A jicama a fogyókúrázók és cukorbetegek ideális zöldsége

Sokak számára ismerős szituáció, amikor egy, a témában járatos személyt arra kéri a barátja, hogy segítsen neki lefogyni, arról faggatja, hogy a teljes étrendjének megváltoztatásával hogyan térhetne az egészség útjára. Mégpedig úgy, hogy soha ne akarjon visszatáncolni.

A dietoflife.com-on olvasható írás egy lehetséges megoldást mutat be – egyetlen zöldségre kihegyezve. És ez a jicama.

Nyersen és zöldségként elkészítve is ízletes
Nyersen és zöldségként elkészítve is ízletes (Fotó: Pixabay)

Mi a jicama?

A jicama hasonlít a fehérrépára, de színében és ízében különbözik attól. Színe inkább az édesburgonyáéra emlékeztet, íze ropogós, enyhe és friss. Tudományos elnevezése a pachyrhizus erosus.

Ezt a rendkívül egészséges és népszerű zöldséget Közép-Amerikában, a Karib-térségben, Dél-Ázsiában és más féltrópusi és trópusi éghajlatú régiókban termesztik. A jicama bőre vastag és ehetetlen, szemben a fehérrépával. Belseje viszont hihetetlenül egészséges.

A jicama egészségügyi előnyei

1. A jicama tele van C-vitaminnal. Mindannyian tudjuk, hogy ennek a vitaminnak milyen nagy előnyei vannak, és milyen hatással van az emberi szervezetre. A C-vitamin jelenléte miatt a jicama fokozza az immunrendszer működését, és gyulladáscsökkentő hatást is tulajdonítanak neki.

2. Alacsony kalóriatartalmú – a jicamában szinte nincs zsír! Nagyszerű módja a fogyásnak és az egészséges egyensúly fenntartásának. Egy közepes méretű jicama körülbelül 0,01%-nyi többszörösen telítetlen zsírt tartalmaz.

3. A magas rosttartalmú jicama remek táplálékrostforrás, különösen az oligofruktóz inulin – oldható étkezési rost –, amely rendkívül hasznos a koleszterinszint és a vérnyomás csökkentésében, és javítja az emésztőrendszert. Az inulin édesíti a jicamát – de nulla kalóriával.

4. Teljes ásványi anyagokban – a vas jelenléte növelheti az energiaszintünket, és a jicama körülbelül 4 mg vasat tartalmaz, ez körülbelül az ajánlott napi adag 22% -a. A jicama tele van káliummal, magnéziummal és kalciummal. Ezek az ásványi anyagok döntő szerepet játszanak általános egészségünkben.

5. A jicama nagy mennyiségű B-6 vitamint tartalmaz, amely javítja az agy működését. Ez a vitamin segíti a vörösvértestek képződését is, és megakadályozza a baktériumok és vírusok támadását.

Nem csoda, hogy sokan beleszeretnek ebbe a zöldségbe – nemcsak egészséges, de ízletes is. Sokan használják a nassolás helyettesítésére, különösen a cukorbetegek, de kevesen vannak tisztában az egészségügyi előnyökkel.

Alaposan, mexikói módra fűszerezve
Alaposan, mexikói módra fűszerezve (Fotó: Pixabay)

Hogyan termesszünk jicamát?

 A jicama a hosszú napsütéses napokat kedveli, és nagy helyet igényel. Ha sikerül biztosítani a megfelelő feltételeket, vagy legalább 9 órán át süt a nap, akkor négy hónapra van szükség, amíg az első gyökerek kezdenek kifejlődni, ezek szintén ehetők. Meg kell őrizni a növény bokros növekedését, és el kell távolítani a virágokat a gyökér termelésének ösztönzése érdekében.

Igyekezni kell a jicamát a talajszint alatt tartani, mert a burgonyához hasonlóan a talajszint felett mérgező és ehetetlen lehet. Ha bármit észlel valaki a talaj felett, újra be kell fednie földdel. A jicama termesztése nehéz, időigényes folyamatnak tűnhet, de mindenképpen megéri! Körülbelül 250–1200 g tömegű zöldség a jutalma a munkának.

Jicama, friss, nyers – tápérték 100 g-onként,
Energia 38 Kcal 2%
Szénhidrátok 8,82 g 7%
Fehérje 0,72 g 1%
Összes zsír 0,19 g <1%
Koleszterin 0 mg 0%
Élelmi rost 4,9 g 13%

Vitaminok
Folátok 12 µg 3%
Niacin 0,200 mg 1,5%
Pantoténsav 0,135 mg 3%
Piridoxin 0,042 mg 3%
Riboflavin 0,029 mg 2%
Tiamin 0,020 mg 2%
A-vitamin 21 NE 1%
C-vitamin 20,2 mg 34%
E-vitamin 0,46 mg 3%
K-vitamin 0,3 µg <1%

Elektrolitok
4 mg nátrium <1%
Kálium 150 mg 3%

Ásványok
Kalcium 12 mg 1%
Réz 0,048 mg 5%
Vas 0,60 mg 7%
Magnézium 12 mg 3%
Mangán 0,60 mg 3%
Cink 0,16 mg 1%

Fito-tápanyagok
Karotin-ß 13 µg –
Karotin-a 0 µg –
Lutein-zeaxanthin 0 µg –

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Alma, az ősi gyógyszer Egyre többen döntenek életmódváltás mellett, melynek oka a sok betegség jelenléte, melyek lesben állva keresik áldozatukat. Az életmódváltás egyik fő ...
A sült krumpli, a péksütemény és a kávé néhány nap... Pékek, büfések, háziasszonyok, figyelem! Hatályba lépett az akrilamid csökkentéséről szóló uniós rendelet. A szabály betartása csökkenti a sült krumpl...
Nagyon egészségtelen zöldség, mi magyarok mégis od... A zöldség és a gyümölcs egészséges táplálékként él a köztudatban. Ezt az állítást azonban fenntartásokkal kell kezelnünk. A zöldségek között ugyanis ...
Friss narancslé helyett friss rovarpüré jöhet regg... Először mérte meg az ehető rovarok antioxidánsszintjét egy tanulmány. Ebből kiderült, hogy a szöcskék és selyemhernyók annyi antioxidánst tartalmazna...
Sok az előnye, ezért nem a szemétbe való a sárgaré... Mivel a sárgarépa zöldje kesernyés ízű, sokan kidobják azt. Ez öreg hiba, mert ha elfogyasztjuk, kifejezetten jó hatással van az egészségünkre. Sokka...
Szúrós és kockázatos kihívás a homoktövis termeszt... Homoktövis termesztésébe kezdett egy kis, családi ökogazdaság Csongrád megyében, Kistelek közelében. A gazdálkodó házaspár Gödöllőn, a Szent István E...