A hosszú farkú malacok esete a nekrózissal – nem jó párosítás

Hosszú farkú malacok tartása csak olyan gazdaságokban lehetséges, ahol nem fordul elő (fül- vagy farok-) nekrózis, a SINS néven is ismert jelenség. Ez a következtetés a jelenleg rendelkezésre álló ismeretek alapján vonható le.

Hollandiában a farokrögzítés hivatalosan nem engedélyezett – csak kivételes körülmények között lehet elvégezni. A gyakorlatban azonban ez azt eredményezi, hogy a rutinszerű dokkolást viszonylag nagy számban végzik. Ez a gyakorlat azonban 2030-ban nagy valószínűséggel megszűnik. Ennek következtében a sertéstenyésztő ágazatnak meg kell találnia a módját annak, hogy hosszú farkú sertéseket tarthasson. Ez kihívást jelent, mivel a kutatások azt mutatják, hogy a nekrózis valamilyen formája gyakorlatilag minden gazdaságban jelen van.

a genetikai tényezőre kell figyelni ahhoz, hogy hosszú farokkal rendelkező kereskedelmi sertéseket lehessen tartani
A genetikai tényezőre kell figyelni ahhoz, hogy hosszú farokkal rendelkező kereskedelmi sertéseket lehessen tartani (Fotó: Pixabay)

Véráramlási probléma

A nekrózis a szövetvesztés egy formája, amely véráramlási problémából eredhet. Ezt a sérült, szivárgó bélrendszer okozza, lehetővé téve az endotoxinok bejutását a véráramba, és túlzott gyulladásos reakciókat és keringési zavarokat okozva.

„Különböző stressztényezők okozhatják ezt a szivárgást: hőstressz, táplálkozási átmenet, de például PIA (sertésbél adenomatózis – más néven ileitis) okozta fertőzés is. A bélmikrobiom további változásai is kiválthatják a karámtársak (farok)harapdálását” – mondja Rutger Jansen a Boehringer Ingelheim állategészségügyi cég szakembere.

Német kutatás

Dr. Gerald Reiner állatorvos és genetikus professzor, a gießeni Justus Liebig Egyetem sertéstanszékének vezetője a sertésgyulladás és -nekrózis szindrómának (SINS) nevezte el a szindrómát, és kutatja annak genetikai okát. Ez a kutatás túlmutat a vaddisznóvonal jellegén. A SINS a belülről jövő klinikai gyulladás és az elhalt szövetek vagy nekrózis jelenlétének kombinációja.

Figyelem a mikotoxinokra

A sertések érzékenyek a mikotoxinokra. Számos mikotoxin elfogadható mennyiségre csökkenthető toxinkötőszerrel, és a malactápok jobb minőségű alapanyagokat és kevesebb mikotoxint tartalmaznak. A legfélelmetesebb mikotoxin, amelyet nehéz megkötni, a deoxinivalenol (DON).

Kimutatták, hogy a DON már az anyaméhben és a koca kolosztrumán keresztül átadódik az újszülött malacoknak, amelyeknek még nagyon sérülékeny a bélrendszerük. Bár Európában a mikotoxinokra vonatkozó maximális értékek vonatkoznak a takarmányokra, egyes vélemények szerint ezek az értékek a jelenlegi genetika szempontjából túl magasak. Azoknak a vállalatoknak, amelyek maguk vásárolják vagy termesztik a nyersanyagokat, bölcs dolog kritikusan viszonyulni a mikotoxinokhoz. Ne termesszenek CCM-et évről évre ugyanazon a parcellán, és figyeljenek a gombás gócpontokra.

Az olaszországi Milánói Egyetem docense, Grazia Pastorelli professzor kutatása kimutatta, hogy a SINS egészségügyi probléma. Az immunrendszer aktiválásának szükségessége miatt a szervezet nemcsak a takarmányfelvételt, hanem a takarmányhatékonyságot is elveszíti, mivel most már a betegséget kell „etetnie”.

Kiemelt fontosságú a SINS német kutatása

Mirjam Lechner tanácsadó és állatjelző tréner szorosan együttműködik Reiner professzorral a SINS kutatásában, és jelzi, hogy számos tényező fontos a SINS megközelítésében. “Először is a genetikai tényezőre kell figyelni ahhoz, hogy hosszú farokkal rendelkező kereskedelmi sertéseket lehessen tartani” – mondja Lechner. Azt, hogy a SINS megoldása a német napirenden kiemelt helyen szerepel, mutatja, hogy a szövetségi államokban sok pénz áll rendelkezésre a kutatásra és a hosszú farkú állatok tartására. Bajorország több mint 1 millió eurót fektet be egy tenyésztési projektbe, amelynek célja, hogy genetikai vizsgálatokkal pontozzák az állatokat a SINS-re. Amellett, hogy figyelmet fordítanak azokra a tényezőkre, amelyek az állatokat kényelmetlenségből harapásra késztetik – mint például a stressz, a rossz éghajlat, a túlzsúfoltság vagy a táplálkozás -, Hollandiában most már nagyobb figyelmet fordítanak a SINS-re. A Topigs Norsvin tenyésztő szervezet nagy figyelmet fordít a viselkedésre, és a SINS-t is bevonja egy folyamatban lévő tanulmányba.

A fülkagylókban lévő kis erek a gyulladás miatt elzáródhatnak. Ekkor a véráramlás megszakad, és a fül- és farokcsúcsok magasságában hűvösebb képet látni
A fülkagylókban lévő kis erek a gyulladás miatt elzáródhatnak. Ekkor a véráramlás megszakad, és a fül- és farokcsúcsok magasságában hűvösebb képet látni (Fotó: Pixabay)

SINS az újszülött malacoknál

A születés utáni első három napban a SINS a malacok karmain és farkán kimutatható.

„A SINS esetében minden tényező összeadódik, beleértve a genetikát, a karámok kialakítását, az éghajlatot, a takarmány összetételét, a mikotoxinokat, a nyers takarmányt, a karám dúsítását, de a vízellátást is” – mondja Karien Koenders, a dél-hollandiai Nederweertben található Lintjeshof rendelő állatorvosa.

Koenders többek között az újszülött malacok fülét és karmait is megvizsgálja. „A szindróma felismeréséhez hőkamerát használunk, amely például a fülben lévő duzzadt meleg ereket mutatja. Végül a fülkagylókban lévő kis erek a gyulladás miatt elzáródhatnak. Ekkor a véráramlás megszakad, és a fül- és farokcsúcsok magasságában hűvösebb képet látunk.

A SINS tüneteit minden gazdaságban látom az újszülött malacoknál, kisebb-nagyobb mértékben” – mondja Koenders.

A megoldás megközelítése minden gazdaságban más és más lesz. Lehet csökkenteni a karámok állományát, több nyers takarmányt biztosítani vagy agyagásványokat is lehet adni a mikotoxinok megkötésére.

Ami minden üzemre vonatkozik, az az, hogy a vízfelvételt növelni kell. Különösen az elválasztott malacok esetében ez az első számú teendő, hogy a hulladékot el tudják távolítani.

A sertések viselkedésének tenyésztési kutatása

A sertések viselkedésének nyomon követése kiemelt helyen szerepel a Topigs Norsvin kutatási napirendjén, részben az új tartási rendszerek fejlesztése és a dokkolás megszüntetésére vonatkozó jogszabályok miatt. „A SINS-t a teljes viselkedéskutatás részeként vesszük figyelembe – mondja Roos Vogelzang kutató és tanácsadó.

Emellett a SINS egy multifaktoriális probléma – nem egyetlen gén a felelős. A veleszületett rendellenességekhez hasonlóan ez is megnehezíti a szelekciót.” Majd így folytatja: „Vizsgáljuk, hogy van-e összefüggés a SINS és a későbbi életkorban bekövetkező károsodás között. Az összefüggés kimutatásához az újszülött malacokat a SINS-re és a károsodásra vonatkozóan a végső vizsgálat során a mérlegeken pontozzuk. Ezzel próbálunk hozzájárulni a megoldáshoz.”

 „Nem akarunk agresszív sertéseket (az elkövetőket, akik harapnak), de az áldozatok (a megharapott sertések) sem kívánatosak. Tenyésztő szervezetként megbízható adatokra van szükségünk; az elkövető felkutatása egyszerűen nehezebb, mint az áldozaté. Az elkövetők felkutatásához kamerás technikákat használunk, hogy az egyes állatok automatikus viselkedését pontozzuk.”

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Sertésállomány az Európai Unióban Egy korábbi cikkünkben az Európai Uniós tagállamok tejelő szarvasmarha állományáról írtunk, mai cikkünkben pedig a sertésállományt térképezzük fel az ...
Czerván György: megfordult a sertésállomány évek ó... Megfordult a sertésállomány évek óta tartó csökkenése, az idén júniusban közzétett legfrissebb adatok alapján egy év alatt valamivel több, mint 200 ez...
Folyamatosan növekszik a sertéslétszám Harmadik éve folyamatosan növekszik a sertéslétszám és az ágazatba bekapcsolódó családi gazdaságok, valamint vállalkozások száma Magyarországon. 2012-...
Örülhetnek a kocatartók, új támogatás jöhet A Földművelésügyi Minisztérium egy új állatjóléti támogatás bevezetésével szeretné segíteni a kocatartókat: vissza nem térítendő támogatáshoz juthatna...
A sertés tenyésztési irányszámai Mekkora a normál tömege egy most született malacnak? Naponta mennyivel kellene nőnie a tömegének? Mikor válik tenyészéretté a tenyészkoca? Hogyan taka...
Sertéstartás – megéri? A kérdésre nem egyszerű a válasz, több tényező is komolyan befolyásolhatja a sertéstartás sikerességét. Így mielőtt belevágnánk, jól meg kell gondolnu...