A hamisított növényvédő szerek növényre és emberre is nagy veszélyt jelentenek

A növényvédő szereket is hamisítják. Ráadásul az illegális és hamisított növényvédő szerek piaca növekszik. Az előállított és piacra dobott egyre nagyobb mennyiségű hamis és illegális növényvédő szer ugyanakkor komoly veszélyt jelent mind a gazdálkodókra, mind a környezetre, mind a fogyasztók egészségére.

A hamisított növényvédő szerek olyan hamis termékek, melyeket gyakran valamely eredeti termékhez hasonló csomagolásban hoznak forgalomba, a vásárlók és felhasználók megtévesztése céljából.

A hamisított növényvédő szerek használata többféle veszéllyel jár
A hamisított növényvédő szerek használata többféle veszéllyel jár

A hamisított növényvédő szerek tiltott anyagokat tartalmazhatnak vagy olyanokat, amelyek csak korlátozottan használhatóak az unióban, mivel az emberi szervezetre vagy a környezetre károsak. Ebből kifolyólag a kereskedelmét a hatóságok nem engedélyezték. Használatukkal a kezelt termény teljes megsemmisülhet, veszélyeztetve a gazdálkodók megélhetését. Ráadásul az esetleges ismeretlen szermaradékok miatt az előállított élelmiszerek eladhatatlanok lesznek és ezzel gazdasági veszteséget okozhatnak. Azért is veszélyes az alkalmazásuk, mert összetételük általában ismeretlen, hiszen hatóságok korábban nem vizsgálták azokat.

A hamisított növényvédő szerek két típusát különböztetjük meg minőség szerint:

  • A rossz minőségű hamisítványokra az a jellemző, hogy a készítmények az aktív hatóanyagot nem az előírt mennyiségben tartalmazzák vagy nem az adott készítmény hatóanyagát tartalmazzák, illetve más anyaggal kerül helyettesítésre a növényvédő szer.

  • A jó minőségű hamisítványokat nehéz megkülönböztetni az eredetitől, mert megfelelő hatóanyag tartalommal rendelkeznek. Az utóbbi évekre inkább az jellemző, hogy a hamis növényvédő szerek beltartalma és a csomagolásuk is megtévesztésig hasonlít az eredetire. Ilyenkor csak speciális laboratóriumi vizsgálatokkal bizonyítható a hamisítás, amennyiben rendelkezésre állnak a készítmény beazonosításához szükséges, a gyártók által titkosan kezelt jelző vegyületek, az úgynevezett markerek.

A hamisított növényvédő szerek globális piacát hozzávetőlegesen 6,5 milliárd dollárra becsülik. Ebben leginkább a kínai és az indiai mezőgazdaság az érintett. Ezekben az országokban 30-30 százalékra tehető az illegális és hamisított növényvédő szerek részaránya. Európában jobb a helyzet, átlagosan 10 százalékot tesz ki a súlyuk. Magyarország szerencsére átlag alatt “teljesít” a maga 5 százalékával, de a trend növekvő.

A hamisított és illegális növényvédő szerek között különbség van. Előbbieket megtévesztés céljából hozzák létre a valódihoz nagyon hasonló megjelenésű csomagolásban és címkézéssel, míg utóbbiak olyan termékek, amelyeket egy adott országban vagy régióban nem engedélyeztek.

Az illegális és hamisított növényvédő szerektől úgy óvhatjuk meg magunkat, ha

  • csak engedéllyel rendelkező kereskedőtől vásárolunk,
  • számlát kérünk minden vásárláskor, mert csak ebben az esetben tudunk reklamálni,
  • megbizonyosodunk, hogy a csomagolás ép és eredeti és
  • nem fogadjuk el az irreális áron kínált ajánlatokat, hiszen azok már eleve gyanúsak.

Ha ilyennel találkozunk, jelentsük az illetékes hatóságoknak.

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Áldását adta az EB – létrejön a világ legnagyobb ó... A két legrégebbi vegyipari konszern, azaz a Dow Chemical és a DuPont egyesülése már hónapok óta lóg a levegőben. Már csak az Európai Bizottság áldásár...
Legalább a növényvédő szer legyen okos, ha már az ... Kínai tudósok olyan okos növényvédő szer létrehozásán dolgoznak, ami, ha már a talajba került kontrollálható és újrafelhasználható. Az első eredmények...
Jó lenne, ha a hazai gazdálkodók nem esnének az és... Érdekes beszámolót közölt Észak-Koreáról a Daily NK. Eszerint a helyi hatóságok egy gyakran előforduló, veszélyes jelenség miatt határozottan csaptak ...