődnek a megfelelő szinten. Ezeknek a hormonoknak az alacsony szintje az ellés közelében összefüggésbe hozható a születési komplikációkkal és a sertések alacsony kolosztrumtermelésével. A reproduktív és stresszhormonok mellett a kocák étvágyát, energia- és kalcium-anyagcseréjét szabályozó egyéb hormonok is aktívan szabályozzák a testfunkciókat az átmeneti időszakban. Néhány példa erre a pajzsmirigy- és mellékpajzsmirigyhormonok közül az inzulin és a kalcitriol (a D-vitamin aktív formája).

Táplálkozás és hormonális szabályozás

Mint minden molekula a szervezetben, a hormonok is tápanyagokból származnak, ami azt jelenti, hogy a táplálkozás fontos szerepet játszik a hormonális szabályozásban. A progeszteron és az ösztrogének a koleszterinből származó szteroid (lipid) hormonok. Az oxitocin és a prolaktin peptid (fehérje) hormonok aminosavakból származnak.

A tápanyagok rendelkezésre állása a szervezetben elengedhetetlen a megfelelő testfunkciókhoz
A tápanyagok rendelkezésre állása a szervezetben elengedhetetlen a megfelelő testfunkciókhoz (Fotó: Pixabay)

A tápanyag elérhetősége

Az ellés körül a modern, nagy termékenységű kocák vitamin- és nyomelemszükséglete igen magas. A koca termelékenysége az első 3 szaporodási ciklusban megnő, és ennek során a koca testének (ásványianyag-) tartalékai csökkennek. Ezért a harmadik ciklus után a kocákat nagyobb mennyiségben kell ellátni a takarmányon keresztül, hogy szükségleteiket kielégítsék.

A cink, a szelén, az A- és az E-vitamin hiánya a sertéseknél elhúzódó elléssel, megnövekedett halvaszületési arányokkal és laktációs kudarccal jár. Ezek a tápanyagösszetevők részt vesznek az ellési folyamatot és a kolosztrumtermelést szabályozó hormonok termelésében és működésében.

A tápanyagok rendelkezésre állása a szervezetben elengedhetetlen a megfelelő testfunkciókhoz, és a táplálkozás közvetlenül vagy közvetve hatással lehet a kocák, különösen az idősebb kocák hormonális egyensúlyára.

A kocák hormonháztartását megzavaró egyéb ismert tényezők közé tartozik a stressz, a székrekedés és a túlzott testi kondíció (vagyis a kövérség).

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Az V. Kukorica Termésverseny tapasztalatai A 2013. évi termésverseny eredményei nem hoztak kiugró eredményeket, ennek ellenére érdemes áttekinteni az elmúlt évek tapasztalatait. Összefoglalónka...
Meddig vemhesek haszonállataink? I. Sokszor téma az állattartás, de van egy fontos része, amiről nem sok szó esik. Mégpedig az, hogy meddig tart állataink vemhessége és mire kell figyeln...
Mindenki figyeljen a nitrogén mennyiségének helyes... 2016 januárjában módosult a nitrát adatszolgáltatást szabályzó törvény. A legfontosabb változás az adatszolgáltatási időszak módosulása volt. Erre kel...
Kolosztrum nélkül veszélyben a borjak ellés után... Az ellés nem csak az anyaállatnak, hanem a borjúnak is egy stresszel járó folyamat. Hozzá kell szoknia az új környezethez, valamint meg kell tanulnia ...
A tápanyag-gazdálkodási tervről idén sem érdemes m... Aki nitrátérzékeny területen gazdálkodik, vagy éppen AKG, vagy ÖKO-támogatást vesz igénybe, évente tápanyag-gazdálkodási tervet kell készítenie. Idén ...
Összefoglaltuk a tápanyag-gazdálkodási terv tudniv... A nitrátérzékeny területen gazdálkodóknak és az AKG-támogatást igénybe vevő termelőknek kötelező az általuk művelt területen ötévente talajvizsgálatot...