A kertészetek a vasárnapi nyitvatartásért lobbiznak

A kertészetek vasárnapi nyitva tartása mellett érvel az országgyűlési képviselőknek írt nyílt levelében Megyeri Szabolcs kertész, a korlátozás enyhítését támogatja több szakmai szervezet is, ugyanis a kertészeteket jelentős mértékben érinti a vasárnapi zárvatartás, ezért a törvényhozásnak egyeztetést kell kezdenie a szakma képviselőivel, hogy “korrigálják a vasárnapi korlátozásokat”.

A levélíró 10 pontban foglalta össze érveit. Ezek között szerepel, hogy a vasárnapi zárvatartás országosan több száz kertészetet, illetve több ezer fizikai munkát végző magyar családot érint több ezer alkalmazottal. Hozzáteszi: a legtöbb kertészeti áruda területe a termékpaletta jellegéből adódóan általában több mint 200 négyzetméter.

Megyeri Szabolcs szerint “hatalmas tévedés egy kalap alá venni ezeket a speciális kereskedelmi egységeket az élelmiszer, műszaki cikk, ruha és egyéb profilú üzletekkel”.

Az MTI megkeresésére a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet az levélben foglaltakra reagálva közölte: megérti a kertészeti árudák aggodalmát a vasárnapi nyitvatartás korlátozásával kapcsolatban. A szervezet megjegyezte: a FruitVeB elsősorban ugyan az árutermelő zöldség-gyümölcs termelők szakmai képviseletét látja el, az árudák pedig főleg dísznövényeket, díszfákat árusítanak, de szezonban – tavasszal és ősszel – gyümölcsoltványokat, zöldségpalántákat is árulnak. Így a FruitVeB is azt javasolja, hogy kezdődjön konzultáció az árudák és a törvényalkotók között a probléma megoldására.

A vasárnapi nyitvatartással kapcsolatban a Magyar Díszkertészek Szövetség a tagjaival és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) kertészeti osztályával egyeztetetett állásfoglalást közölt az MTI-vel. Eszerint a dísznövény-kereskedelem fontos egységei a szezonálisan működő faiskolai lerakatok, amelyek főként családi vállalkozásként működnek, jórészt több mint 200 négyzetmétert meghaladó területen.

A forgalmazott termékek túlnyomó többségben élő növények, ezért a vasárnapi nyitvatartás a növények biológiai tulajdonsága és a magyarországi klimatikus adottságok miatt a vevő és az eladó szempontjából egyformán indokolt. A lerakatok éves forgalmát és a biztonságos gazdálkodást a szezonalitás eleve negatívan befolyásolja, amelyet a vasárnapi zárva tartás tovább ronthat – jegyzik meg.

Az állásfoglalásban kifejtik, a jogszabály alkotóinak célja a megfelelő pihenő idő biztosítása volt, ami az árudák esetében maximálisan érvényesül, hiszen a lerakatok többsége december végétől márciusig zárva tart.

Az egységes állásfoglalásban javasolják a jogszabály módosítását, a szezonális faiskolai árudák vasárnapi zárvatartásának mentesítésére. Erről tájékoztatják az ágazat irányítóit és szervezeteit is – közölték.

A NAK az MTI érdeklődésére mindehhez hozzátette, hogy a kamara ügyvezető elnöksége a következő ülésén tárgyalja a felvetést.

Forrás: MTI

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Régen várt pályázat nyílik: Kertészeti gépek, tech... Környezetbarát (energiatakarékos) kertészeti gépek, technológiai berendezések beszerzéséhez igényelhető vissza nem térítendő támogatás az Európai Mező...
Gyümölcs és kertészeti ültetvények korszerűsítése,... Az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alapból gyümölcs és kertészeti ültetvények korszerűsítéséhez, létesítéséhez nyújtandó támogatásokhoz kapcsol...
Javaslat van bőven, hogy kellene csinálni! Mi lett az év madara és év hala; a legfrissebb információk az EKÁER-ről; hogy zárta Bács-Kiskun az évet kukoricafronton; mi a helyzet a sertéságazatba...
Kertészeti teendők januárban is! Ugyan a hideg januári időjárásban és a hóban (persze, csak ha esik egyáltalán) nem szokás a kertben dolgozni, de a vállalkozó kedvű gazdák ilyenkor is...
Burgonyatermesztés kis helyen A burgonyatermesztés hely, idő és munkaigényes folyamat, a folyamatos gyomtalanítás, kapálás, földdel történő töltögetés miatt. Amennyiben nincsen ele...
Palántanevelési tippek Ugyan még csak lassan, de közeleg a tavasz, így sokan palántanevelésbe kezdenek. Sok örömünk lehet a folyamat közben, de sok bosszúság is érhet! Cikkü...